kategoria: Mac mini
[#1] Mac Mini 1,25GHz A1044
Zainteresował mnie temat MorphOSa i chciałbym kupić Maca Mini.
Inne modele Maców nie wchodzą w grę ze względu na ich gabaryty.

Wiem, że najwydajniejszą opcją jest 1,5 GHz z 64 MB VRamu, jednocześnie jest najtrudniej ją znaleźć (może ktoś z forum chce się go pozbyć?).
Miałbym możliwość zakupu najsłabszego modelu (1,25 GHz, 512 MB Ramu, HDD 40 GB) w cenie ~120 zł.
Pytanie do osób z doświadczeniem: czy w ogóle warto?
Jak duża różnica jest w użytkowaniu najlepszego modelu z tego segmentu?
Czy warto szukać modeli pośrednich?
[#2] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #1

Będzie nieco wolniej niż na 1.5 no i z ekranami nie poszalejesz.
Ale do poznania (i za takie pieniążki) - może być...
[#3] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #1

1.25 się nieźle kręci do 1.42. Ja taką mam i uważam ze warto (po podkręceniu).
[#4] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #1

Pośrednich modeli raczej nie ma sensu szukać, jeśli masz 1,25. Jak wspominał rzookol - jeśli brakuje Ci tych 100-200 MHz zawsze możesz go przekręcić. Pamięci i dysku zawsze możesz dodać. Nie dodasz natomiast jednego - pamięci graficznej. Wszystko więc rozbija się o pytanie z jakim monitorem zamierzasz tego Miniacza używać. Jeśli to ma być jakiś FullHD to moim zdaniem zapomnij o 32 bitach i zaawansowanym wyświetlaniu. Przeglądarkę trzeba będzie wyrzucić na osobny ekran itede itepe.
[#5] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@recedent, post #4

Dzięki wszystkim za odzew :)

Posiadam monitor Dell 2007fp o maks. rozdzielczości 1600x1200 (proporcje 4:3).
Z czasem do zestawu planuję dokupić 2408wfp (maks. 1920x1200).
Byłoby dobrze móc w miarę komfortowo korzystać z jednego, bądź drugiego.
[#6] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #5

Witaj.

Taka rozdzielczość dla Mini Maka z 32 MB V Ram jest zdecydowanie za duża.

Ja mam Mini Maka z 64 VRam - też się napociłem żeby go kupić swego czasu, a i tak jest to składak z dwóch, ponieważ w tym modelu co mam był odczepiony włącznik oraz głośnika prawie nie było słychać. Więc zakupiłem uszkodzonego miniacza 1,25 z kompletną obudową i całym włącznikiem. Więc dół Mini z całym włącznikiem wymieniłem. Wymieniłem też głośnik, bo mój miał dziurawą membranę.

W każdym razie u mnie przy rozdzielczości 1280x1024, zaraz po odpaleniu komputera (nie mam bajerów doinstalowanych) z marszu jest zajęte 20,4 MB V Ram. Mam monitor 19" NEC z matrycą PVA, też 4:3, a właściwie 5:4. U Ciebie też nie radzę przekraczać tej rozdzielczości, a nawet proponował bym poszukać czegoś z mniejszą. Generalnie i mniejsza rozdzielczość, tym lepiej.

Weź pod uwagę, że MorphOS nie przerzuca tak ładnie danych z pamięci graficznej do pozostałej jak robi to MacOS. Dlatego też Apple dawało tak mało pamięci do kart graficznych bo systemowi to nie przeszkadzało. Choć oczywiście wolniej to działało, ale w Apple nikt się tym nie przejmował.

Jak chcesz używać monitora z tak dużą rozdzielczościa to lepiej zakręć się za Power Makiem, gdzie będziesz miał kartę graficzną co ma nawet 128 MB VRam i więcej.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 15:59:27 przez gilban
[#7] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@gilban, post #6

Potwierdzam. 32 MB VRAMu przy tych rozdzielczociach to zdecydowanie za mało (zresztą przy 1280x1024 też nie jest komfortowo), 64 MB to minimum wygodnego używania.
Może zamiast o miniaku (miałem modele z 32 MB VRAM i z 64 VRAM, więc znam wady i zalety obu)... to lepiej pomyśl o PowerBooku? Tu 64 MB VRAM to minimum, do tego szybsza karta graficzna i CPU. No i jest to laptop - mobilność dużo większa.
[#8] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@wali7, post #7

Także polecam, do tego mini zakręć się za monitorem z rozdzielczością 1024x768. I wtedy będzie Ci ładnie działał.
[#9] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@gilban, post #8

Albo jednak przeprosić się z inną linią makówek. Ja mam PowerBooka.
[#10] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Sokok, post #9

Dzięki wszystkim za wskazówki.

Jednak kupiłem tego Maca Mini i to ostatecznie za kwotę nieco mniejszą, niż podałem na początku.
Rozdzielczość 1024x768 nie jest mi straszna - używam takiej pod Amibianem.

Jeśli temat mnie pochłonie, to zacznę rozglądać się za czymś bardziej wydajnym.

Power Maci jednak z góry odpadają - nie mam już miejsca na trzeci tower ;)
[#11] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #10

Gratuluję zakupu! Pierwsze koty za płoty z MorphOS?
[#12] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #10

A jak ci się już znudzi reboot co pół giodziny, to zarejestruj MorphOS
[#13] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@R-Tea, post #12

Zwłaszcza, że jest taniej niż kiedyś. :)
[#14] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #10

Ja używam Ambienta w 1024x768, jest ok, do tego wyłączone zaawansowane wyświetlanie grafiki (czyli bez cieni pod oknami itd.) i 16bit.

Przeglądarka OWB na osobnym ekranie i raczej 1280x1024 (u mnie 1280x960 bo taką rozdzielczość mam w eMacu).
[#15] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Sokok, post #11

Przesyłkę mam otrzymać w tygodniu :)

Od tego Maca nie wymagam cudów w internetach - wszak i Pentium 4 nie radzi sobie zbyt dobrze z przeglądarkami.
Dużo bardziej interesuje mnie np. korzystanie z amigowego softu z klasyka.
[#16] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #15

Jak coś to we wrześniu odwiedzam Bydgoszcz na jakieś trzy dni i mogę coś pomóc/poprzeszkadzać.
[#17] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #15

A jaki rodzaj softu z klasyka cię interesuje?
[#18] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@R-Tea, post #17

Ostatnio zdobyłem m.in. prawie całą kolekcję MACD i chciałbym zobaczyć co ciekawego ominęło mnie w swoim czasie.
Czy programy pisane w Amosie trzeba uruchamiać w emulatorze?
[#19] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #18

Tak, programy które wymagają chipsetu trzeba odpalać pod euae.
[#20] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@agrajek, post #19

[#21] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #18

Siema i jak tam? Zadowolony z zakupu? Jak coś to będę w Bydgoszczu 13-15 września. Postaram się zabrać PB. Nie ma na nim nic ciekawego, ale zawsze coś. ;)
[#22] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@SokOK, post #21

To jeden z moich najlepszych zakupów w tym roku ;)

Niebawem zarejestruję system, muszę tylko wygospodarować trochę czasu wyłącznie na MorphOS a trochę "nowego" sprzętu ostatnio pojawiło się w moim mieszkaniu.

Dobrze się składa, też powinienem być wtedy w Bydgoszczu - zorganizujesz szkolenie z MorphOSa? ;)
[#23] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #22

Jak już zarejestrujesz system to daj znać odnośnie daty i numeru (numer jest zaszyty w linku do płatności), z chęcią naniosę na wykres.
[#24] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #22

Tak, mogę Ci pokazać jak się przesuwa ikonki, okienka. ;d
[#25] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Pentanteles, post #22

Możesz sobie zafundować podręcznik z wydawnictwa A2
[#26] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@KM, post #25

Przy okazji mam pytanie posiadam drukarkę Epson stylus photo 790 niby w Morphos można z niej drukować, trochę poczytałem i potrzebna jest usbparaller.device ale w systemie jej nie ma. Czy to jakiś błąd czy ja cos przeoczyłem.
[#27] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Dziadziomiecio, post #26

Co to znaczy "w systemie jej nie ma"? Nie da się jej dodać w preferencjach systemowych tam gdzie są drukarki?
[#28] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Dziadziomiecio, post #26

Nic nie przeoczyłeś. Wpisz "devlist" w CLI, a zobaczysz, że ją posiadasz.
[#29] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@deez, post #28

ok masz racje jest ale tp nie może jej wykryć.
[#30] Re: Mac Mini 1,25GHz A1044

@Dziadziomiecio, post #29

Wpisz to device w odpowiednie miejsce.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem