kategoria: Mac mini
[#1] MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz
Właśnie zainstalowałem sobie MorphOS 3.8 na A1103 1.25 GHz 1GB ram i 32vram, i...

Czemu internet nie działa gdy do maka jest wpięty kabel eth prze Switch LCS-883r-TB /link/ mój jest bez "i". Używam takiego bo ma BNC bo jest mi potrzebne do kart AAUI. Czy to wina switch-a?

Gdy podepnę kabel bezpośrednio z liveboxa to DHCP przydziela ip i działa, gdy eth0 już działa i przepnę kabel przez switcha to działa dalej i internet jest. Ale później po resecie samo nie chce się uruchomić i trzeba przepinać czym może to być spowodowane?

Ps...

I jeszcze mnie zastanawia czy są mod-y co by uzyskać 64 mb vram. Nie da się coś tam przelutować, nowe "kulki" i dołożyć trochę ram-u.

I jak MorphOS reaguje na inne Systemy. Bo chciał bym jeszcze Linuxa PPC, bo NT PPC da się na tym zainstalować? Bo do Windowsa to co trzeba Boot Camp-a da się w ogóle na tym postawić Windowsa?

Bo jak bym chciał instalować inne Systemy, to co? Pierwsze MorphOS, później OSx i na końcu Linux PPC. Czy pierwsze Linux-a?

A i jeszcze bo aby mieć OS 4 to trzeba mieć wersje na Pega czy jaką można gdzieś sobie pobrać aby sprawdzić?


FS-UAE emuluje już PPC nie? Na czym będzie lepiej chodzić na OSx czy na Linux-ie PPC?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 16:46:33 przez amizet
[#2] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #1

Switch/router - tak to czasem jest, że niektóre urządzenia nie lubią się z innymi. Też mam kilka takich gratów które podłączone bezpośrednio do routera UPC działają bez problemu a ze switchem Cisco nie chcą współpracować (stary LaserJet, stary PC z kartą 3Com na ISA, stacja robocza HP na PA-RISC). A co do BNC to ja z niego zrezygnowałem - mam przejściówkę AUI/RJ45.

Z tego co czytałem po forach to nie da się zrobić moda na 64MB VRAM. Też mam mini z 32MB (podkęcone do 1.5) i nie mam problemów - powyłączałem efekty i pamięci nie brakuje.

Kiedyś miałem postawionego OSX, Linuxa PPC (Ubuntu) i MorphOSa - da się, jest nawet tutorial na stronie MOSa. Uruchamiałem też Windowsa 2000 na OSX pod VirtualPC - wszystko działa (dźwięk i sieć też) ale demon prędkości toto nie jest.

OS4 tylko przez moana loader ale toto obsługuje tylko wersję mini z 64MB VRAM i chyba nie działa ani net ani dźwięk.

Co do FS-UAE to nie wiem ale wydaje mi się, że PPC jest emulowane tylko przez WinUAE.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 18:32:02 przez Jenot
[#3] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@Jenot, post #2

Na tym samym "Switch/router" to OSX działa normalnie internet był wczoraj. Dzisiaj instalowałem MorphOS i netu nie było na tej samej konfiguracji, to raczej coś po stronie MorphOS.


Co do OS4 to czytałem Readme i tam pisało że to było testowane na 64vram. Tak że dlatego pytałem o jakiegoś moda.

Windowsa chciałem tak dla zabawy ale raczej sobie daruje zainstaluje sobie Linux-a i MorphOS. W ogóle to wydaje mi się że na MorphOS minimac mniej się grzeje. Tak że co do OSX to jeszcze zobaczę czy będę miał na mini. Właśnie jak FS-UAE emuluje PPC to ciekawi mnie jak będzie działać OS 4.1FE na macu.
[#4] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #3

Windowsa natywnie na tym nie postawisz. Chyba, że Microsoft wypuścił jakiegoś dla PPC. To o czym pisałeś, działa tylko z "jabłkami" z procesorem Intel.
[#5] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@SuperBuster11, post #4

Chyba, że Microsoft wypuścił jakiegoś dla PPC.

Jest NT 3.51 oraz 4.0 dla PowerPC ale chyba nie da się jej postawić na Makach, tylko na kompach PReP typu PowerStation czy RS/6000

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 20:54:30 przez waldiamiga
[#6] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #1

Czemu internet nie działa gdy do maka jest wpięty kabel eth prze Switch LCS-883r-TB

Ponieważ sterownik sieciówki nie obsługuje prędkości 10 MBit/s. Jeżeli nie możesz zrezygnować z tego switcha, musisz zrobić kaskadę: kup jakiś tani 5-portowy switch 100 Mbit/s, następnie podepnij do niego liveboxa, maka i tego switcha LCS-883. Powinno wszystko działać.

mnie zastanawia czy są mod-y co by uzyskać 64 mb vram

Nie ma.

I jak MorphOS reaguje na inne Systemy. Bo chciał bym jeszcze Linuxa PPC, bo NT PPC da się na tym zainstalować? Bo do Windowsa to co trzeba Boot Camp-a da się w ogóle na tym postawić Windowsa?

Linux PPC da się, NT PPC raczej nie da rady, ale kto wie. Boot Camp i możliwość zainstalowania Windows dotyczy tylko maków z procesorami x86.

Bo jak bym chciał instalować inne Systemy, to co? Pierwsze MorphOS

Ten dokument pomoże. MorphOS-a z reguły instalujesz jako ostatni system.

A i jeszcze bo aby mieć OS 4 to trzeba mieć wersje na Pega

Żadna oficjalna wersja AmigaOS 4 nie działa na Maku mini.

FS-UAE emuluje już PPC nie?

Nie sądzę. Emulacja PowerPC jest tylko w WinUAE.
[#7] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@Krashan, post #6

Spoko, dzięki switcha sobie kupie.

Nie wiesz może są gdzieś Schematy Blokowe, aktualnie produkowanych płyt głównych NG Amig jak i też Mac-ów PPC.

Bo wydaje mi się że... ale chciał bym się hmm? upewnić czy dobrze mi się wydaje...?
[#8] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #7

Hmm myślę że Ci się jednak wydaje booo nie wiem czy X1000 uznasz "za obecnie produkowany" ale mostek pólnocny jest w procku czyli w PA Semi a południowy to SB600 czyli jeżeli myślisz o tym o czym ja myślę że Ty mylisz to raczej się mylisz OK

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 16:47:14 przez TomK
[#9] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@TomK, post #8

A pierwsze Neo Amigi, no dobra X 1000 mogło już wyewoluować przez zastosowanie nowszych komponentów.


Więc sprostuje że chodziło mi o "Schematy Blokowe, aktualnie produkowanych płyt głównych NG Amig" jak że i Tych Pierwszych które zeszły z "taśmy produkcyjnej" i były kompatybilne z Amiga OS.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 16:58:59 przez amizet
[#10] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@Krashan, post #6

Nie sądzę. Emulacja PowerPC jest tylko w WinUAE.

Wg. tej strony FS-UAE emuluje PowerPC. Tu do zassania z oficjalnej strony.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 17:00:32 przez waldiamiga
[#11] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@Jenot, post #2

OS4 tylko przez moana loader ale toto obsługuje tylko wersję mini z 64MB VRAM


AmigaOS 4.0 na Mac mini z 32MB VRAM link, już w 2009 roku mówiłem, że do OS4 nie jest potrzebny mini z 64MB VRAM.
[#12] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

OK, odszczekuję. ;)
[#13] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

Teraz się dopiero zorientowałam że iso OS 4 zajmuje 40 mega. Masz jakiś nowszy loader niż ten z lipca 2007?
[#14] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #13



Działa...
[#15] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #14

Ja bym raczej powiedział, że się odpalił bo tej wersji do działania to daleko jest...
[#16] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@amizet, post #1

To nie jest Switch tylko HUB, czyli dużo gorsze urządzenie, bo są kolizje dodatkowo w sieci i jest to 10-siątka w dodatku czyli wolna. Linuxa PPC nie ma sensu na tym instalować, bo będzie bardzo wolny. Ja kiedyś instalowałem, działa gorzej niż Mac OS Leopard. Lepiej to uczynić na jakimś PC.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 22:16:53 przez gilban
[#17] Re: MorphOS 3.8 --- A1103 1.25 GHz

@gilban, post #16

Dobra może być hub, właśnie sprawdziłem na obudowie pisze HUB.


W ogóle to takie Fajne teraz te Amigi robią



To że kiedyś Linux działał Ci wolno, to nie znaczy że teraz tak będzie. Ale na razie na Swojej Nowej Amidze sobie daruje Linux-a. Na razie mam OS 4 i fajnie chodzi.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 23:02:34 przez amizet
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem