kategoria: Mac mini
[#1] MOS 3,8 na mini problem
Pomocy bo zaraz mnie roz......li, albo ja coś zepsuję, nagrałem właśnie płytę z MOSem 3.8 po włożeniu do napędu i restarcie coś tam czyta z płyty potem pokazuje się motylek ale podpisany jako 3,7, wyświetla się blat bez ikonek i restart, nie umiem wyciągnąć płyty, próbowałem różnych kombinacji klawiszy po słynnym aplowskim tada i już mi nerwy puszczają
[#2] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #1

Przytrzymaj ALT przy starcie miniacza jak dźwięk wydaje, jak się pojawi wybór dysku startowego to naciśnij F12.
[#3] Re: MOS 3,8 na mini problem

@odyseja_lkc, post #2

no własnie trzymam i nic się nie dzieje, jak by klawira nie banglała, podłącze inną
[#4] Re: MOS 3,8 na mini problem

@odyseja_lkc, post #2

na innej też nie działa :/
[#5] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #1

Płyta źle wypalona i dlatego startuje z boot.img 3.7
Trzymaj lewy przycisk myszy po resecie. Płyta wyskoczy
Można też zrobić to w OF.

Spróbuje zabootowac z USB pod OF

boot usb0/@1:,\boot.img bi=umsd0:morphos.ISO
lub
boot usb1/@1:,\boot.img bi=umsd0:morphos.ISO


Pendrive w fat. Boot.img wyciągnięty z ISO plyty z katalogu mac-ppc32
[#6] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #1

Dubel

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 20:46:39 przez Norbert
[#7] Re: MOS 3,8 na mini problem

@Norbert, post #6

fajnie, tylko że nie mogę wejść do OF, wciskam ctrl,windows,of i nic sie nie dzieje, bootuje normalnie :/
[#8] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #7

Musisz mieć oryginalną klawiaturę mac.
[#9] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #7

Wciskaj "prawy alt", "prawy windows", "O" i "F". Nie trzeba mieć oryginalnej applowskiej klawiatury.
[#10] Re: MOS 3,8 na mini problem

@recedent, post #9

Dokładnie nie musi być oryginalna, z tym że jeśli przytrzymanie ALT nie działa (lewy) to wejście do OF też może nie działać...
[#11] Re: MOS 3,8 na mini problem

@odyseja_lkc, post #10

Może inaczej - wiele klawiatur od PC nie chce poprawnie współpracować z openfirmware maca i właśnie wtedy są takie objawy, dlatego ja też swego czasu kupiłem sobie klawiaturę Applowską, która działa jak powinna, no i działa wyjmowanie płyty z poziomu klawiatury. A adapter od myszy M185 jest podpięty wprost do portu USB w klawiaturze, dzięki czemu nie blokuje drugiego portu USB z tyłu Mini.
[#12] Re: MOS 3,8 na mini problem

@gilban, post #11

Nie trafiłem na taką co nie działa, może mam po prostu szczęście :)
[#13] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #1

Ja mam podobny problem na macu MDD. Rozwiązanie mam jedno - podczas instalacji nowego mosa, startuje system z dysku, na partycję Boot: przegrywam plik boot.img z płyty nowego mosa, potem restart komputera, przytrzymuje klawisz C i instalacje leci już ładnie :)

Co ciekawe takie problemy mam tylko na MDD, system na PowerBooku instaluje się normalnie .
[#14] Re: MOS 3,8 na mini problem

@gilban, post #11

Jaki Ci model nie działał? Komputer nie powinien mieć problemu ze standardową klawiaturą usb. Może korzystałeś z przelotki ps2?
[#15] Re: MOS 3,8 na mini problem

@mikser, post #14

udało się wejść do OF, ale nie zawsze, wcześniej trzymałem klawisze po dżinglu i nic się nie działo, teraz szybko je wciskałem i czasami zadziała, nie mam żadnych przelotek, testowałem na 2 klawiaturach ino takich mega tanich :P
a maczek to mini silent upgrade czy coś takiego :) 1,5Ghz
[#16] Re: MOS 3,8 na mini problem

@trOLLO, post #13

dzisiaj przetestuję twój sposób, i napiszę czy poszło, wczoraj już nie miałem siły do tego wszystkiego
[#17] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #16

Problemy z klawiaturami wynikają z tego, że np. mini po włączeniu zasilania dwa razy zabiera na chwilę zasilanie z portu USB zanim się zacznie bootować. Jeżeli teraz klawiatura po powrocie zasilania nie wysyła informacji o klawiszach, które były cały czas wciśnięte w momencie, gdy zasilanie wróciło, to powstanie wrażenie, że „nie działa”. Tak jest na przykład z moją Razer Black Widow – trzeba wyczekać aż kontrolka na klawiaturze zaświeci po drugim powrocie zasilania i wtedy nacisnąć alt + win + O + F, działa bez pudła za każdym razem.
[#18] Re: MOS 3,8 na mini problem

@Krashan, post #17

A dlaczego Mini z klawiaturą Apple (mój egzemplarz to aluminiowa A1243) przy starcie openfirmware działa bez problemu w takim razie ?

@mikser nie pamiętam już jaki był to model co nie działał bo było to kilka lat temu. Wiem, że paru innym osobom z PPA znanym mi nie chciały działać tanie klawiatury firm czy A-4tech czy QMEGA czy VAKOSS czy jeszcze inne. Zapewne te Logitecha działają (nie wiem czy wszystkie), z drugiej strony ja nigdy nie miałem przejściówki z PS/2 na USB do klawiatury, bo aby to działało to taka klawiatura PS/2 musi wspierać protokół USB.

Testowałem też klawiaturę Microsoftu z myszą bezprzewodową Microsoft Wireless Desktop 800 i tu MOS nie widzi z kolei całego zestawu.
[#19] Re: MOS 3,8 na mini problem

@Krashan, post #17

Już wszystko działa jak należy, dzięki Twojej wskazówce :)
wszystko się instaluje z płyty, po prostu klawiatura nie łapała wciśniętego klawisza C, przy uruchamianiu coś tam mieliło z płyty więc myślałem że z niej bootuje, tym bardziej że potem pojawiał się na chwile ekran i był restart.
wczoraj trzymałem klawisz C ale co kilka sekund go puszczałem i znowu trzymałem, normalnie wystartowało z płyty i już żadnych problemów później nie było :)

Dzięki Panowie :D
[#20] Re: MOS 3,8 na mini problem

@QUAD, post #19

Identyczne problemy miałem pod PowerBookiem, trzeba było naciskać klawisze, a nie trzymać.
A najprościej sprawdzić, czy MOS bootuje z płyty z nową instalką MOSa, czy nie, po nr wersji na Bootscrenie. Jeżeli jest stara, to znaczy, że kernel wczytał się z twardziela, a potem widząc włożoną płytę traktuje ją jako SYS. Widać są jakieś niezgodności między kernelem 3.7 a składnikami systemu 3.8 (bo w przypadku starszych wersji uruchamiał się). Stąd reset. Musisz mieć pod motylkiem wyświetloną wersję nowej wersji systemu.
[#21] Re: MOS 3,8 na mini problem

@wali7, post #20

Jest tak jak piszesz, było wcześniej 3,7 a jak faktycznie załapało z płyty to już wyświetlało 3,8
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem