kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Bonjour i drukowanie
Witam. Ponieważ pisanie sterowników do drukarek, do Morphosa na razie poległo to mam inne zapytanie. Dopatrzyłem się, że moja drukarka może drukować w standardzie makowym Bonjour, cokolwiek to znaczy, to mam pytanie, czy ktoś do Morphosa napisał soft umożliwiający w nim drukowanie ?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 22:00:01 przez gilban
[#2] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #1

nie. może kiedyś, zarobiony jestem
[#3] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #1

Cokolwiek stworzysz, to przerabiaj to od razu do .pdf, a wydrukujesz to z VPDF pod MorphOS-em na każdej drukarce.
[#4] Re: Bonjour i drukowanie

@R-Tea, post #3

Tak mówisz? A jak to uczynić? Gdy chcę tego pdfa wydrukować to wchodzę w ustawienia drukarki (drukarka nie jest zgodna z postscriptem) i mam do wyboru złącze Serial i Paraller. Mini Mak nie ma tych złącz. Ma USB. Drukarka może działać w sieci i przez port USB. Jaką drukarkę wybrać z listy i jak ją powiązać z oprogramowaniem? Gdy wchodzę na listę Posejdona w zakładce Devices mam drukarkę podpiętą przez USB. Wykrywa ją jako Photosmart Ink Adv K510. Speed High State Running Class Multiple Bindings: printer, class, masstorage.class

I co ja mam dalej zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 14:30:20 przez gilban
[#5] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #4

Nie masz nawet emulacji PostScript? No to raczej pozamiatane. Możesz co prawda wchodzić w prefsy drukarek, wpisywać usbparallel.device unit 0 i wybrać jakiś model drukarki spośród TurboPrintowskich sterowników, ale wątpię żeby to cokolwiek dało w tym konkretnym przypadku.
[#6] Re: Bonjour i drukowanie

@recedent, post #5

Na stronie HP jest napisane, że język w którym ona drukuje to PCL3 GUI. czy któraś z tych drukarek w systemie go obsługuje ? nie wiadomo. Pewnie trzeba by poszukać. Widzę, że na liście z drukarek HP są dosyć stare, pamiętające jeszcze czasy kiedy na topie był Windows NT 4.0 i i Windows 95/98 i od tamtego czasu się dużo zmieniło. Także mało jest prawdopodobne aby Morphos chciał gadać z tą drukarką. Więc też nie można pisać że wydrukuję na każdej drukarce bo i tak nie jest. Wydrukuję tylko coś na drukarce atramentowej z przed 15 lat albo i więcej oraz na drukarce laserowej która obsługuje PostScript, czyli dużej, kierowanej do biznesu, nie do domowego użytku. Czyli jedynie w rozsądnych cenach trzeba by myśleć o drukarce poleasingowej jakiejś.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:13:44 przez gilban
[#7] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #6

A ustaw mu jakiegoś DeskJeta, ciekaw jestem czy ruszy.

P.S. Kto Ci naopowiadał, że "wydrukujesz na każdej drukarce"?
[#8] Re: Bonjour i drukowanie

@recedent, post #7

W poście numer 3 R-Tea tak napisał. Przeczytaj.

Niestety, nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 16:41:51 przez gilban
[#9] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #6

Temat drukowania pod mosem wałkowałem już na tym forum niejeden raz. Niestety, w zasadzie MosTeam jakoś omija ten aspekt systemu. Nowe programy (choćby Calimero) ponoć drukuje, ale w PScript. Osobiście używam do zabawy z mosem starą drukarkę HP 920C. Ale i tak to co powinno używać wydruku (znów programy biurowe) ma z tym problemy. Świetnie działa obecnie VPDF i korzysta z ustawień i sterowników systemowych. Miałem cichą nadzieję, że moja "firma" którą musiałem założyć będzie miała możliwość być prowadzona właśnie na tym systemie. Ale to może za xxx lat. Raz to oprogramowanie a dwa to właśnie drukowanie. Szkoda.
[#10] Re: Bonjour i drukowanie

@Pero, post #9

Niestety, w zasadzie MosTeam jakoś omija ten aspekt systemu


Z tego co mi wiadomo to z tematem walczy Rzookol ale jak to bywa brak czasu :)
[#11] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #8

@ gilban
W poście numer 3 R-Tea tak napisał. Przeczytaj.

Przepraszam. MySlałem, że jak nie mam drukarki postscriprowej, tylko zwykłą domową HP 959 na USB, i do tego Maca Mini, który ma tylko USB, i u mnie działa, to u ciebie też powinno.
[#12] Re: Bonjour i drukowanie

@R-Tea, post #11

No właśnie. Tylko problemem jest to, że Ty masz już dosyć leciwą drukarkę HP i ona posługuje się językiem drukowania hp pcl level 3 (link do parametrów drukarki). Ja mam już nowszą drukarkę z 2011 roku i ona używa języka druku PCL3GUI, który pierwotnie stosowany był tylko w ploterach HP, a który trafił w końcu do drukarek domowych.

A jeżeli chodzi o sterowniki do drukarek w MorphOS zatrzymały się na końcu lat 90-tych XX wieku lub na początku XXI wieku, czyli bazie drukarek z TurboPrinta link, z pominięciem tych zaznaczonych wytłuszczonym drukiem. I dlatego jest problem ze znalezieniem obsługiwanej drukarki.


Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 12:12:18 przez gilban
[#13] Re: Bonjour i drukowanie

@gilban, post #12

Czy HP PCL3 LEVEL 3 to jest to samo co HP POSTSCRIPT LEVEL 3?
Bo znalazłem fajne drukarki:
HP H460
HP OfficeJet Pro X451

Obsługują HP Postscript level 3.
[#14] Re: Bonjour i drukowanie

@R-Tea, post #13

PCL i Postscript to dwa różne języki.
[#15] Re: Bonjour i drukowanie

@R-Tea, post #13

i dobrze, że obsługują, pójdą więc z morphosem :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem