kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?
Cześć wszystkim,

jak w Morphosie (3.2) zmienić prędkość karty sieciowej ze 100 Mbit na 10 Mbit half duplex jeśli to możliwe?

Mam Mac'a Mini i korzystam z wbudowanej karty sieciowej po kablu (bo AirPort jeszcze nie obsługiwany). W maju pierdyknął piorun w kable na dachu i częściowo uwalił mi router WiFi w routerze działa, ale spaliły się 2 porty, a 2 kolejne działają tylko na 10 Mbit. Gdy podłączam kompa z Windowsem po kablu sieć działa ładnie ale tylko gdy ustawię 10 Mbit half duplex. Na ustawieniach 100 full, 100 half oraz 10 full miga mi dioda, nie widać sieci, a dodatkowo w tym czasie wstrzymuje się ruch po WiFi.

Myślę, że zmiana prędkości karty w Macu da podobny efekt jak w Windowsie, ale nie widzę odpowiednich ustawień w ustawieniach interfejsu sieciowego (sungem_eth.device), nawet w opcjach zaawansowanych, może da się to zrobić z wiersza poleceń? A może w Morhpos 3.3 została dodana opcja zmiany prędkości karty sieciowej?

Jak się nie uda to kupię nowy router, nie chcę korzystać z karty sieciowej WiFi na USB (wiem, że niektóre da się odpalić na Mosie).

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Dakti
[#2] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Dakti, post #1

env: sana2/xxxxxx0.config

np.
setenv Sana2/ariadne0.config 10BASET


użyj właściwego device dla macmini
[#3] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Norbert, post #2

Dzięki Norbert za szybką odpowiedź!

Znalazłem w ENV / Sana2 plik "sungem_et0.config" i zrobiłem tak jak poradziłeś dodając jeszcze SAVE, żeby wpis został po restarcie: "setenv SAVE Sana2/sungem_et0.config 10BASET".

Przed dodaniem wpisu w zupełnie pustym pliku "sungem_et0.config" teraz widać wpis "10BASET" i mimo, że na routerze dalej świecą się 2 diody przy porcie (które co prawda oznaczają 100 Mbit) to przestały mrugać i efekt został osiągnięty -> internet na Mosie działa i nie blokuje transmisji WiFi dla pozostałych komputerów. Dzięki :) [w ramach testu zrobiłem to samo z wpisem 100BASET i póki co od ok. pół godz. też działa, więc już nic nie rozumiem, te instrukcje musiały zaczarować router].

Przy okazji zapytam, jak sprawdzić jaka jest ustawiona prędkość karty sieciowej? (np. polecenie "ifconfig" pokazuje interfejs oraz dane o nim, ale nie pokazuje czy jest ustawiony na 100 czy na 10). Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Dakti
[#4] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Dakti, post #3

Nie ma sprawy. Polecam sie na przyszłość :D

Czyli jednak router nie zostal uszkodzony?
[#5] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Dakti, post #3

Wygląda na to że to była chwilowa poprawa...

Diody na routerze znów zaczęły migać w charakterystyczny sposób i wpis z 10BASET też nie pomaga... Jeśli karta przeszłaby w tryb 10Mbit to na routerze powinna się świecić tylko 1 dioda, a takiej sytuacji z Mosem nie udało mi się uzyskać (na windowsie po przejściu ze 100 na 10 świeci się tylko 1 dioda) Będę bardzo wdzięczny za jeszcze jakąś wskazówkę.

Pozdrawiam,
Dakti
[#6] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Dakti, post #5

Sprawdzales kable LAN ?
Dziwne ze raz dziala, a raz nie.
Czy LAN dziala poprawnie jak MOSa odpalisz z plytki ?

Dostepne opcje w pliku xxxx0.config to :
"10BASET/S,100BASETX/S,FULLDUPLEX/S,AUTONEGOTIATE/S"

Nie mam pewnosci, ktore dzialaja na miniakowym sterownikow.
Niech wypowiedza sie "wtajemniczeni"
[#7] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Norbert, post #6

Tak, robiłem testy na dwóch kablach i oba są dobre. Płytki z MOSem nie mam, uruchamiam prosto z dysku. To, że raz działa, a raz nie wynika pewnie z tego, że chwilowo (przez te pół godziny) router potrafił sobie poradzić z obsłużeniem karty sieciowej ustawionej na 100, a potem znów zaczął się wykrzaczać. Próbowałem podpinać kabel po dodaniu wpisu przed restartem MOSa, po czym restart jak i po dodaniu wpisu i dopiero po uruchomieniu systemu przy różnych wpisach: 10BASET, 10BASET/S, AUTONEGOTIATE, AUTONEGOTIATE/S, ale to nic nie zmienia. Wygląda na to, że w moim przypadku dodanie wpisu "setenv SAVE Sana2/sungem_et0.config 10BASET" nie powoduje przejścia karty z trybu 100 na 10. Na routerze dalej świecą się 2 diody (zamiast jednej) oznaczające, że router wykrył kartę 100 Mbit.

Jak lub gdzie można sprawdzić w MOSie pomijając wpis "10BASET" (w moim przypadku) w "sungem_et0.config", że karta sieciowa jest ustawiona na 100 lub 10 Mbit? Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
[#8] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@Dakti, post #7

Ja zamiast kombinować, wymienił bym router. Skoro piszesz, że go piorun "poraził", to niestety dobrze z nim nie jest. Bo to nie o prędkość tu chodzi samą w sobie (karta sieciowa sama dostosowuje się do prędkości), tylko o to chodzi że router jest zwalony po prostu. I tyle.
[#9] Re: Jak zmienić prędkość karty sieciowej 100Mbit na 10 Mbit?

@gilban, post #8

Tak wlasnie dzis zrobilem, zakupilem nowy router i tym razem odpowiadam na forum z MorphOSa :) a stary router posypal sie do konca, juz nawet na windowsie te 2 porty przestaly dzialac na 10 Mbit, a dodatkowo WiFi zaczelo dzialac w kratke, z czego wiecej nie bylo netu niz byl.

Jesli pozwolicie to zrobie reklame, bo w cenie 220 zl znalazlem bardzo fajny sprzet - NETGEAR WNR3500L V2, ma 128 MB FLASH i 128 MB RAM, wgralem TOMATO (open source firmware) i teraz mozliwosci konfiguracyjne sa naprawdę spore, moze ktos tez szuka routera np. na mikolaja czy pod choinke to polecam :)

Dzieki jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem