kategoria: PowerMac
[#1] PowerMac G4 i upgrade procesora.
Niebawem prawdopodobnie dopadnie mnie darmowy PowerMac G4, wersja AGP Graphics, z procesorem 400MHz.
Jako, że mam jeszcze wciąż starego PMaka G4 Quicksilvera, z procesorem 733MHz, lecz uszkodzonym slotem AGP, zastanawiam się, czy jest opcja wsadzenia tego procka do Maczka, który do mnie wkrótce wpadnie. Oczywiście, apdejtując wcześniej firmware spod OS9, jak to gdzieś wyczytałem w temacie wymiany procesora.
Jest to oryginalny procesor Apple, nie żaden zamiennik, więc patchowanie OF'a raczej potrzebne nie będzie.
Chciałbym się tylko upewnić, czy całe przedsięwzięcie ma sens i taka kombinacja zadziała.
Jeszcze jest kwestia, czy MorphOS to obsłuży, ale z tego co wiem, to opiera się na tablicy obsługiwanych procesorów, a nie konfiguracji sprzętowych, więc nie powinno być problemów.
[#2] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #1

QS 733 ma szyne 133mhz - G4 agp ma 100Mhz - wsadzajac procka od QS zwolnisz jego prace(mnoznik zostaje ten sam) - sa haki na zwiekszenie czestotliwosci szyny do wiekszej warotsci w G4 AGP ale to zabawa lutownica i OFem - mozna jeszcze zwiekszyc mnoznik na procku - sumarycznie na poczatku masz 5.5x133 - wsadzajac do AGP masz 550Mhz - zwiekszysz mnoznik do np 7 powinienes uzyskac 700Mhz - w kwestii montazowej nie pamietam czy da rade wlozyc - plytki procesorowe od QSa i g4AGP sa inne (QS ma wieksze)
[#3] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Kwiatki, post #2

Chcesz powiedzieć, że lipa?
O, nie... ja się tak łatwo nie poddam, choćby trzeba było przelutować pół płyty.
Gdyby taki numer wyszedł, byłbym stówę do przodu, żeby na nowego pemaka nie wydawać :)
[#4] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #3

Nie wydaje mi się aby było sens takie czary odprawiać aby przekładać procesor. Chyba jednak prościej i lepiej będzie kupić drugiego Power Maca, który drogi nie jest i bebechy poprzekładać.

Czytając sobie tu: link do Wikipedii, można łatwo stwierdzić, że to są dwa różne komputery. Pierwszy (ten 400 MHz) ma pamięci 100 Mhz i AGP 2x. A drugi Ma pamięci 133 MHz i AGP 4x. I jeszcze kilka innych różnic. Ja osobiście wolał bym zakupić drugiego Power Maca, niż się bawić z takim zabytkiem. I to już na pamięciach DDR.

To jest tak, jakbyś kupił sobie płytę główną do Pentium II na slot I i do tego procesor Pentium III również na slot 1, na dodatek taktowany z prędkością 133. Gniazdo takie samo, tylko co z tego.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 17:30:26 przez gilban
[#5] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@gilban, post #4

Chyba, że byłby jakiś spec, który mi naprawi uszkodzony slot AGP w okolicach Krakowa bądź za wysyłką - styli pewnie przetrwały, ale cały plastik jest popękany, mogę poświęcić jakąś starą płytę.do "przeszczepu", bo szkoda marnować takiego fajnego QS z 733MHz, jak prędkość całkiem, a podobno do >867MHz można wykręcić. Jak coś, to dajcie info.

Chyba, że ktoś mi wynajdzie G4 o sensownych parametrach w granicach 100zł. :)
[#6] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #5

Powalcz o tego: Może coś wywalczysz: link do Allegro

I jeszcze ktoś sprzedaje, choć drożej e Maka przełożonego do obudowy od PC, ale jest to też ciekawa propozycja, skoro wiadomo, że stery obsługujące 3D do Ati 9600 niedługo będą. link

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:16:03 przez gilban
[#7] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@gilban, post #6

Bardziej celuję w tą pierwszą opcję, z przyczyn finansowych, ale jak zobaczyłem obudowę od tego przerobionego eMaka, to mi kopara opadła. szczęka opada!
Fajne parametry całkiem, tylko ta cena...
Cóż, będę kombinował z tym pierwszym, chociaż jest identyczny jak mój stary, z tą różnicą, że mój ma uszkodzony slot AGP.
[#8] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@gilban, post #6

nie "ktoś" sprzedaje, tylko Kwiatki - poprzedni właściciel mojego (już także byłego) Pega II
[#9] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@wali7, post #8

tak to ja
[#10] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Kwiatki, post #9

Kupowałbym :D

Ale niestety mnie nie stać...
[#11] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #5

Mogę Ci odsprzedać całą płytę do QS - sprawną. Za nieduże pieniążki, albo zamienić się za coś amigowego.
[#12] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@altcomputing, post #11

O, chętnie. A jaka?
Wbij najlepiej na IRCa, czy coś, to obgadamy.
[#13] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #12

Żeby tematu nie kończyć prywatnym występem - ku potomności opiszę jak to wygląda z upgradowaniem procków w PM G4.

G4 AGP Graphics oraz G4 Gigabit Ethernet mają takie same karty procesorowe (w zasadzie mają te same płyty główne, tylko w różnych rewizjach). Karty CPU są zatem w 100% wymienne w obu modelach.

G4 Digital Audio to już nowa konstrukcja, posiada szynę FSB 133MHz zamiast 100 w poprzednich modelach. Procesory 466, 533 i 667 pasują do starszych maszyn, przy czym trzeba przelutować zworki żeby zwiększyć mnożnik, inaczej będą pracowały na niskich zegarach. Karta w wersji 733MHz to już inna konstrukcja - zawiera 1MB cache L3 i wymaga dodatkowego zasilania 12V. Niestety, fizycznie nie pasuje (nachodzi na złącze ATA do CD-ROMu) w starszych wersjach PowerMaków G4.

G4 Quicksilver konstrukcyjnie jest zbliżony do Digital Audio, ma identyczny układ płyty i gniazdo karty CPU, niemniej jednak zasilanie 12V jest inaczej rozwiązane - w Digital audio karta CPU (wersja 733MHz) zasilana jest dodatkowym kablem, a w Quicksilverze napięcie podawane jest przez jeden z metalowych kołków dystansowych pomiędzy płytą a kartą CPU.

G4 MDD to już zupełnie inna konstrukcja (choć złącze CPU jest identyczne), i fizycznie niebardzo da się zmusić karty z MDD do działania w starszych modelach.
[#14] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@altcomputing, post #13

Jeśli tam jest inaczej rozłożone zasilanie, to już wiadomo, czemu zasilacz z QSa przyfajczył moją KT4AV :)
[#15] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@Skrzyp, post #14

Dokładnie, przywalił pewnie 28V gdzieś na 5 albo 3.3V i poszedł dymek :)
[#16] Re: PowerMac G4 i upgrade procesora.

@altcomputing, post #13

Masz racje, kupilem do swojego PM G4 procka 733 MHz, dalo sie go zalozyc, ale bez tasmy hdd do CD. Jednak komp nie wstal. Ale mala strata, procek kosztowal 5 ft, lezakuje teraz wszufladzie....ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem