kategoria: PowerBook
[#1] double / triple buffered screens
W prefsach Display Engine są takie dwie opcje, które odkąd pamiętam mam zaptaszkowane.
Co to w sumie daje i czy jest sens na mojej konfiguracji mieć to włączone? Pegasos II G3 / 600 MHz
[#2] Re: double / triple buffered screens

@R-Tea, post #1

Tu się akurat liczy ilość pamięci na karcie graficznej vs rozdziałka, w której pracujesz. Jeśli masz 128MB to możesz spokojnie zostawić włączone. Podwójne buforowanie usuwa migotanie ekranu przy rysowaniu, a potrójne jest nieco szybsze kosztem pamięci.
[#3] Re: double / triple buffered screens

@Jacek Piszczek, post #2

Na karcie graficznej mam 256MB, ale za to procesor niezbyt mocny, a w opisie w prefsach pisze, że idzie to też kosztem mocy procesora. Rozdziałkę screenu dla Ambienta używam 1280x1024 24 bit. OWB chodzi zawsze na osobnym screenie. Od czasu do czasu, ale rzadko zdaża się też trzeci otwarty screen dla Showgirls. Obydwa to kopie screenu Ambienta.
Takie strony web jak Allegro czy Facebook to u mie żółwie zjadające praktycznie całą moc mojego G3. Stad też myśl, żeby może wyłączyć te multi bufory screenów (???)
[#4] Re: double / triple buffered screens

@R-Tea, post #3

Ja zapytam przy okazji Jacka, dlaczego OWB, jak pisze R-Tea "zjada całą moc G3", podczas gdy na G4 zajętość CPU jest dosyć niska? Czy chodzi o zwykły przyrost wydajności między G3 600 MHz, a G4 1500 MHz (prawie 3x tyle w zegarze), czy to efekt wykorzystania Altiveca?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:29:06 przez wali7
[#5] Re: double / triple buffered screens

@R-Tea, post #3

Akurat strona Allegro to największy zamulacz, przy której nawet wypasiony PC potrafi dostać zadyszki i gdyby nie AdBlock + NoScript to by się tego przeglądać nie dało. A i tak przy przeglądaniu zżera mi w porywach do 50% mocy CPU (a i wiatrak na GPU wchodzi na wyższe obroty - Firefox jest akcelerowany przez GPU) - jakby nie było, znacznie mocniejszego od G3. Faceboka nie znam, ale ludzie w sieci na niego narzekają podobnie jak na Allegro.
Na Twoim miejscu wyłączyłbym potrójne buforowanie i sprawdziłbym, jak się te strony zachowują (albo bym odpalił jakiegoś benchmarka i bym porównał wydajność) - jeżeli nie widać różnicy, lub jest gorzej - to bym włączył - jeżeli jest szybciej, to bym zostawił wyłączone. Zakładam, że zwiększone zużycie CPU przy 3xbufor spowodowane jest koniecznością przerzucania większej ilości danych między pamięciami - i tu się rodzi pytanie, czy przerzucenie tych kilku(nastu)+ MB danych z RAM do VRAM jest aż takim dużym obciążeniem pod najnowszą wersją MOS (tak jakoś mi majaczy, że były jakieś usprawnienia w tej kwestii, w tej lub poprzedniej wersji MOSa)?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:16:49 przez APC74
[#6] Re: double / triple buffered screens

@APC74, post #5

Były usprawnienia, ale dotyczyły AGP pod Makami, a nie w Pegazie (w Pegasosie to "AGP" jest trochę udawane ZTCW).
[#7] Re: double / triple buffered screens

@APC74, post #5

Ok. Wyłączyłem i podwójne i potrójne buforowanie ekranów i nic. Od kiedy zrobili allegro na warstwach, to jest taki muł, że masakra.
Mam w tej chwili w Odyssey otwarte 2 zakładki: pierwsza to PPA, a druga to Allegro. Nic nie klikam. Na PPA cpu monitor wskazuje jakieś 6-10%. Przerzucam na zakładkę z Allegro (dalej nic nie klikam), wszystkie obrazki, style, skrypty załadowane, aktywność sieci zerowa, a cpu monitor wskakuje mi od razu na 100% i tak już zostaje, dopóki nie przełączę przeglądarki na inną zakładkę.
[#8] Re: double / triple buffered screens

@R-Tea, post #7

Na G5 sprawdziłem u siebie, otwieram Allegro i zjada max. 2-3%. Na Pegu 2 mogę jeszcze sprawdzić ale to później jak coś.
[#9] Re: double / triple buffered screens

@APC74, post #5

Mi Facebook wiesza MOSa w momencie gdy jestem na innej zakładce i ktoś do mnie napisze na czacie.
Przez to rzadko odpalam fb....
[#10] Re: double / triple buffered screens

@KJB, post #9

Trzeba specjalnie FB odpalać w osobnym oknie więc, heh.
[#11] Re: double / triple buffered screens

@KJB, post #9

[offtopic]
Jakiej stabilności i jakiej wydajności brakuje na Morphosie pod procesorem PPC G4 1,25 GHz ?

proszę o przykłady

o jak ładnie mnie wyręczyłeś, przynajmniej ze stabilnością
teraz czekamy aż napiszesz coś o wydajności
[/offtopic]

[ontopic]
jeśli mos ma v-sync to podwójnego buforowania nie polecam, szczególnie mając dużo pamięci graficznej bo podwójne buforowanie + v-sync to koszmar
[/ontopic]
[#12] Re: double / triple buffered screens

@XoR, post #11

o jak ładnie mnie wyręczyłeś


Ha! Widzisz, musiałem Cię wyręczyć, bo sam byś się nigdy nie dowiedział jako osoba która systemu nie używa :)

Tylko muszę Cię zmartwić - jeśli to co pisze deez to prawda, to problem rozwiązany.... i nadal czekam na Twój przykład gdzie system nie jest stabilny
[#13] Re: double / triple buffered screens

@KJB, post #12

Mówię prawdę, znaczy się piszę;)
[#14] Re: double / triple buffered screens

@KJB, post #9

Mi Facebook wiesza MOSa w momencie gdy jestem na innej zakładce i ktoś do mnie napisze na czacie.

Spróbuj w ustawieniach czatu (ikonka z kłókiem zębatym na dole panela czatu) wyłączyć "dźwięki czatu".

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:29:34 przez MorphOS_pl
[#15] Re: double / triple buffered screens

@R-Tea, post #7

Sprawdzilem u mnie (PowerBook g4 1.5 GHz). Po otwarciu Allegro na OWB (najpierw glowna strona, potem poszukalem frazy Amiga), na drugiej zakladce PPA - gdy na froncie jest PPA - zajetosc CPU jakies 2-3%, gdy na froncie Allegro - jakies 30%. Generalnie nic nie muli, chociaz bez watpienia Allegro pozera wiecej CPU.
Sorry za brak polskich liter, to jest swiezy MOS na PB, musze sobie czcionki PL skonfigurowac.
[#16] Re: double / triple buffered screens

@wali7, post #4

(...) dlaczego OWB, jak pisze R-Tea "zjada całą moc G3", podczas gdy na G4 zajętość CPU jest dosyć niska? Czy chodzi o zwykły przyrost wydajności między G3 600 MHz, a G4 1500 MHz (prawie 3x tyle w zegarze), czy to efekt wykorzystania Altiveca?


Raczej tak, bo Cairo korzysta z Altivec.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem