kategoria: PowerMac
[#1] Instalacja Morphosa na PM
Trafiłem wreszcie kartę ATI do PMa i chciałem pobawić się Morphosem.
Niestety mam problem z instalacją, dołożyłem drugi dysk (na pierwszym jest OSX) podzieliłem na partycję i pod IWizardem nie potrafię go sformatować na HFS, nie ma takiej opcji jest OSX, OSXB cała masa FATów i kilka innych dziwacznych filesystemów.
Oczywiście instalator stoi w tym miejscu i grzecznie informuje użytkownika że partycja HFS not found.
Instaluje Morphosa 2.7, ktoś ma jakieś pomysły ? Instrukcję co i jak robić mam z 4 numeru PPA i są niestety wyraźne różnice, nie mogłem np. zmienić nazwy partycji na DH0, dopiero likwidacja istniejących i utworzenie nowych utworzyło potrzebną nazwę.
Ale w liście filesystemów nie ma HFS ani SFS.
Może jest gdzieś dostępna w sieci jakaś inna instrukcją w naszym języku ?


Pozdrawiam
[#2] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #1

W programie do ustawiania partycji kliknij prawym klawiszem myszy na obrazku dysku i wybierz "RDB".

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 20:04:09 przez kjb666
[#3] Re: Instalacja Morphosa na PM

@kjb666, post #2

Dzięki, ale zdaje się miałem RDB, poszło zgodnie z opisem po odhaczeniu dolnej opcji "Mac coś tam".
Skomplikowana ta instalacja.


Pozdrawiam
[#4] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #3

Zainstalowałem ale nie mogę uruchomić z dysku.
Po uruchomieniu z CD widzę zamontowaną DH1 i nie widzę zamontowanej DH0.
Uruchamiałem Mountera, montowałem, klikałem w montowanie przy starcie i nie pomaga.
Sprawdziłem czy są atrybuty Mount i Boot A/UX, są.
Albo to problem z montowaniem albo PM nie zezwala na istnienie dwu partycji bootujących, ma ktoś jakiś pomysł ? ba ja na dzisiaj poddaje się, nie mam już pomysłu czego się czepić.


Pozdrawiam
[#5] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #4

To, że nie widzisz "startowej" partycji w HFS jest normalne. To, że komputer z niej nie startuje - nie jest normalne. A co się stanie, jak odłączysz dysk z OSX?
[#6] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #4

Sprawdź czy z poziomu OpenFirmware możesz w ogóle wylistować zawartość tej partycji, z której system ma zabootować. Patrz tu.
[#7] Re: Instalacja Morphosa na PM

@strim, post #6

Z poziomu OpenFirmware nie potrafię wylistować tej partycji. Doszedłem do dwudziestego któregoś numeru i odpuściłem, dysk Maka miał nr 9.
Ale z drugiej strony w ichnim BoorMenu widać ikonkę tego dysku do możliwego wyboru.
Partycję Boot widać też spod OSXa, czyli jednak montuje się automagicznie.
Morphos nie uruchamia się nawet po odłączeniu dysku z OSX, widać tylko szary ekran, normalnie przy braku systemu czy dysku z systemem po minucie czy dwu OpenFirmware wyświetla informację o braku takiego, tutaj nie ma takiej informacji.
Ktoś ma jakieś pomysły ?


Pozdrawiam
[#8] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #7

Radek, jeżeli ten dysk dla MorphOSa jest czysty to nie działa automatyczna podziałka na partycje (512mb na system, reszta na drugą partycję?). Sprawdzałeś czy po zworkach nie jest coś powalone na dysku?
[#9] Re: Instalacja Morphosa na PM

@pampers, post #8

Skoro dysk jest widoczny to chyba zworki dobrze są ustawione.
OSX widzi partycję Boot a Morphos odpalany z CD widzi partycję DH1.
Na partycje dzieliłem ręcznie i dałem na system 500MB, pliki systemowe zajmują jakieś 170 więc uznałem że tyle wystarczy.


Pozdrawiam
[#10] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #9

Na pewno "Boot" jest w zwyklym HFS, żaden tam HFS+?
[#11] Re: Instalacja Morphosa na PM

@recedent, post #10

Partycja "boot" nie musi byc w HFS. Wystarczy ze bedzie na takim filesystemie jaki rozumie OF.
Nazwa tez moze byc dowolna.
Wymuszenie startu Morphos z wybranej partycji robi sie argumentem BD=DH0

Do RadoslawF
W Disk Utility - INFO - DISK IDENTIFIER sprawdz jaka sciezke dostepu ma dysk "BOOT"
Jak listujesz zawartosc partycji w OF ? podaj komendy

np. urzadzenie pod USB (macmini)
dir usb0/@1:1,\
[#12] Re: Instalacja Morphosa na PM

@Norbert, post #11

Partycja Boot MUSI być w HFS aby MorphOS mógł się normalnie instalować i aktualizować.
[#13] Re: Instalacja Morphosa na PM

@Jacek Piszczek, post #12

Partycja Boot jest w HFSie, Makowy DiskUtylity opisuje filesystem jako Mac OS standard a typ partycji jako Apple_HFS.
Punkt montowania to - /Volumes/Boot, jest to jak rozumiem jego ścieżka dostępu.
Pod OF partycje listowałem komendą "dir hd,\\", znalazłem tylko makową gdzie x=9.
Wymuszenie startu robiłem pod bootmenu i efekt był taki sam jak przy odpięciu makowego dysku, szary ekran i żadnej informacji.
W pierwszej chwili myslałem że gryzą się dwie partycje systemowe jak to kiedyś było w PC, teraz myślęże coś jest nie tak z systemem na DH0.


Pozdrawiam
[#14] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #13

Udało się. Ta wiadomość jest już spod Morphosa. Dziekuje wszystkim ktorzy pomagali.
Błędem z mojej strony był ręczny podział na partycje, miałem kiepską instrukcę lub kiepsko ją sobie zinterpretowałem.
Robiłem dwie partycje z których pierwsza Boot (w HFS) zawierała też Morphosa, ale to jednak instalator tak te pliki skopiował.


Pozdawiam
[#15] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #13

Jeśli dało by się podmontować tą partycję doraźnie w Mounterze za pomocą Mount, spróbuj z shella tego:
HFSSetMacBoot Boot:bootinfo.txt


Ps. Czyli mogło być tak jak u mnie - przepełnienie partycji HFS (co mógł zrobić instalator w twoim przypadku) powoduje padnięcie partycji i problemy z późniejszym zabootowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 09:20:05 przez ede
[#16] Re: Instalacja Morphosa na PM

@RadoslawF, post #13

Chodziło mi bardziej o wpis typu "disk0s3" dla dysk boot.


Listuj w taki sposób.
dir hd,\

Zrób tak
boot hd:boot.img bd=dh0

Lub wystartuj z iso mosa. Wcześniej nagraj to na dh0.
boot hd:boot.img bi=dh0:morphos27.iso



Spóźniłem się.
Tak to jest jak się robi kilka rzeczy naraz.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 09:47:03 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem