kategoria: Programy
[#1] PowerMac dla MorphOS-a
Ostatnia premiera MOS-a 3.0 zmotywowala mnie do zakupu PowerMaka tymbardziej, ze cena licencji dla niego spadla.

Chcialbym jaknajmocniejsza wersje PM i jaknajlepiej obslugiwana przez MOS-a. Z tego co wiem to najlepiej byloby kupic model FW800 z dual G4 1.42Ghz. Wiem, ze MOS jednym procesorem podgrzeje tylko powietrze, ale moze byc czasem koniecznosc uzycia MacOS-a, wiec lepiego miec niz nie miec. :)

Jesli chodzi o RAM to chyba 2 GB powinno spokojnie starczyc? Wiecej i tak chyba MOS nie obsluzy.

Czy w tym modelu nie ma problemu z dzwiekiem i usb? Moze lepiej dokupic jakies karty na PCI?

Grafa to wiem, ze Radeon, chcialbym miec wsparcie dla 3D. Tutaj chyba najlepiej wziac 9000 Pro?

Komputerem sie pobawie troche w domu, a potem mam zamiar go na stale zainstalowac w serwerowni jako komputer do odczytywania statystyk, monitoringu itp. Glownie bedzie klientem SSH, ale mozna powiedziec, ze bedzie to zastosowanie pro dla MOS-a. :)

Bede wdzieczny za wszystkie sugestie.
[#2] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@mcbarlo, post #1

FW800 z dual G4 1.42Ghz są trudno dostępne, weź jakiegoś 1.25, cena do 350 zł za całą maszynę czyli za darmo prawie

ram 2 GB, mos na razie zobaczy 1.5 GB
od morphosa 3 w modelu FW800 od razu dziala usb2.0, dla zwyklego MDD masz tylko USB 1.1, dzialają karty usb2.0, ale warto testować bo tu może być różnie (ja mam 4 karty w domu, dziala dobrze tylko jedna)
dzwięk to szumblaster live i nie ma sie co zastanawiać
najlepiej wziąć 9000 pro i akurat te karty często już w tych makach są
ssh dziala ok
[#3] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@michal_zukowski, post #2

Nie poprawili w nowym MorphOSie obsługi dźwięku w PM ?
Dalej trzeba dodatkowej karty używać ?


Pozdrawiam
[#4] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@RadoslawF, post #3

Ze strony morphos-team.net:
"Also, audio is currently only supported for PowerMac3,4 to 3,6 models."
"On-board audio on Power Mac (Digital Audio, QuickSilver & MDD)"
[#5] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@mcbarlo, post #1

Od siebie tylko dodam, że przynajmniej te starsze modele PowerMaka MDD są potwornie głośne.
[#6] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@altcomputing, post #5

http://morphos.pl/1753
[#7] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@michal_zukowski, post #2

Dzieki za wszystkie informacje. Raczej mi sie bardzo nie spieszy, wiec moze zapoluje na FW800. Kiedys jak nie chcialem kupic to na Allegro kilka bylo.

Co do halasu to mi nie przeszkadza. Tam gdzie bedzie stal ten komputer jest 16 serwerow w wiekszosci w obudowach 1U. Kazdy kto byl w serwerowni to wie jak to brzmi. :)

Czy jak bede mial tego Maka z 2GB RAM patrzac nieco pod katem MacOS-a to czy moga sie zdazy problemy z tego tytulu pod MOS-em?
[#8] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@mcbarlo, post #1

Napisz do Pampersa. Ma sprzęt, może wyciszyć (mi wymienił wiatraczki) i dostajesz jeszcze jakąś gwarancję na sprzęt. Tak przynajmniej było. No chyba, że masz czas, umiejętności i sobie wyciszysz sam sprzęt (bo faktycznie stare wiatraki wyją niemiłosiernie). Tak to była reklama (jednego z zadowolonych klientów). Aha licencja już kupiona, po powrocie przerzucę plik.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2012 15:42:47 przez Ender
[#9] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@pampers, post #6

Ja w swoim (zanim go sprzedałem) miałem wykonany identyczny MOD. Niemniej jednak dla mnie i tak to było za głośne.
[#10] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@Ender, post #8

licencja już kupiona


Można prosić o numerek? Zamieszczę gdzie trzeba...
[#11] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@mcbarlo, post #7

nie, żadnych, po prostu nie zobaczy więcej:
Ram Disk: avail
Type Available In-Use Maximum Largest
fast 953661168 596232464 1549893632 886172224
total 953661168 596232464 1549893632 886172224

moje dwa mdd 1.25 GHz są kręcone do 1.42 i oba dzialają stabilnie od ponad roku
[#12] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@recedent, post #10

Już powinieneś kreskę "3.0" postawić na wykresie ;)
[#13] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@Jenot, post #12

Ale o co chodzi? Przecież krechę masz jak byk na tym wykresie.
[#14] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@recedent, post #13

O, a wydawało mi się, że jeszcze przed chwilą jej nie było... mea culpa ;)
[#15] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@michal_zukowski, post #2

Mam Power Maca proc 1.25 ram 1 gb, wlasnie testuje pierwszy raz w zyciu morphos, czy dzwiek zawsze jest taki cichy. Czy ten mac musi byc taki ciezki (ma z 20 kilo :)? W sumie pierwszy raz widze na zywo takiego maca i morphos, na razie live. Klientowi zaoferowalem 200 zl za niego, czy warto? Ile kosztuje w przeliczeniu na zlotowki licencja dla morphos? Kupuje sie ja online, karta kredytowa? Jak to dziala? W maszynie o ile dobrz epamietam jest jakis radeon 64 mega, czytnik dziala, piekny, prosto z niemieckiej firmy. Jest mac os x i powiem ze swietnie chodzi, tylko to safari strasznie przeklamuje stronki. Morphos obsluzy klawiature i mysz bezprzewodowa? pozdrawiam
[#16] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #15

Dźwięk zależy od karty dźwiękowej i faktycznie chyba na niektórych PM jest cicho. Ciężki PM musi być. Taka ich uroda. 200zł warto zapłacić. Licencja normalnie to jakieś 450zł, ale teraz za wersję na PM 79 euro czyli jakieś 350zł. A safari jak Ci przekłamuje strony to pewnie jakieś stare. Na macu korzystam zamiennie z Safari, Chrome i Firefoxa i na każdym jest OK.
Co do klawiatury i myszy bezprzewodowej to obsłuży, byle nie wersje bluetooth (a jeśli masz oryginalne Apple to właśnie bluetooth).
[#17] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #15

Ten mac taki ciężki jest - czemu, nie wiem. Widać Apple nie żałowało wtedy na żelastwo. Jednak przez to, że obudowa jest masywna, to komputer nie wpada w wibracje, tak jak dzisiaj niektóre Pecety.

Cena rejestracji to: 79 euro. Zdecydowanie jest niższa niż wcześniej.

Rejestracja jest przez PayPal.

Co do dźwięku, aby był lepszy, trzeba się zaopatrzyć w jakąś kartę muzyczną z serii SoundBlaster Live (np. 5.1, 4.1) na bazie chipu emu10kx.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 22:34:23 przez gilban
[#18] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #15

Zainstaluj MacOSx 10,5. Tu masz dość nowe Safari, które bedzie wyświetlać poprawnie strony. A na MOSie nowe OWB (doinstaluj z SVG) wyświetla dobrze strony, tylko bez flasha.
[#19] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@gilban, post #17

Mam power Maca, wlasnie przytargalem go do domu, jak spodoba mi sie morphos to kupuje klucz. Pozdrawiam
[#20] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@AS, post #18

Zna ktos moze stronke na programy powerpc dla macos?
Wie ktos moze jak powermac wystartowac z plyty, wiem ze klawisz c, ale na bezprzewodowej klawiaturze to nie dziala. Moze jest jakis program spod macos, albo taka funkcja, zeby po restarcie startowal mac z cd?
[#21] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #20

Trzeba po prostu zorganizować przewodową klawiaturę. Bo jeżeli zdecydujesz się na używanie MorphOS-a, to znów możesz mieć jazdy z bezprzewodówką. Ewentualnie, jeżeli jesteś przywiązany do idei klawiatury bez kabla – to bezprzewodowa, ale na USB.
[#22] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #20

mozna pod osx za pomoca terminala wyedytowac zmienne w OpenFirmware i wymusic start z CD.
[#23] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@Norbert, post #22

Niestety w większości klawiatur bezprzewodowych (nawet na USB) nie dasz rady wejść do OF :(
[#24] Re: PowerMac dla MorphOS-a

@wawul2, post #20

Spróbuj z terminala:
Włóż płytę, z której chcesz wystartować, sprawdź w katalogu /Volumes jak się nazywa wolumin i wpisz polecenie zastępując CDROM w poniższym poleceniu nazwą z /Volumes.
sudo bless -mount /Volumes/CDROM -setBoot
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem