kategoria: Programy
[#1] Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie
Witam
No właśnie jak w temacie, naszło mnie żeby pograć w gry, które dawno temu były prezentowane w MA w kąciku emulacji Maka. Pytanie jak to najłatwiej, najlepiej zrobić na Power Maku PPC z MorphOS-em?
1) Emulować Maka 68k i skołować system (w wersji 8-9 nie wiem, który najlepszy do gier i tylko do nich), a później spróbować uruchamiać gry
2) Na moim PM da się chyba MacOS 9 postawić, więc może jego zamiast MacOS 10.x i uruchomić gry z Maka 68k?
3) A może mieć 3 systemy na 2 dyskach? (MorphOS, MacOS 9 i MacOS 10).

Pytam serio nie wykorzystuje komputera w celach zarobkowych.
[wyróżniony] [#2] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #1

Wszystkie trzy opcje są dobre, ale:

Ad1. Emulować możesz za pomocą Basiliska o ile dobrze pamiętam. Polecam system MacOS 7.6.1 lub MacOS 8.1 Można nawet znaleźć polonizator do obu wersji. MacOS 8.1 to ostatni system który wspiera 68k. Uruchomisz wszystkie lub prawie wszystkie gry z Maka 68k.
Ad2. Na Twoim Maku można postawić MacOS 9.2.2. To jest ostatnia wersja klasycznego Maka.
Część gier 68k może nie działać. Ponoć Panzer General i jej pochodne mają trudności.
Ad3. Dobrze jest mieć 3 systemy i uruchamiać w razie potrzeby to co akurat potrzeba. Dodatkowo pod MacOS 9.2.2 uruchomisz mnóstwo innych gier, które wyszły w wersji PPC i nie były dostępne pod emulatorem Maka 68k na Amidze.
Obadaj Macintosh Garden.
[#3] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Sir_Lucas, post #2

A joye/pady, myszki, klawiatury będą działać bezproblemowo jeżeli uruchomię Balistika?
No cóż trzeba poszukać dysku i jazda z tym koksem.
[wyróżniony] [#4] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #3

Myszka i klawiatura działały. Niestety nie testowałem ani joya ani pada.

Tutaj masz Basiliska.
[wyróżniony] [#5] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #1

Jest kilka ciekawych gier z klasycznego Maka, które tak sobie (czytaj: za szybko) działają na Basilisku II pod MorphOSem. Na przykład Asterax, albo Rebel Assault.
[wyróżniony] [#6] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #1

Ender, ja też lubię zagierczyć w stare gierki z MacOS. Mam 5 letni MacMini na Intel Core2Duo a na nim zainstalowany bardzo dobry emulator starego MacOS o nazwie:

SheepShaver .

Działa na MacOSX zarówno PPC jak i Intel, oraz na Linuksie i zapomnianym już chyba BEOS.

Mnie bardzo się podoba np. Makowa wersja A-Train czy A-10 Cuba.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 12:11:26 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 12:11:35 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 12:12:37 przez Azzorek
[wyróżniony] [#7] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Azzorek, post #6

A-10 Cuba- super zapiernicza pod ShapeShifterem pod Amigą na dwóch monitorach OK OK OK
[#8] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #1

Jeśli masz maka, który obsługuje MacOS 9.x to jest to najlepszy sposób na granie w stare gry.
[#9] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@_arti, post #8

Oto dowód, że nawet na MacOSX 10.6.8 z Intel Core2Duo można grać w stare tytuły z MacOS 68k i PPC. Na pulpicie widać katalog o nazwie "Wspólne" gdzie kopiuję pliki, które automatycznie są widoczne w SheepShaver (tu MacOS9). Działa to w obie strony.



Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:30:28 przez Azzorek
[#10] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@_arti, post #8

Czy jak obraz systemu ma rozszerzenie .dmg to wystarczy wypalić i maczek zobaczy, czy muszę na .iso przerobić?
[#11] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #10

Zdaje się, że do tego jest specjalny program pod Windowsa. Na OSX się normalnie nagra na płytę.
[#12] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@SuperBuster, post #11

Dzięki, doczytałem. Muszę poszukać, miałem gdzieś Tigera na płytach, to bym sobie nagrał.
[wyróżniony] [#13] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #1

Sheepshaver dla MacOS X (np. Leopard PPC) emuluje z powodzeniem MacOS 9, a ten oprócz starego oprogramowania PPC OS9,nawet ze wsparciem 3D, pozwala uruchamiać soft 68k (ficzer emulowanego OS 9). Na PB G4 działa to sporo lepiej i stabilniej niż Basilisk pod MorphOS-em.
[wyróżniony] [#14] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@Ender, post #12

Na PPC OSX max Tiger jest jeszcze w systemie możliwość odpalenia OS9 (klasycznego softu) w OSX link
[#15] Re: Gry z Maka 68k na Power Maku i MorphOS-ie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

Ile przydatnych informacji, normalnie warto to jakoś spisać, żeby nie przepadło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem