kategorie: MorphOS 3.x, Pegasos II
[#1] dualboot Peg - OS4 i MOS
Czołem,

Piekło zamarzło :) i obok OS4 zainstalowałem MOS. Pytanie mam odnośnie Boot Creatora 1.1, czy to bezpieczne? :) Można po instalacji/konfiguracji tego wrócić do standardowego OF w Pegu II? Czy może lepiej odpalać systemy z rączki:

boot hd:0 ...


I jeszcze jedne, zastanawiam się nad Linuxem, jaka sensowna jest dystrybucja? Open SuSE? Bo jak patrzę w sieci to wszystko jest mega stare...
[#2] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #1

bootmenu z bootcreatora to skrypt w jezyku forth jak chcesz wrocic to kasujesz plik.
sensowny to pewnie debilian ale nie wiem jak teraz ze wsparciem, aaa, i linuxy nie dzialaja z dwoma kostkami ramu, pamietaj bo sieje bledami podczas operacji dyskowych
[#3] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #1

zastanawiam się nad Linuxem

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że Linux na PowerPC to droga przez mękę. Oczywiście warto się zastanowić nad Linuksem, ale do niego lepiej kupić chociażby starego PC za 200 zł, który i tak będzie szybszy i wygodniejszy. Albo latopa za 500, ja tak zrobiłem i jestem z Linuksa zadowolony.
[#4] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Krashan, post #3

Uściślijmy - instalacja linuksa na Pegu czy Sam440 to droga przez mękę. Debian czy Ubuntu na PowerMacu czy mini G4 instaluje się automatycznie i bezproblemowo. Podobnie z aktualizacjami.
[#5] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Krashan, post #3

Ok, czyli boot menu sobie mogę stworzyć. ;) Jaka komenda kasuję pliki w OF?

Z Linixem to tylko tak dla sportu chciałbym spróbować. Zreszta tego Pega co ostatnio kupiłem, dostałem z SuSE.

BTW: A propo MOS, znalazłem w sieci "ultimate pack", czy jak to się zwie. Warto to instalować czy sobie stworzyć system od podstaw pod siebie?
[#6] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #5

Co do Chrysalis (kiedyś ultimate pack) to o tyle warto, by zobaczyć jaki soft jest i się z nim zapoznać. Aczkolwiek (ja tego nie doswiadczyłem) czasem są jakieś problemy, ktorej w mniejszym/większym stopniu rzutują na działanie całego systemu. Zresztą, spora baza softu jest na morphos-files, którą polecam.
[#7] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #5

Jak dla mnie nie warto instalować ultimate packa. Lepiej ściągnać Gruncha http://www.geit.de/eng_grunch.html i powybierac samemu oprogramowanie.
[#8] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #5

nic w OF nie kasujesz, tylko zmieniasz jego ustawienia, zeby komputer startowal z twojego bootmenu
Bootmenu ma byc na partycji na ktorej jest boot.img
[#9] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #1

Mam na Pegu MOSa, OS4 i Debiana 7. Wszystko uruchamiane przy pomocy bootcreatora. Nie zauważyłem problemów w instalacji i użytkowania Debiana. Trzeba tylko dobrze przemyśleć spartycjonowanie twardego dysku - u mnie: dwie partcje MOSa (SFS), dwie (SFS) + SWAP partycje OS4, jedna (EXT3) + SWAP partycja Debiana. Od wersji 6 Debiana OF Pega nie widzi plików w systemie EXT. Używam EXT3 ponieważ można podejrzeć partycję Debianową z poziomu MOSa oraz w bootcontrol bootuję Debiana z patycji BOOT (SFS) - to kolejna konieczna partycja. Instalowałem Debiana zawsze z płytki "netinstall" - po 15-minutowym przejściu przez konfigurację (jest poradnik na PPA), reszta dogrywa się sama z netu.
Tak, że każdy ma swoje prywatne odczucia.
Powodzenia.
[#10] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Kitech, post #9

O to ciekawe z tym Debianem... Zawsze się go bałem. :) Mandriva > SuSE > Ubuntu to były/są moje klimaty. :)

Powiedz mi jak to wygląda z softem na linuxa ppc? Tzn: Open Office, Firefox czy coś?
[#11] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #10

Debiana używam hobbystycznie, jednakże wszystkie fora linuksowe twierdzą, że jest to najlepiej oprogramowana odmiana linuksa. Open Office jest, Firefox nazywający się Iceweasel też jest. Poczytaj w sieci, to Ci się trochę rozjaśni.
Jakby co, to pytaj.
Powodzenia.
[#12] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@radzik, post #10

Ale przecież Ubuntu to tak naprawdę Debian, tylko troszkę "przypudrowany" ;)
[#13] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Jenot, post #12

Pewnie i tak, ale nie sprawdzałem, więc się nie wypowiadam.
Wiesz więcej to napisz, bo to ciekawe.
[#14] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Jenot, post #12

Obecne Ubuntu to już ma z Debianem tyle wspólnego co Fedora z OpenSuse. Czyli tylko pakiety z końcówką *.deb Ubuntu to już jest tak naprawdę inny system.

Co do Debiana (Najnowsza stabilna wersja to 7.6) to bardzo ładnie działa. I ma tak samo dobry graficzny instalator jak Ubuntu czy OpenSuse.

Także Debiana nie ma się co bać. Nie gryzie.

Jednak na makach PPC, to ja proponuję instalować Debiana ze środowiskiem graficznym lxde, które jest bardzo lekkie. Ponieważ ówczesne karty graficzne są dosyć słabe do najnowszych środowisk graficznych typu najnowsze Gnome czy KDE.

I jeszcze jedno. Z mojego doświadczenia wiem, że do linuxa najlepsze są karty graficzne Nvidii. Karty Ati potrafią się niemiłosiernie grzać, gdyż nie ma do nich dobrych sterowników graficznych.
[#15] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@gilban, post #14

On ma Pega. Maki rulez.
[#16] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Ender, post #15

Wiem, że ma Pega. Dlatego najlepiej będzie, jak już ktoś wspomniał, aby sobie darował instalację linuxa na pegu, bo się tylko zniechęci do niego.
[#17] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@gilban, post #16

Dlaczego?
Ja używałem przez kilka lat na Pegu II OpenSuse. Instalacja przebiegła w jak najbardziej standardowy sposób i sam system działał w całkiem sensowny sposób. Mój doktorat powstał właśnie na Pegu z Susłem (było też to poniekąd przyczyną, bo wyzionął ducha mój lapek, w pracy naciskali, a jedynym kompem w domu był Peg).
Oczywiście były pewne problemy wynikające z braku niektórych pakietów pod PPC. Ale to były problemy związane z PPC, a nie z tym że to Peg. Co do istoty problemów, to: brak sterowników 3d dla Radeona, brak pełnego pakietu XineLib dla PPC i brak flasha. Poza tym nie miałem innych problemów, OpenOffice pięknie działał, Firefox też. I MPlayer. Więcej nie potrzebowałem.
Co nie zmienia faktu, że ktoś kto chce bawić się Linuksem powinien kupić peceta za 200 zł. Będzie lepiej niż na najlepszym PPC. Ale mając już Pega warto zainstalować Linuksa, zawsze to trochę więcej softu.
Aha, i jeszcze jedno, było to kilka lat temu, gdy PPC było oficjalnie obsługiwaną platformą przez OpenSuse.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 09:05:16 przez wali7
[#18] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@wali7, post #17

Ja piszę na podstawie własnych doświadczeń z Debianem na Pegu jedynce, gdzie instalacja to masakra. Nawet nie pamiętam czy udało mi się dobrnąć do końca i o traumie z tym związanej chciałbym jak najszybciej zapomnieć ;)
I zgadzam się w pełni, że najlepszy stosunek wydajność/cena ma pecet za parę stów, chociaż przez parę lat robiący za serwer mini G4 na ubuntu spisywał się zaskakująco dobrze.
[#19] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Jenot, post #18

Ja tego linuxa potrzebuję tylko dla "fanu" i z ciekawości. Spróbuje zawalczyć z susłem lub/i Debianem.
[#20] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Jenot, post #18

Peg jedynka to zupełnie inna para kaloszy. W jedynce masz superficzer w postaci Articii S dającej bez wątpienia dużo fanu przy instalacji czegokolwiek korzystającego z DMA.
Tutaj jednak mamy do czynienia z dwójką, która poza nazwą Pegasos ma z jedynką niewiele wspólnego.... Że chodzi o dwójkę wnioskuję w kontekście wzmianki o OS4, który chodzi tylko pod dwójką.
Na dwójce wszystko chodzi jak trzeba. Jedyny poważniejszy bug sprzętowy to problemy (ale tylko pod Linuksem) z dwiema kostkami pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:38:00 przez wali7
[#21] Re: dualboot Peg - OS4 i MOS

@Kitech, post #9

Ściągnąłem Deniana 7.7 i supportuje on Pega. Nie powiem ździwiłem się. Chyba jedyna aktualna dystrybucja.

Pytanie techniczne: na BOOT bede musiał przegrać vmlinuz lub coś takiego? Ile to zajmuje, lub jak duża musi być partycja? Potem wystarczy mi jedna partycja dla / i jedna na swap? ext3? Tylko ta jest widziana przez MOS?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem