kategoria: Mac mini
[#1] MorphOS MacMini i HDTV
Podpiąłem Miniaka pod 46" HDTV i wyświetla mi tylko 1366×768... W ustawieniach systemu nie wykrywa mi większej rozdziałki (1920x1080). MOS jakby zapamiętał ustawienia z poprzedniego TV 26". Oba telewizory to Samsungi. Możliwe ze dla MOSa to są takie same TV...

Jak się zabrać za przestawienie rozdziałki na HD
Ustawiać w Screen-Ambient czy w Monitors
Wykasować stare ustawienia
[#2] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #1

A masz na tym miniaku MacOSa i w nim działa ta roździałka? Mój Miniak z OS X nigdy nie mógł osiągnąć 1920x1080 (ale niższe roździelczości via HDMI tak). Może to jakieś ograniczenie układu graficznego.
[#3] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@strim, post #2

Nie mam MacOSX ... Tylko MOS. Mini ma 64vram
[#4] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@strim, post #2

1920x1080 nie jest problemem dla macmini (gfx 32MB). Sprawdzone na OSX.
[#5] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #1

A jak podpiąłeś tegoż Mini Maca? Przez VGA, Czy Przez DVI/HDMI ?

Przez VGA powinieneś mieć full rozdzielczość, przez DVI niekoniecznie.
[#6] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@gilban, post #5

Przez VGA
[#7] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #6

I w ustawieniach rozdzielczości Mosa nie da się zmienić rozdzielczości na większą ? Nie wykrywa większej ? A może telewizor na to nie pozwala, może projektanci TV ustalili, że przez złącze vga może być max rozdziałka HD READY. Podpinałeś tam PC aby sprawdzić ile da się max wyciągnąć ?
[#8] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@gilban, post #7

PC podpinalem i wyswietla 1920x1080.
MOS nie wykrywa wiekszej rodzielczosci bo jak pisalem chyba zapisane ma wartosci z poprzedniego tej samej marki telewizora.

Gdzie mozna skasowac/zresetowac wyswietlanie ekranu w MOSie zeby po zresetwoanieu Mini wyswietlil sie od "zera" (800x600)

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 20:10:18 przez MaveRick
[#9] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #8

Masz w Mosie ustawienia systemu. Wpierw grzebiesz w ustawieniu monitors, aby się pojawiła rozdzielczość maksymalna Twojego TV. Jak już ją zapamięta, wchodzisz w opcję Screen na górze takie niebieskie oko i edytujesz obecne ustawienie z rozdzielczością i po zmianie zapisujesz. Nie dodajesz nowego, tylko edytujesz to co już masz i zmieniasz rozdzielczość na nową.

Morphos to nie Windows niestety i nie da się tak łatwo zmienić domyślnej rozdzielczości. On pamięta te ustawienia ostatnie monitora, przy którym był instalowany. A to jaki jest monitor/tv czy brat czy swat czy tej samej firmy czy innej to nie ma znaczenia. Jak instalowałeś przy maksymalnych rozdzielczościach monitora 1280x1024 np to pod nowym drugim będziesz miał tak samo i trzeba to pozmieniać ręcznie.
[#10] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@gilban, post #9

Troche pomoglo... Wiec. Zaczalem grzebac w ustawieniach monitors. I dalem nowy. Wybralem z prawego gornego rogu przycisk Edytuj i mam do wyboru roznego rodzaje monitory. Oczyiscie mojego nie ma. Wybralem dowolny pierwszy lepszy Samsung i pojawily sierozdzielczosci od 800x600 do 1920x1080. Oczywiscie wybieram FullHD. Wciskami Ok i potem Test i obraz nie wyswietla sie. Ekran gasnie z napisem, ze nie ma syganlu. Wzialem do reki instrukcje telewizora i znalazlem rozdzielczosci i czestotliwosci dla tego TV. Poklikalem i wybralem czestotliwosci pionowa i poziama taka jaka podali w isntrukcji. Obraz wyswietlil sie ale z przeklamaniami i bez jakby ostrosci. Zapisalem i wszedlem do ustawien Screen (niebieskie oko). Pojawila sie nowa rozdzialka. Wybieram i ekran wyswietla jakby srodek ekranu. Wszytkie ikony jakie mialem na blacie poznikamy. Nie widze gornego paska.
Zresetowalem MOSa i po zaladowaniu wyswietlil mi poprzednia rozdzielczosc (1366x768 )

Prawdopodobnienie ustawilem poprawnie wszytkich parametrow w ustawienaich Monitors.
Ale skad wziasc pelne ustawienia dla swojego TV

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 15:17:31 przez MaveRick

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 15:18:39 przez MaveRick
[#11] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #10

Jeśli chcesz wyłączyć automatyczne konfigurowanie monitora, to najprościej skasować MOSSYS:Libs/ddc.library. Co do ustawień to musisz wygrzebać prawidłowe dla swojego monitora albo w instrukcji albo w internetach. Jeśli obraz nie wygląda najlepiej, to znaczy, że coś dalej masz źle ustawione. Najwygodniej się w trybie testu pobawić.
[#12] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@Jacek Piszczek, post #11

Jak wroce do domu to sprawdze.
A le w instrukcji mam podane tylko jakie czestotliwosci pionowe i poziome powinny byc ustawione i tyle no i te ustawienia czy ujemne czy dodatkie. Ale nie mam danych z opoznieniami ...

W usatwieniach Monitors sa do wyboru jakies starsze monitory komputerowe. A czy cos wiadomo o jakichs podstaowych ustawieniach dla LCD TV
[#13] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #12

Wiesz, nie patrz na te monitory, które tam są, bo swojego TV na pewno tam nie znajdziesz. Ważne aby wykrył Ci go poprawnie. I wtedy w nim grzeb. A jak już naprawdę masz problemy to zabootuj się z płytki z mosem przy podłączonym tym TV. Powinien się wtedy mos ustawić poprawnie i zobacz wtedy jego dokładne parametry.

2. Skoro mi mos poprawnie wykrył tak egzotyczny monitor Acer x163wl z rozdzielczością 1366x768 to i pewnie ten TV wykryć powinien poprawnie. Także spróbuj wystartować Mosa z płytki.
[#14] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@gilban, post #13

Wywalilem z libs: ddc.library ale to nic nie dalo ... ale co mialo to dac

Ale panowie w ustawieniach w Monitors jakis monitor musze chyba miec wybrany. Nie moge zostawic tego miejsca puste i cos musi byc wybrane wiec o powinienem wybrac Ktory monitor

Pobawile msie troce i dale man samsung sysmaster 900 i wyswietlilo mi poprawnie 1440x900 i toche przeklamany 1600x1200 ale ta rozdizalkana pewno jest neizgodna bo max FullHD to x1080.

Rozdzialka 1366x768 to chyba normalna rozdizlaka HD720p ... wiec to chyba nic egzotycznego :)
[#15] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #14

Dodam cos od siebie.
Miniaka caly czas podlaczonego mam do monitora HD i uzywam tylko natywnej rozdzielczosci.
Zaciekawiony problemem, podlaczylem mini do TV HD i MOS pieknie pokazal sie w pelnej krasie 1920x1080.
Najlepsze jest to ze jak w prefsach robie TEST dla HD to TV pokazuje mi czarny ekran (niewlasciwe parametry) , ale morphos jakos sie wyswietla w HD.
To tak jakby inne ustawienia byly w opcji MONITOR a inne przy wyborze w jakiej rozdzielczosci ma dzialac MORPHOS
[#16] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@Norbert, post #15

Wiec tak... odpalilem mosa z CD i instalka wyswietlila sie elegancko w FullHD. Wybralem jezyk i klawiature PL i pokazal sie blat w 1920x1080.
Ustawienia Monitros sa puste i wybrany jest Monitor 31MHz
W Screens sa wszytkie rozdzialki telewizora i wyklada wszytko super

No ale jak wyjme plyte i odpale MOsa z HD to qpa. Wraca do poprzednich ustawien czyli 1366x768.

Wiec tak wywalilem ddc.library i odpalilem MOsa z HD i wyswietlilo te 1366x768. W ustwieniach
Monitors wywalilem wszytko i wybralem Monitor 31MHz... w Screen zrobilo sie pusto wiec recznie dalem 1920x1080. Zapisale mi reset. Wyswietlilo 1920x1080 ale na ekranie jest tylko 1/3 blatu...

Wgralem ddc.library do libs: , reset i wszytko wrocilo jak bylo na poczatku czyli w Monitors jest SAMSUNG i spis rozdzialem w 8 16 i 24 bit od 640x480 do 1366x768.

FullHD jak nie ma tak nie ma. Macie jakis pomysl
Z cd odpala sie pieknie FullHD. A mzoe poczekac na MOSa 3.0
[#17] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #16

A może da się zaktualizować mosa z płyty (daj aktualizuj - jakbyś instalował i wtedy być może zainstaluje Tobie nowe ustawienia. Problemem jest że nie wykrywa TV jak monitora. I pewnie dlatego tak się dzieje.

Albo może jak mosa odpalisz jako live - tego nie sprawdzałem - ładuje gdzieś do ramu nową bibliotekę ddc.library z nowymi ustawieniami, czy coś innego. Wtedy to przekopiować w celu podmiany i było by fajnie.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 09:44:29 przez gilban
[#18] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@gilban, post #17

Zrobilem aktualizacje i nie pomoglo.

Wlasnie tez sie zastanawialem o tych zapisanych ustawieniach ale nie otrzymalem odpowiedzi od nikogo. Sam nie wiem gdzie one moga byc zapisane.
[#19] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #18

w env: jak wszystko, pewnie w monitors.cośtam, jak wróce do domu to sprawdze
[#20] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@rzookol, post #19

Cos cisza... nikt nie wie jak to ugryzc ?

Teraz mam problem bo bawilem sie ustawieniami i kliknalem zapisz i obraz "znikl" i jak tu wrocic do poprzednich ustawien ? Odpalic mosa z plytki i co wykasowac ? ddc.library ?
[#21] Re: MorphOS MacMini i HDTV

@MaveRick, post #20

Z małą pomocą kolegów MorphZone znalazlem problem....

Był tu: MOSSYS:Prefs/Presets/Monitors

Tu MOS zapisuje ustawienia kazdego monitora z jakim pracował. Poprostu zrobil sie bajzel i tak jak myślałem MOS wczytywał te same ustawniecia ...
Poprostu MOS nie odroznia telewizorów tej samej marki.
Jak pisałem. Najpierw mini był podpiety do 23" telewizora a potem do 46" a oba tej samej marki i zaczely sie schody bo MOS myslal ze cały czas jest ten sam telewizor 23" ...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem