kategoria: PowerMac
[#1] Nowy dysk do PMG5
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem pożegnania mojego już wysłużonego 160GB dysku i zastąpienia go czymś nowszym, a przed wszystkim pojemniejszym. I tu pojawia się moje pytanie co by można było wrzucić do PMG5. Jak rozumiem, jestem ograniczony do SATA2 to jest pewien problem aczkolwiek w znanym portalu aukcyjnym można upolować takie cudo nowe nawet w niebagatelnej pojemności 2TB, więc jaki FS do tak dużego dysku byłby dobry od obsługi dużych partycji począwszy na ponad 2GB plikach skończywszy? Wszelkie uwagi mile widziane.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:43:14 przez RadziN
[#2] Re: Nowy dysk do PMG5

@RadziN, post #1

Nie zdziw się, jeśli trzeba będzie przezworkować ten dysk twardy żeby wyłączyć opcję "autonegotiate". To primo.

Secundo - jeśli zależy Ci na amigowych atrybutach plików, to do wyboru masz SFS, FFS2, PFS3 i IceFS. Jeśli nie - to jest choćby XFS, FAT, NTFS czy ext2/ext3/ext4 (ten ostatni tylko do odczytu ZTCW).

Zabootujesz tylko z dysku w filesystemem SFS, FFS, PFS3, FAT i IceFS (ale ten ostatni nie na komputerach od Apple).

Biorąc to wszystko pod uwagę najlepszym wydawałby się przykładowo SFS dla partycji systemowej i IceFS dla reszty (9 EB na plik, 9 EB na partycję), ale! Podobno IceFS jest dość chimeryczny i "się psuje". Zatem nie wiem czy nie najlepiej będzie zrobić sobie na duże pliki (filmy itp.) osobną partycję w "nieamigowym" formacie. Na atrybutach i tak nam w tym wypadku nie będzie zależało.
[#3] Re: Nowy dysk do PMG5

@RadziN, post #1

Ale z tego co wiem dyski w standardzie SATA III są kompatybilne w dół, więc po co kupować specjalnie stary i wolniejszy dysk SATA II?

Ja przynajmniej podpinałem w PC dysk SATA III do kontrolera SATA II od Intela czy od AMD i problemów nie było. Ba nawet do kontrolera SATA I nvidii podpinałem i też problemów nie było.

Z tego co wiem to tylko pierwsze kontrolery VIA SATA 1 na płytach głównych były humorzaste i potrafiły takiego dysku nie wykryć. Dyski SSD są w standardzie SATA III i też z kontrolerami SATA II działają bez problemów. Więc nie wiem skąd taka obawa.
[#4] Re: Nowy dysk do PMG5

@gilban, post #3

Nie mam teraz chwili by szukać... ale byłem święcie przekonany, że sata III na PMach robi jakieś problemy.
[#5] Re: Nowy dysk do PMG5

@RadziN, post #4

Robi. Nie wiem czemu, ale kontroler w PowerMaćku G5 jest dość humorzasty. Wiem, bo sam miałem kłopoty kiedy podłączałem SSD w standardzie SATA II/III (akurat SSD nie mają zworek, więc o tyle gorzej). Niby dysk widział, ale spartycjonować już się nie dało.
[#6] Re: Nowy dysk do PMG5

@recedent, post #5

Najlepiej sprawdzić. Jak ktoś ma dysk SATA 3 niech podepnie pod 2 kontroler SATA i pomęczy go pod OS 10.5.8 i pod Mosem. Może być sytuacja ze MAC nie lubi niektórych dysków.
[#7] Re: Nowy dysk do PMG5

@recedent, post #2

Zatem nie wiem czy nie najlepiej będzie zrobić sobie na duże pliki (filmy itp.) osobną partycję w "nieamigowym" formacie. Na atrybutach i tak nam w tym wypadku nie będzie zależało.


Na atrybutach może nie, ale takiego .recycle to już szkoda.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 23:35:19 przez R-Tea
[#8] Re: Nowy dysk do PMG5

@R-Tea, post #7

Bo ja wiem? Jeśli mam partycję specjalnie do plików >4 GB to chyba orientuję się kiedy chcę taki pliczek skasować, a kiedy nie.
[#9] Re: Nowy dysk do PMG5

@recedent, post #8

Wczoraj przejrzałem jeszcze jakie FSy mamy na MOSa FSy (dzięki Deez ;) ) i co ciekawe jakoś nie obiło mi się o uszy by ktoś działał na FFS2, a z zamieszczonej specyfikacji wynika, że to takie nawet obiecujące jest dla dużych dysków. Ktoś coś?
[#10] Re: Nowy dysk do PMG5

@RadziN, post #9

Hmm... W HDConfigu mam do wyboru 4 rodzaje FFS: FFS, FFS Intl, FFS DC Intl oraz FFS LNFS. Który to z nich (o ile którykolwiek)?
[#11] Re: Nowy dysk do PMG5

@recedent, post #10

@Rec
Googlnawszy wikipedia podpowiada ze to niby FFS-LNFS (DOS\7) sam zreszta ocen link
[#12] Re: Nowy dysk do PMG5

@RadziN, post #11

Wikipedia mówi też, że to ciągle ten sam FFS i żeby go używać tylko dla "legacy purposes".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem