kategoria: Programy
[#1] Czym naprawić EXT3 ?
Hej,
Oprócz MorphOS-a 3.0 demo na moim Pegasosie II mam też Debiana z partcjami EXT3 i jadna z nich zaczęła się chrzanić.
Pamiętam kiedyś dawno temu podobną sytuację (czasy MorphOS 1.4 chyba) i właśnie z poziomu MorphOS-a potraktowałem wtedy partycję EXT3 jaimś programem chyba od Marka Szyprowskiego i od ręki zadziałało. Była to operacja szybka, łatwa i nawet przyjemna. Ale nie pamiętam co to był za program, bo raczej nie SFSDoctor.
Pomóżcie...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 23:17:24 przez R-Tea
[#2] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@R-Tea, post #1

[#3] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Norbert, post #2

1. odpalasz jakiekolwiek LiveCD linuxowe.
2. lsblk, żeby sobie znaleźć, jaki identyfikator ma Twoja uszkodzona partycja. (ew. blkid)
3. fsck /dev/sdXY (taki jak w spisie lsblk)
4. po sprawdzeniu, podmontuj sobie, żeby sprawdzić, czy wsio hula - mkdir /test ; mount /dev/sdXY /test ; ls /test
5. jeżeli hula - cd / ; umount /test ; reboot
6. jeśli zrobił Ci się wielki folder lost+found z mnóstwem cyferek w środku, masz przekichane i musisz wybierać diamenty z gówna :)

Na przyszłość polecam ReiserFS'a, ew. ext4.
[#4] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Norbert, post #2

Dzięki wam za odpowiedzi.
e2fsck kolejny raz załatwił sprawę szybko i bezboleśnie i uratował mi Debiana
Ram Disk:> e2fsck home:
i niecała minuta czekania.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:14:41 przez R-Tea
[#5] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Skrzyp, post #3

Tyle, że zarówno ReiserFS jak i EXT4 nie jest obsługiwany pod MorphOSem, więc nie jest to najlepszy pomysł.
[#6] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Marek Szyprowski, post #5

Powiedziałbym "olać mosa, niech się dostosują i napiszą drivery", ale by się zleciała cała mosistowska bojówka, jak to ktoś ładnie nazwał i zrobiłby się kolejny wątek ideologiczny.

Dlatego tego nie powiem :D
[#7] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Skrzyp, post #6

Powiedziałbym "olać mosa, niech się dostosują i napiszą drivery", ale by się zleciała cała mosistowska bojówka, jak to ktoś ładnie nazwał i zrobiłby się kolejny wątek ideologiczny.


Dlaczego ideologiczny? Twój pomysł jest po prostu niepraktyczny. Z ideologią niewiele ma to wspólnego, no może co najwyżej z linuksową natrętną ewangelizacją...
[#8] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Skrzyp, post #6

ja bym powiedział, olać linuxa, niech się dostosują i napiszą drivery do SFSa, ale by się zleciała linuxowa bojówka
[#9] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Skrzyp, post #6

Ale chyba chodzi o to żeby wybrać taki filesystem do którego będzie miał dostęp zarówno Linux jak i MorphOS. To nie jest praca tylko przyjemność, tu się nie da powiedzieć "to nie moja sprawa, ja robię co muszę i tyle". :)
[#10] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@michal_zukowski, post #8

Ale czy Marek kiedyś go nie napisał już? :P
[#11] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@strim, post #10

napisać napisał ale jak wiadomo linux to smietnik i nie jest zgodny sam ze sobą między wersjami więc po drodze przestało działać
[#12] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@michal_zukowski, post #11

Ciekawe. Ostatnio podpinałem dysk twardy formatowany za czasów jądra 2.4. Zero problemów...
[#13] Re: Czym naprawić EXT3 ?

@Tomahawk, post #12

i widzisz jak to linuxowcy potrafia zepsuc to co juz dziala :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem