kategoria: Programy
[#1] Quicksilver/MOS kilka pytań
W dziale klasyków już się dowiedziałem wszystkiego co chciałem, teraz pora na morphosa. ;)
Wygrzebałem z wykopalisk dwa Powermaki - Quicksilvera i B&W (na nim MOS raczej nie pójdzie ale ma kartę ATI, którą przełożyłem do QS). Po początkowym sukcesie - instalacja dema MOS, konfiguracja - wszystko OK, błyskawica, a to tylko 733MHz z 1GB RAM. Działało prawie wszystko - dźwięk, ATI Rage PCI, sieć. Nie działało WiFi (oryginalny Airport) ale to zdaje się nie działa w obecnej wersji z tego co doczytałem.
Po kilku restartach zdechł zasilacz - startował raz na 10 prób, coś w nim ćwierka, zapalała się lampka przy przycisku power i diodka myszy na chwilę, po puszczeniu Powera wszystko gasło. Oddałem znajomemu elektronikowi jednak nie wiem czy sobie z tym poradzi. Na necie znalazłem kilka tutków jak przerobić zasilacz ATX na zasilacz do QS. Nie mam monitora ADC więc linia 28V nie będzie potrzebna. Robił ktoś coś takiego czy lepiej dać sobie spokój i poszukać jakiegoś sprawnego PM na Allegro?
Drugie pytanie - co z klasycznymi grami na MOS? Chodzi wszystko pod E-UAE czy są schody?
I jeszcze jedno - czy w jakiś magiczny sposób da się do tego PM podpiąć Joya (a najlepiej dwa) tak, żeby były widoczne przez klasyczne gierki, przy czym jest mi obojętne czy będą to oryginalne Amigowe "klikacze" przez jakieś przejściówki czy analogi na USB.
Bo zastanawiam się czy inwestować w klasyka - wypieprzyć infinitiva do śmieci (bo nie mam takich wrogów, żeby to komuś oddać) i zmienić na jakąś blaszaną towerkę czy kupić MOS i zrobić migrację całości na QS.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 14:10:33 przez Jenot
[#2] Re: Quicksilver/MOS kilka pytań

@Jenot, post #1

Odnosnie joya pod MOS.
[#3] Re: Quicksilver/MOS kilka pytań

@Jenot, post #1

Miałem podobny problem przy odpalaniu PM, przycisk on się świecił dopóki go trzymałem, ja puszczałem to gasł. Jakiś czas później przy włączaniu tylko wentylatory się włączały na maxa, komp nie wstawał. Myślałem że płyta padła... A sprawdzałeś ten swój zasilacz czy ma dobre napięcia?

Na allegro ktoś wystawił zasilacz do PM za 200 zeta...
Za tyle kompletnego PM kupiłem :)


Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 18:31:11 przez kjb666
[#4] Re: Quicksilver/MOS kilka pytań

@kjb666, post #3

Ja też miałem ciekawa sytuację z przyciskiem power. Otóż naszła mnie ochota wypróbować znaleziona pośród moich gratów karte wifi. Wyłączyłem więc mojego MDD otworzyłem obudowę, zainstalowałem rzeczona kartę i nacisnąłem przycisk power. Niestety Mac nie dał znaku życia. Sprawdziłem wszystkie połączenia napędów, kart pci, pamięci ram oraz napięcia na zasilaczu. Również i te zabiegi nie przyniosły żadnych rezultatów. Zrezygnowany postanowiłem zamknąć obudowę jednocześnie nacisnąłem przycisk power i o dziwo mac zaskoczył na krótka chwile po czym znowu padł. Po dokładnym zbadaniu problemu okazało się, że na skutek otwierania i zamykania obudowy uległa uszkodzeniu tasiemka łącząca frontowy panel z płyta główna. Niestety nie posiadam nowej taśmy, ale udało mi się jakoś tak ja ustawić, że komputer działa. Jedynym widocznym objawem tego uszkodzenia jest właśnie przycisk power, a właściwie dioda led, która świeci tylko podczas naciskania tegoż przycisku. Może komuś się przyda ta informacja i zamiast wymieniać przedni panel warto sprawdzić wcześniej taśmę łącząca go z płyta główna.
[#5] Re: Quicksilver/MOS kilka pytań

@eastone, post #4

Jeżeli jest to taśma o takiej samej konstrukcji jak dla dysków IDE (czy też jak dla FDD) to bez problemu możesz sobie taką taśmę zrobić. Potrzebujesz tylko trochę gotówki na zakup odpowiednich złącz IDC (zaciskanych), jakiegoś niepotrzebnego kabla do HDD/FDD, ostrego noża i .... imadła.
Takich taśm sam już sporo zrobiłem. Jest to dziecinnie proste.
Możesz użyć nawet starych złącz, ale musisz najperw nauczyć się sposobu ich demontażu.
[#6] Re: Quicksilver/MOS kilka pytań

@stachu100, post #5

Dzięki za wskazówkę. Być może mam, o ile dobrze pamiętam, taśmę do podłączenia zewnętrznych portów usb z płytą główną i tam być może nic nie będę musiał kroić ;) ale sprawdzę to dopiero w sobotę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem