kategoria: PowerMac
[#1] Wybredny PowerMaciek
Konfiguruję PowerMacza G5 (późny A1047, a konkretnie - dwuprocesorowy 2,0 GHz "PCI"). Wszystko grało i śpiewało aż zachciało mi się zrobić mu dual boota. Instalka MorphOSa śmignęła bez problemu, potem OSX. A potem postanowiłem uaktualnić OSX z wersji 10.5 do 10.5.8. Aktualizował się, potem poprosił o restart i... wiechnął się podczas restartu. Wyłączyłem komputer, włączyłem jeszcze raz... Zabootował do OSX. Ponowiłem próbę aktualizacji, z podobnym rezultatem - zwiecha przy restarcie. Za trzecim razem sztuczka już się nie udała - komputer nie wstał. To znaczy - uruchamia się, odgrywa muzyczkę startową (czyli POST przeszedł), zaczyna ładować system i... tyle go widzieli. Na początku chociaż było widać ogryzka, teraz nawet tego nie ma. MorphOS też - początkowo się uruchamiał do ekranu Ambienta i dawał freeza. Teraz nawet nie wystartuje.

Powiecie: "To pewnie dysk twardy". I ja tak myślałem, dlatego pierwsze co zrobiłem to odłączyłem twardego, podłączyłem drugiego. Efekt ten sam.
Bootowanie z płyty? Czy to OSX czy MorphOS - efekt ten sam. Nawet przy odłączonych twardzielach.
Wymieniłem kartę graficzną, zresetowałem PRAM, SMU, NVRAM, wyciągnąłem nawet baterię z płyty głównej i sprawdziłem napięcie (niby nówka, ale strzeżonego...) - 3,6 V jak w pysk strzelił.
Wyciągałem pamięci, zamieniałem je miejscami, wystartowałem nawet w ogóle bez RAMu (oczywiście nie zagrała nawet muzyczka - tylko smutne miganie diody "Power on" dopominało się o moduły pamięci).
Próbowałem startować z płyty instalacyjnej OSX w trybie diagnostyki - nic z tego. Płyty Apple Service Diagnostic w wersji 2.5.8 nawet nie pokazuje w boot menu (płyta sprawna, w drugim PowerMacu wyświetla się poprawnie. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi to jest poprawna wersja ASD dla tego komputera - "early 2005").

Ki czort?

P.S. Trollom w tym temacie z góry dziękujemy.
[#2] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #1

A czy do Open Firmware można wejść ?
Jakie są ustawienia?
Dyski czy cd/dvd są widoczne?
można wylistowac zawartosc?
Spróbuj odpalić g5 z innego maca poprzez targetmode
[#3] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #1

Malem nie pisac bo "trollom dziękujemy" ale ...
zamien procki miejscami.
[#4] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #1

Jakby co, to mam procesory 2 GHz. Kupiłem razem z chłodzeniem. Ale gdyby były niesprawne (Twoje), to raczej sygnalizowały by to diody na płycie głównej.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 01:33:12 przez SuperBuster
[#5] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #1

No to po kolei:

@Norbert: Do OF można wejść, pstrykać parametrami, zerować NVRAM, kazać bootować z płyty albo dysku - działa. Wywala się dopiero podczas bootowania. Dyski/DVD są widoczne, nawet w Startup Menu (tam gdzie ikonkami wybieramy co ma bootować), ale niewidoczna jest (z niewiadomych przyczyn) płyta z ASD.
Target mode przyszło mi do głowy, spróbuję pewnie dzisiaj.

@rzookol: Procesory będę ruszał jak target mode nie zadziała :)

@SuperBuster: Kłopot w tym, że "wczesne G5" nie mają LEDów na płycie - konkretnie to mają, ale jedną - sygnalizującą zdjęcie bocznej pokrywy. Ona działa (zdejmujesz pokrywę - wiatraki szaleją i dioda się świeci. Zakładasz - wszystko się uspokaja), co wskazuje na to, że czujnik zdjęcia pokrywy też jest sprawny.
[#6] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #5

Spróbuj uruchomić Morphos z of, ale z parametrem który wymusza włączenie EARLY MENU
Może się przydać klawisz V jeśli obrazu nie będzie. V wymusza 640x480 w early menu. (ale to na pewno wiesz)

W of można wyłączyć jeden procek. Sprobuj
[#7] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #1

Miałem kiedyś podobny przypadek. Wyjmij dolny moduł CPU ( ten który jest bliżej zasilacza ) i uruchom komputer bez tego modułu. Jak odpali się poprawnie ( niektóre modele G5 nie uruchamiały się bez drugiego moduły CPU ), to albo masz uszkodzony moduł albo gniazdo.

Ja miałem kiedyś DUAL G5 2.0, który niby działał, ale nie działał, dokładnie jak Twój. Po dłuższej zabawie,jak wyjąłem dolny moduł CPU komputer działał idealnie. Okazało się , że padł moduł CPU, wystarczyło wymienić na sprawny i było OK.

Kiedyś w sieci czytałem, że właśnie dolne moduły czasami padały, jakaś wada fabryczna czy coś w tym stylu :(
[#8] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #5

A pamiątki? Może któraś z kostek sypie błedami i stąd te zwiechy.
[#9] Re: Wybredny PowerMaciek

@trOLLO, post #7

Obawiam się, że ta rewizja (tzn. early 2005, nie PCI-X tylko PCI) nie zadziała bez dolnego modułu procesora. Tako w każdym razie rzecze instrukcja. Ale spróbować i tak warto.

@waldi: Pamięci przekładałem, wyciągałem, zamieniałem miejscami. Raczej bym wykluczył, ale jeśli uda mi się odpalić MorphOSa albo ASD to puszczę memtest.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:08:15 przez recedent
[#10] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #9

Podmień napęd DVD. Odepnij taśmę i wepnij na nowo.OK
[#11] Re: Wybredny PowerMaciek

@Voyox, post #10

To zrobiłem jako drugą rzecz (ale chyba nie napisałem o tym w poście 1). Podmiana nic nie daje, odłączenie nic nie daje.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:46:22 przez recedent
[#12] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #11

Wymień kondensatory
[#13] Re: Wybredny PowerMaciek

@SuperBuster, post #12

Kto wie, czy nie będzie trzeba wymienić kondziorów w zasilaczu. Sprawdzimy i tę hipotezę.
[#14] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #13

Nie wiem jak w wersji PCI, ale w G5 Quad za kondzie do zasilacza zaplacilem chyba 180 zl. Kupowałem w TME bo akurat tam były wszystkie potrzebne.

Może być tak jak trOLLO pisał, że gniazdo procesora do wymiany, bo w Quadzie "grubsze" zasilanie idzie osobnymi przewodami.
PS.
A kondensatorów na płycie to chyba z 60 było wariat?
[#15] Re: Wybredny PowerMaciek

@trOLLO, post #7

Spieszę donieść, że:

1. Odłączanie procesora "programowo" w OpenFirmware nic nie dało (chyba, że robię to źle).
2. Drugi PowerMac spokojnie startuje z dysku założonego do problematycznego PowerMaćka w trybie "Target mode" przez FireWire
3. Problematyczny PowerMaciek nie da rady wystartować z dysku założonego do drugiego PowerMaca - te same objawy co wcześniej, choć udało mi się osiągnąć "kręciołka" pod logo Apple (jednak po sekundzie przestał się kręcić).

Wyciąganie procesorów zostawiam sobie na weekendowy deser. W międzyczasie spróbuję jeszcze włożyć ASD do codziennego PowerMaca (on go widzi) i uruchomić go na problematycznym przez "Target mode" - ciekawe czy się uda?
[#16] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #15

Udało się uruchomić "zdalnie" ASD. Odpaliłem wszystkie 63 testy, odczekałem swoje i... zgłupiałem. Wszystkie PASSED, żadnych błędów. Sprawdzone pamięci, dysk, procesory, sensory, wiatraki, wbudowane wolto- i amperomierze... słowem WSZYSTKO.

"Chwała Bogu, panie doktorze. Znaczy, że umieram zdrowy!" głową w mur
[#17] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #16

Cud ?
[#18] Re: Wybredny PowerMaciek

@mikecios, post #17

Cud to byłby gdyby po tych wszystkich zabiegach Maciek wstał jak gdyby nigdy nic. A tak się niestety nie stało...
[#19] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #16

A Linuxa może mu dać.
[#20] Re: Wybredny PowerMaciek

@ede, post #19

A jednak coś jest nie tak - przejrzałem listę tych testów, które proponuje ASD i widzę, że nie ma na nim testów dla CPU1 - wygląda na to, że ASD go po prostu nie wykrywa... Nic więc dziwnego, że go nie testuje i błędu nie widzi. pomysł

Zatem czeka mnie przekładanie procków i/lub szukanie zamiennego/działającego modułu procesora. SuperBuster, na razie nieśmiało się do Ciebie uśmiecham.
[#21] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #20

Widzisz, jakbys mnie posluchal to bys nie zmarnował czasu :P. Mozliwe ze zobaczy dwa cpu po podmiance

ps. ustawianie w OF widocznosci CPU jest wazne tylko dla OSX. Inne systemy olewaja.
[#22] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #20

SuperBuster, na razie nieśmiało się do Ciebie uśmiecham.

OK
Będę czekał na wiadomość.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 22:51:06 przez SuperBuster
[#23] Re: Wybredny PowerMaciek

@michal_zukowski, post #21

Widzisz, jakbys mnie posluchal to bys nie zmarnował czasu :P. Mozliwe ze zobaczy dwa cpu po podmiance

ps. ustawianie w OF widocznosci CPU jest wazne tylko dla OSX. Inne systemy olewaja.


Zobaczymy dzisiaj co będzie z tą podmianą. On nie był otwierany od nowości (a w każdym razie moduły procesora mają oryginalną zaślepkę). Jeśli podmienię procesory i zabangla to i tak trzeba będzie potem zrobić "Thermal Calibration".
A odnośnie CPU w OF - myślałem, że gdyby proc był walnięty ale wyłączony to OSX powinien wstać. Ale to nic nie dało.
[#24] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #23

A może wyłączyłeś tylko nie ten zepsuty.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 14:11:35 przez Norbert
[#25] Re: Wybredny PowerMaciek

@Norbert, post #24

A to nie jest tak, że się ustawia liczbę procesorów wybierając od "1" w górę?
[#26] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #25

Zdawało mi się że od "0". Jak są widziane dwa to jest "0" i "1".

Poza tym mój MAC PCI ex widzi bez problemu pecetową wersję radeona X 1950 Pro.
Tylko za nic nie mogę wygoglować driverów do mac os 10.5
stare żle się instalują. v 4.5.7 nie działa.
[#27] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #25

Nosz w mordę... Nie wykręcę ostatniej śruby mocującej moduł CPU. Mam za grubą końcówkę torxa 10 i za krotki imbus 3.
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybredny PowerMaciek
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybredny PowerMaciek
[#30] Re: Wybredny PowerMaciek

@recedent, post #27

ja kupowalem imbusy w obi bo mieli najdlluzsze
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem