kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Mac Mini i ospały monitor DVI
Jakiś czas temu zmieniłem mojego pięknego, białego Samsunga 960BF na monitor TV - Samsung 940MW. Oba monitory mają wejście DVI. Z 960BF nie miałem takiego problemu, a na 940MW obraz widzę dopiero gdy gdy blat Ambienta jest już gotowy do pracy - w ogóle nie widzę bootpic i momentu gdy pojawiają się ikony wolumenów, panele itd.
Aż do dziś myślałem, że to taka przypadłość tego monitora TV. Dopiero gdy, dzięki newsowi o skrypcie "Chelp" i wspomniatej tam stronie MorphOS Library, poczytałem sobie dział Tips & Tricks natknąłem się przypadkiem na informację, że MacMini ma problemy z synchronizacją z niektórymi monitorami ze złączem DVI i jednym z rozwiązań jest manipulacja parametrem Pixel Clock w ustawieniach Screenmode.

Czy ktoś z was miał kiedykolwiek taki problem i sobie z nim poradził przez zmianę Pixel Clock? Jeśli tak, to o jaką wartość wystarczyło pomniejszyć ten parametr aby uzyskać zadowalający efekt?
[#2] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@R-Tea, post #1

Eksperymentuj. Jak znam życie, to dla każdego monitora będzie to inna wartość.
[#3] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@R-Tea, post #1

Czy mógłby mi ktoś szybko podać domyślny Pixel Cloc dla trybu Radeon 24bit 1440x900 bo przesadziłem i rozjechał mi się obraz?
[#4] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@R-Tea, post #1

Nie tylko monitorami DVI ma problemy.
Również z niektórymi VGA (np. z tym co ma Dorian3D w wersji Full HD).
Również sprawa jest taka, że twój starszy monitor miał mniejszą rozdzielczość. Ten nowy ma też większą i format obrazu 16:10.

Ja do MAC'a Mini swojego mam podpięty monitor NEC MultiSync LCD 1990FXp (Matryca PVA) właśnie przez złącze DVI i obraz jest lux, a komputer z nim problemów nie ma. Ale rozdzielczość jest taka jak w twoim starym monitorze czyli 1280x1024.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 00:16:28 przez gilban
[#5] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@gilban, post #4

Mógłbyś mi podać domyślny pixel clock z trybu Radeon 24bit 1440x900?
[#6] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@R-Tea, post #5

A jaki się pokazuje pixel clock jak tworzysz taką rozdzialke?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 01:16:45 przez Norbert
[#7] Re: Mac Mini i ospały monitor DVI

@Norbert, post #6

Już sobie poradziłem. Zapomniałem, że mogę przecież wybrać sobie z predefiniowanych trybów.

Wracając do sedna sprawy - niestety nie pomogła manipulacja parametrem pixel clock - a wręcz zaszkodziła.
Zastosowałem więc inne z proponowanych w MorphOS Library rozwiązań, czyli podłączenie Mini kablem (przejściówką) pod zwykłe VGA i pomogło od razu. Znów mogę cieszyć się widokiem bootpic przy starcie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem