kategoria: Mac mini
[#1] Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań
Chcę kupić MacMini G4 w związku z tym mam kilka pytań:
  • ile RAMu zajmuje po starcie MorphOS 3.7?
  • czy wbudowany w Mac Mini G4 modem jest obsługiwany - jeśli tak to czy można go wykożystać jako FAX?
  • czy wersja (MMG4) z WiFi i BT ma obsługę BT w MOS?
  • ile można otworzyć ekranów w pełnej rozdzielczości na wersji z 32MB VRAM - czy można np otwierać ekrany o różnej głębi kolorów np. 2,4...8-bit??
  • czy przez FireWire 400 będzie widoczny podłączony zewnętrzny dysk?
  • czy taki dysk - http://allegro.pl/transcend-330-64gb-pata-2-5-119-67-mb-s-i4453022619.html - można wstawić zamiast fabrycznego do Mac Mini G4?
[#2] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@radekcz, post #1

Witaj

1. -od 300 MB w zwyż > zależy na jakim ekranie uruchamiasz ( głębia , rozdziałka )
2. -Mos nie obsługuje modemu > pozostaje wykorzystać Mac OS X
3. -WiFi > obecnie TAK , BT niestety NIE > pozostaje Mac OS X
4. -Niektórym userom Mosa wystarcza 1 ale i 2 lub 3 można uruchomić > zależy do czego?
5. -Z tego co się Ja oriętuję TO Mos NIE obsługuje FireWire > pozostaje Mac OS X
6. -Powinien pasować > pewniejszy byłby zwykły 2.5" PATA ( a to jest SSD )

Ale możesz kupić ten dysk > jak nie będzie pasować to go sprzedasz i tyle .

Pozdro

PS: A jakiego MM chcesz kupić ?
[#3] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Piotr Myszkowski, post #2

5. MOS obsluguje FireWire. Nalezy uzyc pakietu Helios. Nie da sie "narazie" wystartowac z FW
[#4] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Piotr Myszkowski, post #2

1. -od 300 MB w zwyż

To nieprawda, trzeba się naprawdę postarać, żeby MorphOS na starcie szarpnął więcej niż 100 MB. Na Efice po starcie systemu zostaje mi 82 MB wolnej pamięci, więc system zabiera 46 MB. Oczywiście to dość oszczędna konfiguracja, ale i na bardziej wypasionych maszynach to jest jakieś 70 - 80 MB.
[#5] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@radekcz, post #1

ile można otworzyć ekranów w pełnej rozdzielczości na wersji z 32MB VRAM - czy można np otwierać ekrany o różnej głębi kolorów np. 2,4...8-bit??

Pełnej to znaczy jakiej? 1920 x 1080? Co do głębi kolorów, to sam Ambient, czyli ekran systemowy wymaga minimum 16 bitów, aplikacje mogą otwierać ekrany 8-bitowe chunky. Ekrany o mniejszej głębi nie są obsługiwane.
[#6] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Krashan, post #4

Zgadzam się, mój PowerBook obsługuję 1536MB pamięci, po załadowaniu systemu mam ok.1476MB. Na Efice uzyskiwałem po załadowaniu systemu jakieś 88 ze 128MB.
[#7] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Norbert, post #3

[#8] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Krashan, post #5

Czyli teoretycznie można odpalić 8 ekranów 1920x108@16bit... jeśli tak to w zupełności wystarczy.
[#9] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Krashan, post #5

Czyli teoretycznie można odpalić 8 ekranów 1920x108@16bit... jeśli tak to w zupełności wystarczy.
[#10] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@Norbert, post #3

Mnie się nigdy na mini Maku pod MorphOS nie udało nic skopiować i nic zobaczyć na dysku podłączonym przez FireWire, mimo zainstalowanego Heliosa. Windows i to 8.1 nie ma z nim żadnych problemów.

MacOS X nawet bez problemu startuje z napędu podłączonego przez FireWire.

Dysk jest w obudowie 3,5 cala i siedzi w nim dysk 200 GB ATA oczywiście.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 23:15:24 przez gilban
[#11] Re: Ile zajmuje RAMu MorphOS 3.7 po starcie i kilka innych pytań

@gilban, post #10

A mi się dla odmiany udawało i kopiować i zobaczyć, jak jeszcze posiadałem dysk na FireWire.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem