kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] Zakup PowerBooka G4
W świetle ostatniego newsa o nowym MorphOS-ie postanowiłem hobbystycznie powrócić do użytkowania tego systemu. Z racji, że nie bardzo mam możliwości trzymania drugiego monitora to chętnie zainwestowałbym w PowerBooka. Tylko pytanie brzmi w którego? Na moje oko najlepszy byłby najmocniejszy 15" A1138.

Tylko czy w praktyce są jakieś przeciwwskazania? Czy w R 9700 działa 3D? Na oficjalnej stronie jest informacja "no W3D" no i na liście jest tylko 9700 Pro, a to niekoniecznie musi oznaczać to samo co 9700.

Generalnie chciałbym sprzęt, ktróry będzie jaknajmocniejszy i jaknajbardziej wszechstronny.
[#2] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #1

Jest już wsparcie dla R400, w moim PowerBooku to działa, przynajmniej na tych demkach z demopacka, które ponoć działają na mosie.
[#3] Re: Zakup PowerBooka G4

@Skrzyp, post #2

Układ Radeon 9700 Mobility montowany w mocniejszych PowerBookach, jest z rodziny R300 i jest w pełni obsługiwany (włącznie z akceleracją 3D) od MorphOS-a 3.4. Jeżeli pomijamy gabaryty laptopa i jego masę, a chcemy mieć duży ekran i najszybszy procesor, to właściwym wyborem jest PowerBook 5,9 (17 cali, matryca 1680 x 1050).
[#4] Re: Zakup PowerBooka G4

@Krashan, post #3

A który z PowerBooków obsługujących MorphOSa jest najnowszy?
[#5] Re: Zakup PowerBooka G4

@Krashan, post #3

17" to strasznie duży klamot. W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak poszukiwania najmocniejszego PB 15". Narazie na Allegro raczej bida straszna, a stare laptopy są w opłakanym stanie.

Bateria pewnie na 99% będzie trupem. Macie jakąś wiedzę na temat możliwości jej regeneracji?
[#6] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #5

17" to strasznie duży klamot.

Heh, tylko Ci się tak wydaję. Moim zdaniem to najlżejsza i najmniejsza "siedemnastka" jaka się ukazała. Jest niedużo większy i cięższy od Compaq nx7400 czy Acer 5920. Posiadam rev.e czyli tą ostatnią wersję z pamięciami DDR2, matrycą 1680x1050 i pełną nagrywarką DVD. Zakupiłem torbę na notebooka 17" ale PowerBooka w nią wpada tak że muszę sprawdzić czy wejdzie do torby 15".
[#7] Re: Zakup PowerBooka G4

@waldiamiga, post #6

Mam MacBooka 13.3" i w zupełeności daje rade, więc laptop 17" to jednak troche za wiele. Mam go zamiar (PB) używać głównie w serwerowni, a tam czasem trzeba się wcisnąć pomiędzy szafy i trzymać komputer w jednej ręce, a 17" pewnie mi wyłamie nadgarstek. ;)
[#8] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #7

To może IBook G4 1.33Ghz z R9200 2MB i 12" matryca albo G4 1.42GHz z R9550 i 14" matrycą ?
[#9] Re: Zakup PowerBooka G4

@waldiamiga, post #8

Jakbym znalazł jakiś fajny egzemplarz to czemu nie. Orientujesz sie ile VRAM-u mają te karty graficzne? Jeśli mniej niż 64MB to może być wąskiem gardłem.
[#10] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #9

Orientujesz sie ile VRAM-u mają te karty graficzne? Jeśli mniej niż 64MB to może być wąskiem gardłem.

Wersję 12" z G4 1.33GHz mają Radeona R9200 z 32MB VRAM, a wersja 14" z G4 1.42 ma R9550 64MB VRAM. Szkoda że nie ma 12 calówki z 64 megowym Radeonem.
[#11] Re: Zakup PowerBooka G4

@waldiamiga, post #10

Jesteś pewien, że 64MB?
[#12] Re: Zakup PowerBooka G4

@Ender, post #11

A no nie jestem, zasugerowałem się eMacem z G4 1.42, iBook ma 32 megowego R9550.

ATI Mobility Radeon 9550 (4X AGP) with 32 MB of DDR SDRAM.
[#13] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #5

Bateria pewnie na 99% będzie trupem. Macie jakąś wiedzę na temat możliwości jej regeneracji?


Można regenerować w specjalistycznym serwisie, niektórzy zarzekają się, że po regeneracji bateria podziała dłużej niż zamiennik. Cenowo to chyba trochę taniej, ale szału nie ma.

Można też kupić okazyjnie znacznie taniej celki i wymienić samemu ale bez resetu sterownika baterii niewiele to da prawdopodobnie. Tutaj właściwie wiedza sprowadza się do tego jak zresetować sterownik (elektronika w baterii). Sam bym chciał wiedzieć jak to zrobić :)

Ps. PB 5.7 też daje radę. Od 5.9 różni się tym że ma DDR jedynki , napęd nie nagrywa double layer DVD i ma rozdziałkę 1440 x 900. Posiadam takowego i zadowolony jestem, do plecaka z biedonki się mieści bez problemu ;)
Generalnie to w 17-nastach można zmienić matrycę na full HD (widziałem na Ebay-u). Ja wolę 1440x900 i widzieć piksela jak coś w grafice dłubię.


Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 11:33:33 przez ede
[#14] Re: Zakup PowerBooka G4

@ede, post #13

Tutaj właściwie wiedza sprowadza się do tego jak zresetować sterownik (elektronika w baterii). Sam bym chciał wiedzieć jak to zrobić :)


chodzi o nadpisanie pamięci, zwykle jest to eeprom 12C z którego trza zrobić dump, zresetować licznik ładowań i dać max pojemność, ogólnie zmiana paru bajtów, ale trzeba wiedzieć których więc najlepiej mieć coś do porównania, w sieci nie brakuje wsadów pod konkretne baterie, a ostatecznie dump z jakiejś innej sztuki pozwoli się zorientować...
parę baterii skutecznie postawiłem, ale grunt to świeże ogniwa, a nie truchło które sprzedadzą Ci jako świeżonke...

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 09:53:58 przez Kilos
[#15] Re: Zakup PowerBooka G4

@mcbarlo, post #1

3D na takim PowerBookuG4 działa bardzo ładnie (np. Bledner i wszystko pod TinyGL). Jednak Warp3D nie działa więc te stare rzeczy z AmigaOS, które są pod Warp3D nie ruszą. Może kiedyś się to zmieni. Ale wysokiego priorytetu to chyba nie ma.
[#16] Re: Zakup PowerBooka G4

@MDW, post #15

A co z iBookami G4? Jest ich kilka na Allegro. Mają z reguły R9200/32MB. Warto brać, jeśli aktualnie mam G4/500MHz + R9250/64Mb ...i właściwie jestem zadowolony?
[#17] Re: Zakup PowerBooka G4

@_arti, post #16

PB jest solidniejszy, ale iBook tańszy i ze względu na obudowę chyba też lżejszy. Gdyby ktoś szukał tego drugiego na części to coś powinienem mieć, był tam procek 1,33 lub 1,42.
[#18] Re: Zakup PowerBooka G4

@Kilos, post #14

THX za info :)
[#19] Re: Zakup PowerBooka G4

@ede, post #18

Czy Waszym zdaniem 500 zł za model 5,6 / A1106 (wersja 1,67 GHz, bez usterek i z działającą jeszcze jakoś baterią) to dobra cena? Oczywiście z perspektywy kupującego. ;)
[#20] Re: Zakup PowerBooka G4

@Ijon_Tichy, post #19

Jeżeli jest to wersja 128 Vram to moim zdaniem tak, jeżeli nie, to ciut można się potargować, ale bez przesady.
[#21] Re: Zakup PowerBooka G4

@Ijon_Tichy, post #19

Nie wiem, wszystko zależy do stanu technicznego (rysy, otarcia na obudowie) i konfiguracji (pojemność dysku twardego, ilość pamięci)
Ja za swojego 5.9 dałem 1000pln ale to było 3,5 roku temu (ostatni kawalerski zakup) i trafił mi się w wybornym stanie technicznym.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem