kategoria: PowerMac
[#1] Power Mak i problemy z zasilaniem
Witam
Mam problem, jak chcę włączyć komputer to mi bezpieczniki wywala. Nie mam aktualnie listwy, chciałem sobie tak włączyć. Czyżby zasilacz zrobił zwarę? Jakieś pomysły? Sprawdzałem w kilku pomieszczeniach i problem leży po stronie PM.
[#2] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #1

Jeśli nie wina kabla/gniazdka/zabezpieczenia prądowego sieci, to w zasilaczu - kondensator, mostek, MOSFET, transformator na stronie pierwotnej. Generalnie naprawę zasilacza można odpuścić no chyba że jakiś specjalista od zasilaczy impulsowych z przyjemnością naprawi. Aczkolwiek koszt nowych elementów...



Ps. Ostatnio miałem taki efekt (bezpieczniki wywaliło nawet przed licznikiem)z zasilaczem od PB - właśnie przy podpinaniu do sieci, ale działa nadal !




Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 18:12:06 przez ede
[#3] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@ede, post #2

Sprawdzałem na różnych kablach zasilających. Cóż pech, zobaczymy muszę popytać, czy by mi to ktoś sprawdził.
[#4] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #3

Wiele wskazuje na problem zasilacza po stronie pierwotnej. Ja bym się rozejrzał za jakimś zasilaczem, ewentualnie popytał, może ktoś przerabiał temat z podłączeniem zasilacza PC ATX.

Musiałbyś mieć dużo szczęścia żeby to tylko kondensator robił zwarcie a reszta ok. Przerabiałem ostatnio temat naprawy zasilacza impulsowego... wiem co mówię - to się nie opłaca nawet gdybyś naprawił sam. A tak mi szkoda było... (750 W) i co ? na części poszło 90 PLN, przeorałem całą stronę wtórną i jestem na etapie działania pomocniczej przetwornicy 'standby' :) jeszcze do sprawdzenia transoptory, układ PFC i układ sterujący tranzystorami, które z kolei sterują tranzystorami kluczującymi (MOSFET). Wbrew pozorom dość skomplikowany układ ten zasilacz impulsowy a dodatkowo wszystko upakowane oporowo. Na razie leży, może kiedyś pocisne jeszcze z nim.

Ps. Mój też robił zwarcie...

Z drugiej strony dziwne, że nie wali bezpiecznik w zasilaczu tylko w sieci... ale umnie też tak było, tylko tu chinole dali 12A !





Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 19:03:00 przez ede
[#5] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #1

Można dość łatwo wrzucić tam zasilacz ATX od PC: http://dreamolers.binaryriot.org/mdd/pmacmod_2.JPG
[#6] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #3

Aby sprawdzić czy to zasilacz MUSISZ wprowadzić żarówkę do OBIEGU

- pomiędzy kabel zasilający a zasilacz podepnij żarówkę 230V ( nie musze chyba pisać że w oprawce ? )
- podepnij << SZEREGOWO >>

- podłącz i włącz komputer
> jeśli żarówka zaświeci - " zwarcie " ( to jest wina zasilacza )
> jeśli nie zaświeci ( a nie wywali korków ) to zmież jakie napięcie przechodzi
może się tak zdażyć że ( przechodzi np: 80V - wtedy żarówka się nie zaświeci a prąd będzie zamieniany na ciepło ) może być tak że bezpieczniki na chacie wytrzymają .



pokombinuj

Pozdro

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 20:07:36 przez Piotr Myszkowski
[#7] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Piotr Myszkowski, post #6

Dzięki chłopaki za sugestię. Pisałem do specjalisty, zobaczę co odpisze.
[#8] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #7

Szukam kogoś kto mi przerobi zasilacz atx na makowy, dałem ogłoszenie w dziale giełda.
[#9] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #8

Jeśli to jest tak łatwe jak tutaj, to sam bym se przerobił.
[#10] Re: Power Mak i problemy z zasilaniem

@Ender, post #8

jak dla mnie na 99% w starym zasilaczu poleciał mostek diodowy który można bardzo prosto samemu wymienić, i na 99% wyjąć z uszkodzonego zasilacza pc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem