kategorie: PowerMac, Programy
[#1] powermac g4
Siema.
Mam od nie dawna powermaca g4 tylko że bez żadnego systemu.
Ostatnio ściągnąłem jakiegoś Mac os 8.6 i zgrałem to na płytę dvd ale nie działa.
Czytałem na necie że trzeba przytrzymać C ale nic to nie daje tylko pojawia mi się jakiś folder ze znakiem zapytania który mi się zmienia na uśmiechniętą buźkę.
Macie jakieś pomysły jak to zainstalować.Ja raczej jestem zielony z tymi apple.
[#2] Re: powermac g4

@alihm93, post #1

Jakiego konkretnie masz tego PM? Zamiast wersji 8,6 to sobie załatwł 9.x a najlepiej 10.x do 10.5 max jeżeli masz wersję MDD. Z innych systemów, to możesz sobie jakiegoś linuksa próbować podstawić (PPC), no i pobrać obraz MORPHOS-a dla PM. Poszukaj w necie lub na morphos.pl

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 22:34:48 przez mailman
[#3] Re: powermac g4

@alihm93, post #1

Przytrzymaj przy starcie lewy ALT, będziesz miał wtedy do wyboru z czego wystartować.

edit------
Z tego co pamietam musi być wersja wyższa niż 9.0

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 09:34:22 przez kjb666
[#4] Re: powermac g4

@alihm93, post #1

Może jeszcze MS-DOSa, eh?

Na PowerMaku masz możliwość instalacji następujących systemów:

* Mac OS 9.0-9.3.3 (jeżeli masz PowerMaca Quicksilver, możesz tylko za pomocą specjalnej wersji dołączonej z komputerem, trudnej do ściągnięcia)
* Mac OS X do 10.4 (Tiger)
* Mac OS X 10.5 Leopard, jeżli masz komputer szybszy niż 867MHz, lub zahaczysz OSInstall.mpkg (nie polecam i tak, bo wolno chodzi)
* MorphOS 2.7 (skromnie przyznam, że to syf, w dodatku strasznie drogi, a pirata nie idzie zrobić, bo klucze są przypisane do konkretnego sprzętu)
* AmigaOS 4.1 za pomocą Moana Loadera (wielka niewiadoma, silnie zależy od kompa)
* Dystrybucje oparte na GNU/Linux, takie jak Debian, Gentoo, Ubuntu, Arch, MintPPC
* Systemy z rodziny BSD: FreeBSD, OpenBSD, NetBSD
* HaikuOS
* wkrótce AROS

Do wyboru, do koloru, z tym komputerem można zrobić wiele...

...jak się nie jest idiotą.
[#5] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

Moim skromnym zdaniem Morphos jednak nie jest syfem. Wnoszę to na podstawie mojego ponad pięcioletniego doświadczenia z tym systemem. Co do kluczy przypisanych do sprzętu to prawda, jednak wersja testowa systemu jest do ściągnięcia za darmo (nie ma żadnych ograniczeń, poza czasowym - po starcie komputera możemy bawić się 30 minut, potem konieczny jest restart).
Co do MacOS, to na moim mini 1.5 GHz 10.4 i 10.5 chodzą tak sobie (niby szybko, ale długo startuje).
Z uruchomieniem OS4 jest trochę zabawy, do tego nie działa ani dźwięk, ani USB, ani sieć.... po prostu dla maców ktoś wypuścił w świat pirackie wersje. Gdyby ten system był wypuszczony oficjalnie maki, to pewnie byłoby inaczej.
[#6] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

Twoja wiedza na temat MorphOSa jak i samej Moany poraża...
[#7] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

*
MorphOS 2.7 (skromnie przyznam, że to syf, w dodatku strasznie drogi, a pirata nie idzie zrobić, bo klucze są przypisane do konkretnego sprzętu)

... powiedział co wiedział co nawet nie umiał Morphosa odpalić trza mu było specjalną instrukcje robić. A tu masz osiem tygodni później specjalista a główna wada to się nie da systemu hackowa po prostu genialne! Cóż niektórzy po prostu są idiotą!

Pozdrawiam,
RadziN
[#8] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

MorphOS 2.7 (skromnie przyznam, że to syf,

skromna wiedza to i skromnie przyznajesz :)

w dodatku strasznie drogi,

możesz używać wersji demo jak cię nie stać

a pirata nie idzie zrobić, bo klucze są przypisane do konkretnego sprzętu)

Dzięki temu wśród MOSistów nie ma piratów jak wśród AOSistów :)

Ja bym bardzo prosił uzasadnić dlaczego MOS jest wg. ciebie taki zły, bo to co wyżej to nie są konkretne argumenty :)
[#9] Re: powermac g4

@kjb666, post #8

zdajesz sobie sprawę że to typowa trolowa prowokacja?
[#10] Re: powermac g4

@XoR, post #9

W poście #4 tak i owszem, nie dość że trollowa to jeszcze niczym nie podparta, jako kontrargument podaję fakt że na torrentach AOS sie pojawił, MOS zaś nie (wystarczy poszukać w google).
[#11] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

Oj! Skrzypisz synu, skrzypisz!
[#12] Re: powermac g4

@Pero, post #11

W profilu ma wpisanego PowerMaca a pod nim:

Systemy używane na tym sprzęcie:
AmigaOS 4.1
MorphOS 2.x
AROS

[#13] Re: powermac g4

@kjb666, post #12

@kjb666
To jakiś dzieciak jest. Szkoda gadać. Zresztą jak znam, życie schowa się zraz pod 'kamień' i tam będzie siedział bo porywającej polemiki to raczej tu uprawiać nie będzie.

Pozdrawiam,
RadziN
[#14] Re: powermac g4

@pampers, post #6

No tekst o Morphos-ie mnie nie dziwi, bo to nie jego target i postanowił dowalić uzytkownikom tego systemu lub odstraszyć potencjalnego usera. Co do Moany to żal podwójny, bo to przecież jakaś alpha niedoszłego portu jego ukochanego AOS 4.x, który na "śmieci, złom" itd. nie powinien nigdy wyjść, bo to zabije jego rozwój (systemu). Tak to chyba leciało, mam nadzieję, że nie pomyliłem, jeżeli tak to proszę mnie poprawić.
Co do systemu MacOS to wiem, że nawet niektóre wersje MDD 1.25 ghz oferowały opcję (nie wszystkie) instalacji systemu w wersji 9.x. Jak sprzedawałem poprzedniego PM to ten co ode mnie kupował brał właśnie w tym celu.



Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 18:40:00 przez Ender
[#15] Re: powermac g4

@Ender, post #14

O, ludzie!

Widzę, że tu na św. MorphOS-a ręki podnieść nie można, bo tłum się burzy.

Nie skomentuję tego, ale dodam tylko, że żadna prowokacja to nie jest - korzystałem z tego systemu jakiś czas (mam to nawet w komputerze opisane), ale jak dla mnie, ograniczenie półgodzinowe na system podpada pod zwykle [cenzura]ch***stwo[/cenzura].

Gdzieś czytałem, że istnieje tu wolność poglądów, ale jak widać, można ją zaliczyć raczej do dość ciasnej swobody.

Bijcie się dalej, a ja wracam zwiększać ilość pryszczy używając tego, no, jak mu tam, Linuxa.
[#16] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

Czyli chodzi o te nieszczęsne półgodziny ograniczenia w niezarejestrowanym systemie? Czyli gdyby nie było żadnego dema, tylko do kupienia pełna wersja, jak w przypadku OS4, to byłoby OK? Dziwne. Może pisz na przyszłość jaśniej, to "tłum" się nie będzie burzył.
PS. Nie chcesz mieć tego ograniczenia, to kupujesz system, albo instalujesz przykładowo Linuksa :)
[#17] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

Pewnie że można ... . Ja nawet moge napisać że MorphOS jest do bani :)
No ale tekt ze mos zły bo spiracic nie moza mnie rozwalił
[#18] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

MOSa można złamać. Nikt jednak nie waży się nawet próbować bo to by było zwykłe s.k.syństwo

Jeśli jednak tak Ci zależy to deasembler i lecisz
Na Twoją korzyść działa fakt braku ochrony pamięci MorphOS 2.0

ps. Nie wiem czy powstał odpowiednik SoftIce (kernel debugger dla Win9x) na MOSa czy nie aczkolwiek jeśli powstał to może być bardzo użyteczne :)
[#19] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

Wiesz czym się różni pogląd na dany temat od turlania bredni?
np.: Mos mi się nie podoba ponieważ: [tu wstaw listę argumentów]
i jak teraz porównamy to z
* MorphOS 2.7 (skromnie przyznam, że to syf, w dodatku strasznie drogi, a pirata nie idzie zrobić, bo klucze są przypisane do konkretnego sprzętu)


Rozumiesz różnicę? Co prowadzi do, uwag będzie trudne słowo _polemiki_, taki trudny wyraz. Na forum się dyskutuje broni lub obala teorie czy idee. A kwitowanie jednym 'syf' to mentalna piaskownica no ale z kim ja rozmawiam jak mogę i śmiem od młodzieży oczekiwać czegoś więcej prawda? Lepiej jest zaprezentować się jako dno intelektualne!

Pozdrawiam,
RadziN
[#20] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

A gdzie napisałem, że nie można? Ja jedynie zauważyłem, że moim zdaniem napisałeś tak, bo jesteś fanem/userem AOS4.x (w stopce zresztą widać ok, racja) . Często ludzie zarzucają userom motylka, że atakują AOS 4.x, no to moim zdaniem postanowiłeś wziąć odwet (taki systemowy dżihad ;) ). Zupełnie nie rozumiem, gdzie ktoś Twoją swobodę wypowiadania ograniczył? Moim zdaniem przeszedłeś, może chciałeś błysnąć wśród swoich (takim atakiem w stylu kamikadze) i jak ludzie wypunktowali Ci, że się mylisz w swojej opinii lub co najmniej mijasz z prawdą (brak doświadczenia może tłumaczyć pewne wypowiedzi, ale nie wszystko), to Ty skuliłeś ogon i zmykasz. Mogłeś po prostu nie zaczynać swoich wywodów.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 20:40:04 przez Ender
[#21] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #15

Bijcie się dalej, a ja wracam zwiększać ilość pryszczy używając tego, no, jak mu tam, Linuxa.

Tak się składa że miałem na maku OSX 10.x + MOS + Ubuntu.
OSX niby spoko ale wkurzało mnie np. to że Gimp musiał uruchamiać osobne X'y aby się uruchomić, Kadu nie oferował więcej niż AmiGG, Skype działał ale potrafiłem z niego zrezygnować, Firefox mulił itd.
Teraz Ubuntu - tutuaj Gimp działał spox, Office też, ale Skype i tak nie ma pod PPC, Adobe Flash nie ma, więc YouTube nie zabangla, a Kadu pod PPC spod synaptica nie dało się zainstalować...

Więc sobie odpuściłem powyższe systemy, zainstalowałem tylko MOSa pod którym do prostych operacji na grafice wystarczy ShowGirls, AmiGG śmiga, pod OWB YouTube też śmiga.

To są moje argumenty dlaczego wybrałem MOSa z tych trzech :)

Na YouTube jest filmik porównujący MOSa i OSX, że niby MOS taki lekki, ale otwierając 20 przeglądarek to OSX chodzi płynnie a MOS zamula.
Jest to kwestia obsługi grafiki, która zostanie poprawiona w MOS 3.0, pomijając sens otwierania takiej ilości przeglądarek :)

Powodzenia w Linuxie PPC, do Linuxa lepszy x86, do MOSa jest tylko PPC (jak na razie, bo są robione kroki w celu przeniesienia na inną platformę).
[#22] Re: powermac g4

@Skrzyp, post #4

Wiesz, koleżko (bo w żadnym razie nie Kolego), co Cię dobiło i zdyskwalifikowało jako poważnego adwersarza w potencjalnej dyskusji? Ano, ten dopisek, że - "...jak się nie jest idiotą". Czyli - każdy, kto ma jakiekolwiek problemy z instalacją i obsługą wymienionych przez Ciebie systemów, to idiota, tak?
A Ty - no prosto geniusz, no na ZX Spectrum odpalasz Windows 8 i w ogóle dajesz czadu,
Tia... A pisz sobie, co Ci się podoba, jak Ci to pomaga w leczeniu się z kompleksów, to git majonez.

Zdrowia (psychicznego) życzę
Des
[#23] Re: powermac g4

@XoR, post #18

dosc wygodny do tego lamania bylby PearPC (z JIT) ;), niedawno wyszla nowa wersja, swoja droga to nawet udalo mi sie uruchomic na tym OSXa, to MOSa moze niedlugo da rade, a ze MOS duzo lzejszy to powinien jeszcze lepiej dzialac :)
[#24] Re: powermac g4

@gx, post #23

a ze MOS duzo lzejszy to powinien jeszcze lepiej dzialac

No to panowie do roboty, bo jest dużo gadania póki co tylko. Skrzyp jakiś czas temu na ircu się przechwalał, że sam złamie, ale chyba go trochę przerosło, z takim mistrzem kryptoanalizy jak gx może da radę .

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 14:29:16 przez krashan_
[#25] Re: powermac g4

@krashan_, post #24

Był też kiedyś taki co powystawiał minimaki na allegro że niby pod AOS4 są.
Twierdził że złamie sterowniki audio pod MOSem i przeniesie je do AOS4 :)
[#26] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: powermac g4
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: powermac g4
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: powermac g4
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: powermac g4
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: powermac g4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem