kategoria: Mac mini
[#1] Mini z Mosem i linuxem
Witam! Mam problem do dwu działów, ale zamieszczam tutaj. Miałem zainstalowanego Debiana na Mini. Zacząłem się bawić i doszedłem do wniosku, że łatwiej będzie zainstalować go na nowo. I mam problem - ta sama płyta, z której kiedyś tam instalowałem debiana teraz nie widzi wcale żadnych partycji!!! za wszelką cenę próbuje mi formatować cały dysk! W czym może być problem? Mieliście kiedyś takie jajki?
Towarzysze - pomóżcie!
[#2] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #1

Cześć Pero ! Ale możesz chyba jeszcze odpalić stary system ( poprzedni zainstalowany ) , czy już nie ?
A tak nawiasem mówiąc to installer i tak zobaczy tylko ( 1 ) debostrapa , (2 ) hfs+, i swapa i starą partycję linuxa ( / ) . Tak chyba powinno być . Podczas gdy się uruchomi deamon wyszukujący dyski i partycję powinien znaleźć dysk i powinien wyświetlić ci OPCJE co możesz zrobić . Wybież " ręczne ustawianie partycji " i znajdziesz tam swoje partycje .Zaznacz i jeszcze raz wyedytuj partycję " swap " i " / " i kolejne jeśli masz i " koniecznie zapisz ustawienia " i daj mu niech je instalator sformatuje i powinien już dalej się instalować na partycji " / " . Pozdrawiam
:)
[#3] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #2

Starego już nie odpalę, bo go w mosie wypiep..... ale działał.
Tylko w nim namieszałem! Oj! namieszałem!
Demon się uruchamia i ...nie widzi nic - a poprzednio widział wszystkie partycje - i tu jest probliema:D
Opcje są - ale dotyczą tylko całego dysku.
[#4] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #3

A MorphOS ci się uruchamia ?
;)

A masz jeszcze jakiego Linuxa ? jakie jeszcze dystrybucje instalacyjne posiadasz ?

Spróbój na innej dystrybucji .
Włóż płytkę inst. z inną dystr. i klikaj aż do momentu < partycjonowania " i zobacz co ci wykrywa .
Jeżeli wykryje , to dobrze , a jak też nie no to trzeba będzie coś jeszcze innego wymyślić .

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 21:37:38 przez Piotr Myszkowski
[#5] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #4

płyta mos 2.7 - widzi partycje od strzału
macos na partycji - uruchamia się bez problemu
płyta Debian - bez zmian
[#6] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #5

Ja mam jeszcze dodatkowo Ubuntu 10.10, Fedora Core 11 . a teraz jeszcze sciągnołem sobie Yellow Dog Linux ( YDL 6.2 ) , którego zainstalowałem na miejscu Ubuntu ( instalator wykrył mi wszystkie partycje ) a ja mu wskazałem " / " tą do instalacji i poszło bez problemu. Myślałem że masz jeszcze jakieś linuchy , ech... .

Spróbój odpalić Mac OS X i wejdź do Disk Utilities iiiiii jak masz jeszcze trochę wolnego dysku TO stwórz jakąś MAŁA partycję ( POTO TYLKO ZEBY ZAPISAŁY SIE NOWE USTAWIENIA NA partycji DEBOSTRAP czy APPLE_BOOTSTRAP ) .
Potem uruchom jeszcze raz Mac OS X i zobacz czy nie ma jakiś problemów . Jak będzie dobrze to wkładaj płytkę Debiana do stacji iiiii RESET .
Napisz co będzie widział installer .

Ja już dzisiaj spadam ( lulu ) Śpioch Do jutra wieczorkiem .;)
[#7] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #6

Zassałem sobie jeszcze kubuntu live, które też nie widzi partycji.
zamiast /dev/hda jest /dev/sda. Trochę dziwne - sda to dyski sata.
Spróbuję dzisiaj jeszcze twojej porady. To się może udać.
[#8] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #7

sda to też może być pendrive
[#9] Re: Mini z Mosem i linuxem

@kjb666, post #8

Zgadza się, a to oznacza, że debian wogóle nie widzi dysku...
Co jest grane?
[#10] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #9

1. Zrobiłeś to co napisał Piotr Myszkowski ?
2. Jaki to dokładnie Debian ?
[#11] Re: Mini z Mosem i linuxem

@kjb666, post #10

1. Zrobiłem, ale maciek niw widzi wolnego miejsca na dysku (a jet duuużo :D )
2. Debian? - Squeeze - najnowszy...
[#12] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #11

Jakie jądro systemu? Od 2.6.32 debian widzi dyski ata pod /dev/sda, przynajmniej w moim pc.
Może 5.0.5 lenny z netinstall postaw i jak się uda to spokojnie z nowszej płytki na squeeze uaktualnisz.
[#13] Re: Mini z Mosem i linuxem

@binmoder, post #12

Pisze że z tej samej płytki instalował co wcześniej, a wcześniej partycje były widoczne. To jest dziwne.
[#14] Re: Mini z Mosem i linuxem

@kjb666, post #13

Dokładnie tak... czy poprzednia wersja czy zassana wczoraj - efekt ten sam.
Chyba dobrze namieszałem, co?! :D
trzeba będzie zrobić fomata caości i instalować wszystko na nowo.
[#15] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #14

Odpaliłem u mnie na eMAcu Ubuntu 9.04, widzi dysk normalnie jako hda.
[#16] Re: Mini z Mosem i linuxem

@kjb666, post #15

Od jądra 2.6.ileśtam dyski IDE są też widoczne jako urządzenia /dev/sdX. Więc w nowszej wersji mogłoby być inaczej.
[#17] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #11

@binmoder - masz rację .

@pero - a co ci pokazuje Ekran jak przy starcie kompa WCISNIESZ klawisz " prawy Alt " - jakie masz partycje ?
- jeżeli widzi Mac OS X i Linux -chociaż brakuje systemu TO jest dobrze , bo masz zapisane SCIEZKI na part. Bootstrap
-chyba że pokaże się tylko Mac OS X - To pozostaje ci się uruchomić Mac OS X i zrobić partycje linuxowe od nowa .;)

@pero - jeżeli masz pendriva TO go wyjmij na czas instalacji . Jeśli nie masz pendrajwa a instaler widzi dysk jako /dev/sda TO spróbój na nim .
- wejdź w opcję " konfiguruj ręcznie partycję " - piszę teraz z pamięci
- powinieneś zobaczyć wszystkie partycje -
- przeleć kursor do pozycji partycji " swap " i wyedytuj jeszcze raz NA part. " swap "
- -------------------| | ------------------- " root " i --------------------| | ---------------- i daj punkt montowania -" / "
- zapisz i pozwól aby instaler dalej działał .
[#18] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #14

@pero - przecież nie musisz robić formata całości - zrób nowe partycje z poziomu Mac OS X . Tak będzie najlepiej .;)
[#19] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #17

Przy Lalcie mam widoczne partycje startowe mosa i teraz maćka. Z pod Macosa nie da się nic zrobić bo nie widzi wcale wolnego miejsca na dysku...:D
Pendriva nie mam wcale zamontowanego. Szczerze mówiąc to się teraz "zdrzaźniłem" więc zrobię na dysku czystkę... Szkoda zdrowia jak się okazuje.:D
Aby było śmiesznie - na mosie mogę zrobić z dyskiem wszystko

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 23:11:30 przez Pero
[#20] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #19

No to jesteśmy w domu pomysł - odpal Morphosa i z niego zobacz te partycje Jak nie będzie no to zrób . Pamiętaj abyś nie ruszał " bootstrapa " i partycji Mac OS X ( hfs+ ) . To nie będziesz musiał instalować Mac OS X jeszcze raz .
;)

Zrób jaką malutką partycję ( tak dla testów ) i zapisz ustawienia . I odpal Mac OS X i zobacz czy coś się zmieniło ( disk Utilities ) . Odpisz


Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 23:19:03 przez Piotr Myszkowski
[#21] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #19

Debian 6.0.3 squeeze zobaczył u mnie dysk normalnie jako hda.
[#22] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #20

Nie jesteśmy w domu... Już to wszystko wcześniej sprawdziłem w ten sposób.Cary-mary
[#23] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #22

Witam ! No to może jakieś LiveCD odpalić - tylko czy na PPC jest coś takiego ? pomysł
[#24] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #23

Odpaliłem u mnie na eMAcu Ubuntu 9.04 Live :)
Miałem go jakiś czas temu zainstalowany, ale pokaszaniło mi się coś z partycjami tak, że linux nie wstawał mimo iż partycja była. Wtedy partycję z linuxa przerobiłem na afs i olałem linuxa.
Ale chyba wrócę do linuxa a oleję macosx :)


Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 22:47:44 przez kjb666
[#25] Re: Mini z Mosem i linuxem

@kjb666, post #24

ooooo ! to jednak jakieś liveCd jest .

@pero zrób jeszcze tak !
- odpal płytkę z debianem,
- dojdź do momentu partycjonowania ,
- przerwij deamona instalatora ( na dole ekranu po lewej będą chyba widoczne jakieś opcje - niepamiętam dokładnie )
- jak nie będzie tych opcji TO przejdz do nowego " taska " ( procesu ) klawiszem chyba F2 albo F3 albo F4 ( powrót F8 lub F9 lub F10 ) ,
- jak będzie trzeba się logować To wpisz " root " i hasło " root " lub " linux " ( cholera - tak dawno już to robiłem że ... ) lub może być tak że będzie bez hasła - wtedy nacisniesz ENTER ,
- jak już uda ci się zalogować To podaj komendę " parted /dev/ " lub " parted /dev/hda " lub " parted /dev/sda "
- potem klawisz " m " ( menu )
- polem klawisz " p " ( print ) - powinien ci wylistować WSZYSTKIE partycje
- potem klawisz " w " ( zapisz ) jak sie nie mylę ,
- wyjdz " q "
- przejdz spowrotem do 1-go tasku ( jakie toooo amigowe )
- i spróbój dalej z partycjonowaniem
- albo też odrazu wpisać jeszcze jako root " shutdown -r " ( reset ) jak się nie mylę LUB " shutdown now " i spróbój od nowa .
Jak już takie zabiegi nie pokażą partycji To już pozostaje tylko bardziej się zag łębić w problem ale doświadczonemu linuxowcowi bo ja taki nie jestem aż tak dobry . Albo zrobić tak jak mówiłeś wcześniej - formatem gooooo !!!!!! ;)
[#26] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Piotr Myszkowski, post #25

Na PPC jest Kubuntu Live. Na nim sprawdzałem właśnie widoczność dysku. Obawiam się, że Twój sposób może nie zadziałać. Jeżeli Macos nie widzi wolnego miejsca na dysku oraz Debian wcale nie rozpoznaje partycji to chyba nieźle się skaszaniło...
A zagłębiać się dalej w problem... Chyba odpuszczę.
Bardzo dziękuję za podpowiedzi!
Pioter! Jeszcze mimo wszystko spróbuję tak jak radzisz.
A swoją drogą to nieźle poznałeś Linucha OK
[#27] Re: Mini z Mosem i linuxem

@Pero, post #26

Cześć ! Trochę się znam , nie powiem . Aktualnie mam teraz zainstalowanego YDL na moim MacMini .
- Debian 6.0.1 zajmował mi 19 - 25 % zajętości pracy procesora ( 1.33 GHz ) gdy nic nie robie ani nie poruszam myszką ,
- Ubuntu 10.10 ------ | | ------ 25 - 35 % ----------------------------------------------------------- | | -----------------------------------------------
- YDL 6.2 zajmuje raptem 6 - 9 % ------------------------------------------------------------ | | ----------------------------------------------- ,
wszystkie programy tak jakby trochę szybciej chodziły ale ma trochę MAŁE repozytorium i trzeba sie posiłkować z dodatkowymi repozytoriami z Fedory 10 lub 11 . Gnash'a instaluje od razu , więc pliki .swf odtrzarza . To co zauważyłem to to że internet mi się przeładowuje bardzo wolno ale można to przyspieszyć w ustawieniach przeglądarki .

A tak poza tym to jeszcze kiedyś instalowałem CRUXa na Pegasosie ale żadnej rewelacji nie było .

Zaraz będę instalował jeszcze raz Debiana 6.0.1 na tych samych partycjach co mam teraz ( nadpiszę YDL ) .
Narazie .;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem