kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] iBook G4 problem z grafiką
Cześć,

Ostatnio zarejestrowałem MorphOS i jak na złość od wczoraj zaczeły mi się pojawiać dziwne problemy graficzne jak na zdjęciu poniżej:

Dzieje się tak średnio raz na trzy uruchomienia systemu, nawet jak dopiero co uruchamiam komputer więc nie jest to raczej związane z przegrzewaniem. Sprzęt graficzny to Radeon 9250 32 MB. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
[#2] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #1

Powiedz mi czy artefakty są zarówno na ekranie ładowania jak na Ambiencie? Bo u mnie czasem (raz na 30 uruchomień) mam tak że kaszana jest na ekranie ładowania, widzę ją dosłownie dwie sekundy (dysk SSD robi robote), potem wskakuje mi ekran Ambienta - obraz jest idealny bez żadnych artów.
[#3] Re: iBook G4 problem z grafiką

@waldiamiga, post #2

Powiedz mi czy artefakty są zarówno na ekranie ładowania jak na Ambiencie? Bo u mnie czasem (raz na 30 uruchomień) mam tak że kaszana jest na ekranie ładowania, widzę ją dosłownie dwie sekundy (dysk SSD robi robote), potem wskakuje mi ekran Ambienta - obraz jest idealny bez żadnych artów.


Na ekranie ładowania o dziwo z reguły jest ok. Problem pojawia się na ekranie logowanie i pozostaje pózniej w Ambiencie. Pomaga restart jedynie.
[#4] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #3

Wyłącz logowanie w systemie (ja tego nie używam) i sprawdź czy pomogło.
[#5] Re: iBook G4 problem z grafiką

@waldiamiga, post #4

Wyłączyłem i na razie po kilku restartach nie ma artefaktów. Mam nadzieje że to błąd w mosie zatem ale pożyjemy zobaczymy.
[#6] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #5

Chyba że to jest błąd pojawiający się podczas zmiany rozdzielczości. Gdy ekran startowy i ekran Ambienta mają różne rozdzielczości, to podczas ich przełączania może się pojawić taki efekt.

Myślałem że ten problem dotyczył tylko powerbooków.
[#7] Re: iBook G4 problem z grafiką

@agrajek, post #6

Jedno jest pewne: to jest bardzo wkurzające na PB!
Pomaga (oprócz restartu oczywiście) wymuszenie innej rozdzielczości na chwilę, np. przez odpalenie czegoś w innej rozdzielczości.
[#8] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #1

mi nigdy takie cos sie nie zdazylo. a przy okazji, czy mozna podlaczyc ibooka pod normalny monitor? probowalem z przelatka ale nic sie nie wyswietla
[#9] Re: iBook G4 problem z grafiką

@aszu, post #8

Mi się udało podłączyć wersje 1.42ghz.
Klapka laptopa musi być przymknieta aby wymusić start z zewnętrznego monitora.
Ustaw wcześniej morphosa na rozdzielczość 640x480, lub wybierz ją z boot menu.
Przy takiej niskiej rozdzialce zadziała zawsze.
Aby osiągnąć większą np. Fullhd to wcześniej muszę uruchomić osx na zewn. monitorze.

Ciekawe czy 3.10 wniesie coś nowego w tym kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 07:20:57 przez Norbert
[#10] Re: iBook G4 problem z grafiką

@agrajek, post #6

Uspokoiłem się trochę bo już myślałem, że hw pada. Szkoda tylko, ekran logowania musiałęm wyłączyć. Jak widać problem tyczy się nie tylko powerbooków. Co prawda jak pod macos robie informacje o sprzęcie to z tego co pamiętam pojawia się w moim wypadku Powerbook6,3 więc ibook to tak naprawdę powerbook . Szkoda że Apple nie wydało żadnego 12 calowego powerbooka z grafiką ATI. Znacznie lepiej się prezentuje niż ten biały.
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: iBook G4 problem z grafiką
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: iBook G4 problem z grafiką
[#13] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #1

U mnie też się zdarza podobny efekt, ale tylko przy tym ekranie bootowania. Czasem też jedną z ikonek napędów posiada takie artefakty.
[#14] Re: iBook G4 problem z grafiką

@Sokok, post #13

Z ikonką napędu też tak mam, sprawdzałem na emacu i ibooku. Na powerbooku i miniaczu chyba teżtak miałem, nie pamiętam już.
[#15] Re: iBook G4 problem z grafiką

@agrajek, post #14

Ja wspomniane przeboje mam i miałem tak na PB jak i MM. Zakładam, że nikomu to nie przeszkadza skoro nikt tego nie poprawił.
[#16] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #3

Pomaga restart jedynie.
Próbowałeś wyłączyć/włączyć monitor (F1,F2)? U mnie takie coś daje radę.
[#17] Re: iBook G4 problem z grafiką

@Korni, post #16

Ponieważ problem pojawił się ponownie mogę napisać, że wyłaczenie podświetlania przez F1 i F2 nie pomaga. Sam problem nie dotyczy tylko ekranu logowania jak się okazuje.
[#18] Re: iBook G4 problem z grafiką

@jarokuczi, post #17

System odpalony z ISO tez daje takie "efekty graficzne"
[#19] Re: iBook G4 problem z grafiką

@Norbert, post #18

System odpalony z ISO tez daje takie "efekty graficzne"

Ja u siebie nie zaobserwowałem, ale też nie używałem "live CD" zbyt długo.
[#20] Re: iBook G4 problem z grafiką

@Norbert, post #18

Na tę pare razy które odpalałem livecd problemu nie było, jak będę miał dłuższą chwilę z czym ostatnio trudno to postaram się sprawdzić. Tak naprawdę nie jest to w sumie duży problem tylko na początku myślałem że to jest problem ze sprzętem a dopiero co na nim zarejestrowałem system.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem