kategoria: PowerBook
[#1] Jeszcze raz powerbook.
kupiłem za parę groszy powerbooka 5.2. Wiem, że nie jest obsługiwany przez MOSa (kupiłem go w innym celu) , ale mam pytanie czy problem portu morphosa na poprzednie wersje powerbooka leży w ADB ? czy w czymś zupełnie innym ? Jeśli to drugie to w czym ?
[#2] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #1

Podejrzewam, że MorphOS 3.0 będzie miał w sobie mechanizm, rozpoznający sprzęt i jego wersję i na PB 5.2 po prostu nie pójdzie. Mogę się mylić, to jedynie moje przypuszczenia.
[#3] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #1

A jaką on ma grafikę ? Nie nVidię przypadkiem. Po za tym mogą też być w nim inne układy: mostek północny, południowy i kilka jeszcze innych rzeczy. I wystarczy, że c9oś jest inne. I po problemie.
[#4] Re: Jeszcze raz powerbook.

@gilban, post #3

Jest Radeon. Układy są podobne.
@pampers: wersje 2.x morphosa można zainstalować było na niewspieranych emacach.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 23:51:40 przez sand
[#5] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #4

wersje 2.x morphosa można zainstalować było na niewspieranych emacach.

Tzn. na którym nie wspieranym oprócz 1,42 MHz ?
[#6] Re: Jeszcze raz powerbook.

@kjb666, post #5

Np na 1,42 . Przepraszam za liczbę mogą.
[#7] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #4

Jeśli chodzi o niewspierane oficjalnie (tzn. niewymienione na stronie MOS-Teamu) Powermaki to był jeden - G4 Cube. Ale nic dziwnego, skoro nie działał dźwięk, a z siecią trzeba się było mocno napocić (jednak możliwości bootowania na tym sprzęcie Team nie zablokował).
[#8] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #4

Poczekaj do premiery 3.0 i sam się przekonasz, ale stawiam flaszkę że nic z tego nie wyjdzie - przyjmujesz zakład? :)
[#9] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #1

Z tego co wiem to głównie chodzi właśnie o ADB
[#10] Re: Jeszcze raz powerbook.

@pampers, post #8

Mi tam nie zależy, poprostu nie lubię nosić komputerów. A lubię mieć sprzęty które się duplikują w pracy i w domu. Bo jak nie to i to kupię PowerBooka od Ciebie jak wyjdzie mos 3.
[#11] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #10

Bo jak nie to i to kupię PowerBooka od Ciebie jak wyjdzie mos 3.


Grozisz mi?
[#12] Re: Jeszcze raz powerbook.

@Drako^lM, post #9

Sorry, co to jest to ADB ?
[#13] Re: Jeszcze raz powerbook.

@kjb666, post #12

[#14] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #13

To znalazłem od razu po wpisaniu "powerbook ADB".
Nie rozumiem co to jest, dlatego pytam :)

edit-------------
PowerBooks and iBooks still used the ADB protocol in the internal interface with the built-in keyboard and touchpad.

Podejrzewałem że "to to" jest za to odpowiedzialne, ale nie byłem pewien.
Keyboard&Mouse można przecież pod USB podpiąć. :)

edit2------------
Była o tym mowa na PPA dawno temu, z lenistwa nie szukałem :P

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 19:27:52 przez kjb666
[#15] Re: Jeszcze raz powerbook.

@kjb666, post #14

Apple używało ADB zanim pojawiło się USB - wczesne laptopy ich miały nawet zewnętrzne złącza ADB jeszcze. Dopiero później doszło do nich USB i zastąpiło ADB na zewnątrz, ale w środku zostało. Dopiero kilka ostatnich rewizji miało touchpad i klawiaturę na USB (dwie ostatnie w przypadku PowerBooków, ostatni iBook ma jedynie klawiaturę na USB bodajże a touchpad wciąż na ADB).
[#16] Re: Jeszcze raz powerbook.

@Jacek Piszczek, post #15

Więc w serii 5,2 powerbooka i późniejszych problem tkwi w ADB czy w czymś jeszcze ? ( Czyli bez obsługi klawiatury i myszy przez ADB morphos zadziała na tym sprzęcie ? )
[#17] Re: Jeszcze raz powerbook.

@kjb666, post #12

Takie jabłczane USB z lat 80-tych. Niezależny interfejs szeregowy pozwalający podpiąć max. 3 urządzenia w łańcuszek, bez zbędnych zawikłań i zależności.
[#18] Re: Jeszcze raz powerbook.

@altcomputing, post #17

Miałem kiedyś LC 475 040/25, tam się bodajże przez ADB klawe i mysz podłączało.
[#19] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #1

Odnośnie PowerBooków z ADB - mały cytacik z Franka Mariaka (podejrzane na MorphZone):

"Brakujący sterownik ADB do klawiatury/pada nie jest już problemem, praktycznie jest już ukończony.

Moglibyśmy rozważyć wsparcie dla iBooka w jednej z kolejnych wersji systemu. W dużej mierze zależy ono jednak od tego jak zostanie przyjęta obsługa PowerBooka.

Następne uaktualnienie systemu z pewnością skoncentruje się na poprawie błędów, których nie zdołaliśmy wychwycić podczas naszych wewnętrznych testów. Gdy już będzie gotowe, będziemy się zastanawiać nad rozszerzaniem bazy sprzętowej."


Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 09:21:48 przez recedent
[#20] Re: Jeszcze raz powerbook.

@recedent, post #19

No no zajebiscie :)
[#21] Re: Jeszcze raz powerbook.

@recedent, post #19

I uściślenie ze strony Jacka Piszczka (podejrzane na AmigaWorld.net):

"najprawdopodobniej obsługiwane będą jedynie iBooki z procesorem 7447a"

czyli:
1. iBook G4/1 GHz 12 cali (początek 2004)
2. iBook G4/1 GHz 14 cali (początek 2004)
3. iBook G4/1.2 GHz 14 cali (początek 2004)
4. iBook G4/1.2 GHz 12 cali (koniec 2004)
5. iBook G4/1.33 GHz 14 cali (koniec 2004)
6. iBook G4/1.33 GHz 12 cali (połowa 2005)
7. iBook G4/1.42 GHz 14 cali (połowa 2005)
[#22] Re: Jeszcze raz powerbook.

@recedent, post #21

no ;)
[#23] Re: Jeszcze raz powerbook.

@recedent, post #21

Czyli PowerBooki bez literki a nie będą.
[#24] Re: Jeszcze raz powerbook.

@sand, post #23

Udało mi się kupić powerbooka który będzie dzialac z MorphOS. Czy oprócz ppa, morphos.pl, morphos.de sa jakies strony i fora z poradami dla nowych użytkowników?
[#25] Re: Jeszcze raz powerbook.

@Raul, post #24

Chyba największe forum to MorphZone
[#26] Re: Jeszcze raz powerbook.

@waldiamiga, post #25

Dzięki.
Ciekawe czy sobie poradzę, będę musiał sobie przypomnieć Amigowanie :)
[#27] Re: Jeszcze raz powerbook.

@waldiamiga, post #25

Waldi dawaj te fotki emaca !!
[#28] Re: Jeszcze raz powerbook.

@Kwiatki, post #27

Pro - si - my!, pro - si - my!!, pro - si - my!!! :)
[#29] Re: Jeszcze raz powerbook.

@Kwiatki, post #27

Chłopaki , przyrzekam Wam że fotki mojego eMaca będą w niedzielę...nio maksymalnie w poniedziałek. Wtedy też opiszę wady i zalety tego rozwiązania.
[#30] Re: Jeszcze raz powerbook.

@waldiamiga, post #29

A o co chodzi z Twoim eMakiem? Przenośny jest czy co?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem