kategoria: Mac mini
[#1] Mac Mini i MorphOS
Witam.
Mam na stanie komputer jak w tytule. Procesor 1,5GHz, Ram 1GB, Radeon 9200 64 MB RAM.
Pytania.
1. Ile wspólnego ma MorphOS z Amigą z systemem 3.1 i 4.1?
2. Czy MorphOS obsługuje kartę wifi w MacMini?
3. Jak wygląda dostęp do programów graficznych, gier, itp.
4. I dlaczego ogólnie warto posiadać ten system?
Pozdrawiam
[#2] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #1

Kolego - jak masz już taki sprzęt to po prostu pobierz sobie obraz systemu i zobacz jak działa i wygląda po uruchomieniu (wersja "livecd"). Dopóki nie zarejestrujesz to po 30 minutach pojawi się stosowny requester.. no i system niemiłosiernie zwoli...

1. Bazuje na API 3.1
2. tak
3. to co na klasyka + parę własnch..
4. Jak masz sprzęt, lubisz "amigowanie" - to dlaczego nie. To zdecydowanie najtańsza i najbardziej sensowna opcja jeżeli chcesz coś jeszcze "poamigować" - tym bardziej, że jak zaznaczyłeś masz już sprzęt.
[#3] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #1

Ad 1> z 3.1 tyle co WinXP z Win7, z 4.1 tyle co AOS 3.1 do AOS 3.5
Ad 2> ponoć już tak, ale możesz sprawdzić u źródła
Ad 3> internet
Ad 4> oferuje tyle co AOS 3.1 plus trochę więcej i mniej

Więcej=Są programy i gry które pójdą tylko pod MorphOSem
Mniej=Są programy na AGA które chodzą tylko pod emulatorem...
[#4] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #1

1. Ile wspólnego ma MorphOS z Amigą z systemem 3.1 i 4.1?

Z systemem 3.1 jest kompatybilny wstecz, a więc zdecydowana większość programów, jakie działały pod 3.1 zadziałają i pod MorphOS-em. Niestety nie dotyczy to programów używających sprzętu Amigi z pominięciem systemu, a więc większości gier i dem scenowych. Z 4.1 ma tyle wspólnego, że mają wspólnego przodka, jakim jest AmigaOS 3.1.

2. Czy MorphOS obsługuje kartę wifi w MacMini?

Tak.

3. Jak wygląda dostęp do programów graficznych, gier, itp.

Deluxe Paint nie działa, Personal Paint działa z małymi problemami. Rewelacyjnie spisuje się TVPaint. Do przeglądania i prostej obróbki jest w systemie natywny ShowGirls. Jeżeli chodzi o gry to polecam zajrzeć na MorphOS Files. Niestety gry z Amigi klasycznej raczej nie pójdą inaczej jak pod emulatorem.

4. I dlaczego ogólnie warto posiadać ten system?

Bo to najlepsza droga dla tych, którzy chcą mieć bardzo szybki amigowy system na dostępnym sprzęcie, wyposażony np. we współczesną przeglądarkę WWW i prężnie się rozwijający.
[#5] Re: Mac Mini i MorphOS

@Krashan, post #4

Oglądam screeny i wygląd mają rewelacyjny.

System już mam na HDD, obraz iso. Jutro się wypali na CD i do dzieła.
Czy dużo jest roboty przy instalacji? Chcę zainstalować go zastępując system na maku.
I jak jest z dostępnością języków programowania? C++, AMOS, ...

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 23:40:42 przez chicago
[#6] Re: Mac Mini i MorphOS

@MaaG^dA, post #2

Dopóki nie zarejestrujesz to po 30 minutach pojawi się stosowny requester..

którego nie można zamknąć klikając w przycisk "OK"
[#7] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #5

Można też z pliku ISO uruchomić MorphOSa, po czym zainstalować.
Roboty praktycznie nie ma wcale, instalator wszystko ładnie zrobi za Ciebie.
Rozumiem, że nie zależy Ci na zostawieniu sobie OSXa? Bo można mieć obydwa.
p.s.
Fajnie, ze ktoś mieszkający blisko mnie (około 30km) będzie też używał MorphOSa :)
[#8] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #5

I jak jest z dostępnością języków programowania? C++, AMOS, ...

Do C/C++ pobierasz i instalujesz SDK. AMOS-a nie ma niestety, najbliższy ideowo jest chyba Hollywood. Oprócz tego są Lua i Python.
[#9] Re: Mac Mini i MorphOS

@Krashan, post #8

Instalacja przebiegła gładko, kilka minut i jest. Trochę szukałem przeglądarki internetowej, ale jakoś ją wyklikałem. Rozkład blatu, nazwy katalogów, ustawienia mocno podobne do mojej A1200. Płacąc za system, cała reszta dostępnych programów jest już za darmo?
[#10] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #9

Zdefiniuj "dostępnych programów". To co masz w systemie, oraz większość tzw. "zewnętrznego" softu masz za darmo. Jest też kilka pozycji "komercyjnych".
[#11] Re: Mac Mini i MorphOS

@lekarz_med, post #6

Nie pamiętam - ten requester widziałem tylko raz.. ładnych parę lat temu. Teraz jakoś "dziwnie" mi się nie pojawia - więc to żaden problem...
[#12] Re: Mac Mini i MorphOS

@MaaG^dA, post #11

To jeszcze gorzej że się nie pojawia, bo nie można kliknąć na nieaktywny przycisk OK.
[#13] Re: Mac Mini i MorphOS

@michal_zukowski, post #12

Zgłosiłeś to na bugtracker, że requester się nie pojawia?
[#14] Re: Mac Mini i MorphOS

@recedent, post #13

Oj nie pojawia się, bo to podróba i pirat, a nie orryygginał jak inne.
[#15] Re: Mac Mini i MorphOS

@michal_zukowski, post #12

Swoją drogą to bardzo ciekawe, nikt nigdy nie narzekał na ten requester, aż pewnego dnia pojawił się jeden taki geniusz który odkrył, że coś tu jest nie tak. Wszyscy inni, którzy używali wersji demo Morphosa po pojawieniu się tego komunikatu robili po prostu reset, ale znalazł się niejaki mufa który postanowił inaczej. I afera:)
[#16] Re: Mac Mini i MorphOS

@luk, post #15

Ja to okienko przesuwam poza ekran lub chowam (opcja dostępna w Ambiencie)
[#17] Re: Mac Mini i MorphOS

@Norbert, post #16

Zastanawiam się co było przyczyną, że z limitu 2 godziny zrobili tylko 30 minut?
[#18] Re: Mac Mini i MorphOS

@michal_zukowski, post #12

hahaha dobre, pamiętam jak się bawiłem w robocie makiem mini i wszystkich zastanawiało co to za dzwięk co pół godziny, a to ja robiłem restarty jak mi okienko wyskoczyło :)
Teraz też mam ten sam problem, nagle okienko przestało się pojawiać tylko z konta ubyło parę złociszy, ale nie żałuję

Co do os4 to nie ukrywam że jestem ciekawy i chętnie bym zobaczył jak to działa, pewnie jak bym zobaczył to też chciałbym mieć bo taki już jestem a później .....
..... i take by leżało bo ciągle nie ma czasu na nic ino ta praca i praca. A jak już znajdzie się pare godzin wolnego to nie wiem za co się złapać, za lutowanie czegoś za programowanie w amosie za przesuwanie ikonek w mosie czy jeszcze coś innego i ostatecznie stwierdzam że lutowanie kiedy indziej bo nie mam ochoty, na programowanie czasu jednak za mało i jestem wy....y po robocie więc nic nie skumam, żeby przesuwać ajkony to trza maka podłączyć a to dużo roboty jest i chociaż mak mini jest naprawdę mini to jakoś nie mogę wygospodarować na niego miejsca na biurku więc chwytam za nintendo 3ds i cisnę w zeldę :)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 18:33:23 przez QUAD
[#19] Re: Mac Mini i MorphOS

@MaaG^dA, post #11

Kurde, chyba mamy problem z systemem bo też nie mam requestera. Hmm, może jest jakiś emulator tego requesterapomysł
[#20] Re: Mac Mini i MorphOS

@waldiamiga, post #19

To byłby dobry numer primaaprilisowy swoją drogą - taki emulator niezamykalnego requestera. A Mufę można by dodać w podziękowaniach w About

Ale! Może by tak do tematu powrócić? Kolega na pewno ma wiele pytań, a naszym zadaniem jest pilnie nasłuchiwać i odpowiadać najlepiej jak umiemy.
[#21] Re: Mac Mini i MorphOS

@waldiamiga, post #19

może jest jakiś emulator tego requestera

Proszę bardzo: DemoSim

Requester da się zamknąć i to na klika sposobów ale nie powiem jak . Aha, symulator nie symuluje spowolnienia niestety, ale może by się coś dało wymyślić.
[#22] Re: Mac Mini i MorphOS

@Krashan, post #21

ctrl-c
[#23] Re: Mac Mini i MorphOS

@lekarz_med, post #22

No tak, uwolniłem źródła... A mogłem wzorem Faba skasować za port na AmigaOS 4. Cóż, przepadło.
[#24] Re: Mac Mini i MorphOS

@Krashan, post #23

Mosistowskim klepaczom kodu wyciągającym łapę po kasę od amigowców mówimy stanowcze NIE
[#25] Re: Mac Mini i MorphOS

@waldiamiga, post #19

Zrób fotkę requestera i wklej do tapetki ekranowej, to będzie zawsze widoczny. I emulatora nie trzeba, a spowolnienie to się uzyska jak uruchomisz jakiś ciężki program do konwersji mp3/4...
[#26] Re: Mac Mini i MorphOS

@lekarz_med, post #24

Mówicie jedno, a robicie drugie.
[#27] Re: Mac Mini i MorphOS

@QUAD, post #18

QUAD ma rację. Robota do wieczora. dom i nie wiadomo za co się złapać. AMOS, MorphOS, czy pograć na A1200.
W jaki sposób wykorzystujecie MorphOS? W jakich dziedzinach znajduje zastosowanie?
[#28] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #27

www, poczta, obsługa banku plus wydruki, skanowanie, drobnica pod Personal Paintem, DigiBooster 3, czasem jakieś filmy, czy gry.
[#29] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #27

U mnie w każdej :)
[#30] Re: Mac Mini i MorphOS

@chicago, post #27

Jak bedziesz potrzebowal "pokazu" to mozna sie zgadac. Chociaz u rodzicow jestem raz na miesiac badz dwa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem