kategoria: PowerMac
[#1] Power Mac 7,3 Kontroler ATA
Dziś z ciekawości podpiąłem dysk ATA 160 GB Maxtor do kontrolera IDE.
Nigdzie nie znalazłem informacji czy jest to podwójny czy pojedyńczy kontroler.
Więc podpiąłem sformatowany pod windowsem dysk na master, a napęd DVD+/-RW został na cable select.
Wszystko zadziałało jak trzeba. Kontroler jest podwójny, widzi zarówno dysk jak i napęd CD.
Biorę się za instalację linuxa PPC (OpenSuse12.2) OK
[#2] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Voyox, post #1

Ooooo dobrze wiedziec
[#3] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Voyox, post #1

Od kiedy to złącze IDE istnieje w wersji pojedyńczej? Jeżeli już, to jest to kwestia oprogramowania a nie sprzętu.
[#4] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #3

Ano istnieje, spotkałem się już z urządzeniami wyłącznie dla jednego napędu..
[#5] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Voyox, post #4

Nie istnieje, jeżeli działa wg specyfikacji. Wystarczy poczytać o tym na jakiej zasadzie działa obsługa dysków na taśmie w interfejsie IDE. Jeżeli interfejs o którym wspominasz nie obsługiwał dwóch urządzeń na taśmie, to

a) wynikało to z braku obsługi drugiego urządzenia przez sterownik/bios (patrz at-bus, megaram HD, gdzie sterownik obsługiwał tylko dysk master, ale po uruchomieniu odpowiedniego sterownika, można było używać dwóch dysków na taśmie)

b) celowo został zablokowany zapis do bitu 4 rejestru głowicy (w nowszych dyskach jest to tylko rejestr DEVICE SELECT, który odpowiada za to, który dysk odpowiada na polecenia.

Zapis i odczyt na taśmie IDE zawsze odbywa się do dwóch urządzeń na raz, ale odpowiada tylko urządzenie, które w bicie 4 rejestru wyboru głowicy ma ustawiony bit odpowiadający ID danego urządzenia i tak, jeśli ten bit jest ustawiony na 0, to odpowiada urządzenie Master, jeśli jest to 1, to odpowiada urządzenie SLAVE.

Jak widać jest to dość prymitywny sposób obsługi urządzeń i póki ktoś celowo nie zablokował zapisu do bitu 4 rejestru głowicy, to dwa urządzenia na taśmie muszą działać, póki jest wsparcie programowe.


https://www.pjrc.com/tech/8051/ide/wesley.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29
[#6] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #5

Efika też nie obsługuje dwóch urządzeń IDE na swoim kontrolerze.
[#7] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Krashan, post #6

Dzięki Krashan za "ratunek", wiem że przez 10 lat przewinęłło mi się tysiące płyt głównych i trafiałem na jakieś wyjątki. Nie wiem gdzie, jak i co było zablokowane. Ale nie pomagało wgranie nowego biosu i inne próby wpięcia 2 dysków. ok, racja
[#8] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Krashan, post #6

A z czego to wynika?

Ewentualnie możliwe, że kontroler DMA nie ma możliwości wykonywać transferu do urządzenia o ID 1 (co byłoby trochę dziwne, bo niewiele zasobów sprzętowych się tym zyskuje, chyba, ze jest to zabieg celowy), ale w trybie PIO, trzeba celowo zablokować możliwość obsługi 2 urządzeń, aby działało tylko jedno.





Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 14:35:03 przez sanjyuubi
[#9] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Krashan, post #6

Jeżeli dobrze pamiętam, to połowiczna prawda. Kontroler na Efice nie ma odpowiednich wzmacniaczy sygnałów, więc dysk musi być wpięty prosto w złącze na płycie (nie można użyć taśmy). Teoretycznie więc można by tam wpiąć 2 urządzenia, tylko problemem jest zrobienie tego prawidłowo od strony technicznej.
[#10] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Marek Szyprowski, post #9

Efika nie ma buforów na złączu IDE? Normalnie Amiga też nie ma, tylko mówimy o transerach na poziomie PIO0, nie wiem w jakim trybie PIO pracuje Efika lub czy obsługuje DMA, ale jeżeli problem leży w długości taśmy, to by znaczyło, ze Efika ma problem z integralnością sygnału, czyli jest źle zaprojektowana.
[#11] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #10

Autor tego wątku chciał jedynie zaznaczyć, że kontroler w PowerMacu obsługuje dwa napędy. PowerMaki mają dwa (a niektóre nawet trzy) różne kontrolery IDE, niektóre z nich mogą być „źle zaprojektowane”. Twoje mędrkowanie tego faktu nie zmieni – sednem tego wątku jest informacja o stanie rzeczy, a nie teoretyczne rozważania na temat interfejsu IDE.
[#12] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #10

Zaprojektowana jest tak, aby podłączyć dysk prosto do złącza na płycie. IDE obsługuje znacznie więcej niż PIO0.
[#13] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Krashan, post #11

W takim razie "źle zaprojektowane - lub celowo "źle zaprojektowane" interfejsy IDE są domeną produktów firmy Apple, ponieważ pierwszy raz stykam się z interfejsem IDE na którym działa tylko jedno urządzenie.
[#14] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Marek Szyprowski, post #12

Nie mówiłem, że IDE nie obsługuje więcej trybów PIO, tylko, że klasyczna amiga nie ma buforowanego interfejsu IDE i tryb PIO0. Dysk na długiej taśmie działa lecz nie wiadomo czy działałby, gdyby użyć np. PIO5.

W każdym bądź razie faktycznie ciągniecie tego tematu nie ma większego sensu jeśli nie prowadzi on do rozwiązania problemu dwóch urządzeń na taśmie.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 18:29:31 przez sanjyuubi
[#15] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #13

pierwszy raz stykam się z interfejsem IDE na którym działa tylko jedno urządzenie.

Człowiek uczy się całe życie... Przy okazji, Efika nie jest produktem firmy Apple.
[#16] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@Krashan, post #15

Efika nie jest produktem firmy Apple.


Wiem, ale jeśli to co mówi Marek Szyprowski jest prawdą, to ten problem można by rozwiązać wstawiając bufory. Niestety Efiki nie mam.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 18:34:15 przez sanjyuubi
[#17] Re: Power Mac 7,3 Kontroler ATA

@sanjyuubi, post #3

np. nasza Amiga.
Potrafi obsłużyć 4 urządzenia IDE na jednym kontrolerze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem