kategoria: PowerBook
[#1] Qwertz a Mos
Mam na widoku Powerbooka lub Maca Mini z klawiaturą niestety Qwertz. O ile do znaczkow w innych miejscach jakoś się przyzwyczję to Y i Z w złym miejscu to 'koszmar'. Czy można jakoś programowo to obejść? Zaemulować Z tam gdzie Y?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 11:38:19 przez Raul
[#2] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #1

kupić zwykłą klawiaturę QWERTY na USB i po problemie.
[#3] Re: Qwertz a Mos

@Kwiatki, post #2

Zapomniałem dopisać powerbooka. Zewnętrzna klawiatura w laptopie .... a do mini to wiem, tylko trochę szkoda oryginalnej.
[#4] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #3

no do PB to wiekszy problem - choc mozna takowa również wymienic .
pozostaje się przyzwyczaić i zapamiętać klawisze - , albo nie brać niemca
[#5] Re: Qwertz a Mos

@Kwiatki, post #4

...albo kupić odpowiednie naklejki na klawiaturę.
[#6] Re: Qwertz a Mos

@gorzyga, post #5

też można ale w PB z podświetlanymi klawiszami nie będzie to wyglądało dobrze..
[#7] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #1

Mapa klawiatury jest chyba modyfikowalna. W AmgaOS 3 modyfikowało się to takim starym programem do keymapy. Takim z czasów AmigaOS 1.2. A na MorphOSa wyszedł jakiś nowy. Tylko nie pamiętam nazwy, bo nie miałem potrzeby modyfikowania keymapy.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 12:10:02 przez MDW
[#8] Re: Qwertz a Mos

@Kwiatki, post #4

Chętnie bym nie brał, ale z Niemiec to chociaz vatu nie nalicza. Anglicy mają jakieś chore ceny.
Czytałem, że w powerbooku można klawiaturę wymienić.
[#9] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #1

A nie można tych klawiszy po prostu zamienić miejscami?
[#10] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #8

Pewnie że można, ale generalnie grzebanie w PB dość upierdliwe jest. Ja swojego musiałem z 5 razy /ze względu na moje "poszanowanie" sprzętu/ rozbierać - teraz już nie stawiam na nim piwa:).
[#11] Re: Qwertz a Mos

@il_capitano, post #9

Klawisze zamienisz, ale jesli nie mozesz przestawic w systemie to nadal bedziesz mial Z tam gdzie Y. Tylko klawisz bedzie Y.
[#12] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #11

Tylko jeśli ustawisz niemiecką keymapę, przy polskiej będzie ok. Poza tym można sobie dowolnie remapować przez Poseidona lub MMKeyboard.
[#13] Re: Qwertz a Mos

@Korni, post #12

A to super wiadomość. Dzięki!
[#14] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #13

Zamieniłem wczoraj Z z Y miejscami. Nie jest to trudne. Są przykładowe filmiki na youtube.
[#15] Re: Qwertz a Mos

@Raul, post #14

Ale jeszcze przyzwyczajenia w głowie się zostają i gwarantuję Ci że się będziesz ciągle mylił. Proponuję, tymczasowo ponaklejaj naklejki, a potem rozejrzyj się za klawiaturą, np z uszkodzonego innego komputera. Takie jest moje zdanie. Wystarczy że swego czasu kupiłem sobie klawiaturę firmy HP z ustawieniem maszynistki (właśnie na bazie niemieckiej) i żeby coś napisać, dobrze musiałem uważać, które przyciski wciskać. Kupiłem ją do Xboxa 360, ponieważ ten, gdy ją podepniemy do portu USB, obsługuje klawiaturę, ale przy języku polskim jest tylko mapa maszynistki.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 09:08:16 przez gilban
[#16] Re: Qwertz a Mos

@gilban, post #15

Nie udało mi się jeszcze zainstalować na nim Morphosa, wczoraj przez 2,5h Gparted z Ubuntu tworzył mi osobną partycję.
W każdym razie przestawienie klawiatury w systemie działa, klawisze musiałbym sobie odpowiednie kupić, na tazie muszę z pamięci.
Z naklejkami jest taki problem, że to podświetlana klawiatura :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem