kategoria: PowerMac
[#1] PowerMac, Startup Manager i "zegarek"
Do posiadaczy PowerMaców G5 - jak długo zajmuje Wam wybranie opcji w tzw. Startup Managerze (menu, w którym wybieramy dysk startujący przy wciśnięciu przycisku Alt (albo Option) przy starcie komputera)? U mnie wyświetla się szybko, ale chwilę mieli "zegarek" zanim pozwoli mi wybrać dysk, mimo że już na początku pokazuje partycję z OSX i z MorphOSem. Na Miniaczu było szybciej (czyżby dlatego, ze tam był tylko jeden kontroler dysku, a tu czeka czy coś się nie zgłosi na drugim? A może dlatego że mam kartę z dodatkowymi portami USB i musi sprawdzić, czy coś nie jest tam podpięte, z czego można by wystartować?)...
[#2] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #1

U mnie jest to samo, a nie mam żadnych dodatkowych kart.
[#3] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #1

Polecam lekturę:

http://dreamolers.binaryriot.org/dualboot.pdf, szczególnie sam koniec o skip netboot :)
[#4] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@pamp3rs, post #3

Nic z tego - net-boot mam w OF ustawione jako "false" a i tak trzeba czekać kilkadziesiąt sekund aź zegarek przestanie kręcić.
[#5] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #4

Mnie się "obiło o uszy" że w PowerMacach tylko jeden kontroler jest szybki, a PowerMaci mają 2 (wolniejszy, na CD-ROM) , a niektóre nawet 3.
[#6] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #1

Napedy pod USB nigdy nie pokażą się w Startup Managerze, więc "zegarek" na nie, nie czeka.

Ja wybór systemu zrealizowalem przy pomocy pendrive.
Jeśli pendrive jest włożony w konkretny slot, to startuje MOS, jeśli nie to OSX.
[#7] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@adam_mierzwa, post #5

W PMG5 to bez znaczenia, bo SuperDrive jest na kontrolerze IDE, a dyski twarde na SATA.
[#8] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #4

To ta chwila trwa właśnie te kilkadziesiąt sekund?
Ale podczas tego "kręcenia" możesz spokojnie wybrać z czego ma startować, tak?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 22:15:01 przez deez
[#9] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@deez, post #8

Niestety nie.

Sprawdziłem ze stoperem przed chwilą - od uruchomienia się menu startowego (ikonki dysków z motylkiem i z logo OSX) do momentu ustania "kręcenia zegarkiem" upływa circa trzydzieści (trzy razy dziesięć = kilkadziesiąt) sekund. W tym czasie mogę sobie pomajtać kursorem, tzn. kręcącym zegarkiem. Klawisze prawo/lewo nie działąją, kursor nie jest aktywny (tzn. nie da się nim w nic kliknąć).

Bardzo mi to nie przeszkadza, bo domyślnie mam ustawionego startującego MorphOSa, ale jak chcę zrobić dual boot to muszę te 30 sekund dodatkowo odczekać a myślałem że może ktoś wie czemu się tak robi i jak temu zapobiec.
[#10] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #9

Hmm, też mam dual boota ale czegoś takiego u siebie na G5 nie zauważyłem. Na PB G4 mam tylko MorphOSa więc nie sprawdzę.
[#11] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #9

Sprawdziłem dokładniej i trwa to u mnie około 5 sek.
[#12] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #9

Może nie dokładnie przekładający się przykład, ale w AmigaOne 500 zmiana kontrolera dysków SATA z 2-portowy na 4-portowy wydłużyła czas z <10 do 30 sekund (około).
Sprawdzałeś wypięcie tej karty z USB?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 10:02:13 przez adam_mierzwa
[#13] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@recedent, post #4

Ale skip netboot powinienes miec ustawione na true a nie false.
[#14] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@pamp3rs, post #13

Hmm... No tak, pampers ma rację. Zmienna Open Firmware ma inną nazwę niż myślałem. Wklepałem w konsolę:

printenv skip-netboot?


i moim pięknym oczom ukazało się "false". Wystarczyło zastosować:

setenv skip-netboot? true


I wszystko wróciło do normy. Zegareczek zdąży przekręcić się ledwo raz i wszystko bangla jak trzeba. Dziękuję wszystkim za pomoc.
[#15] Re: PowerMac, Startup Manager i "zegarek"

@pamp3rs, post #13

dokladnie jak pampers mowi. ja nie mam i u mnie tez trwa to dluuuugo, a konfig mamy chyba bardzo podobny z tego co pamietam. u mnie sa 2 dyski, jeden z mosem jeden z osx. tsd zastanawiam sie nad SSD dla mosa :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem