kategoria: PowerBook
[#1] PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo
Z racji słabej dostępności 24V zasilaczy do applowskich laptopów naszła mnie taka myśl: A co gdyby zanabyć drogą kupna dowolny inny zasilacz laptopowy i podbić mu napięcie jakimś prostackim step-up boosterem za parę dolarów? Oczywiście potrzebny byłby jeszcze kabel zasilający z applowską wtyczką "typu minijack w osłonce", ale... Czy ktoś widzi błędy w moim rozumowaniu?
[#2] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@recedent, post #1

[#3] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@recedent, post #1

Bez trudu możesz nabyć zasilacz 24 V na te 4 czy 5 amperów. Problem i tak rozbija się o wtyczkę.
[#4] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@PrzemasIII, post #2

Touche.

Niemniej jednak adapterek jest od iBooka (45W), więc PowerBooka nie naładuje na włączonym. Wiem wiem, ten sam sprzedawca ma też zasilator do PowerBooka :)

Niemniej jednak pytanie pozostaje aktualne: Czy ktoś zna powód dla którego ta dziwna metoda nie miałaby zadziałać? Wypowie go teraz, czy zamilknie na wieki?
Niewiadomą zdaje mi się amperaż na wyjściu, ale jeśli założymy że podbijamy zasilacz 19V, który daje około 65W (3A z groszami) to na wyjściu powinno być mniej więcej tyle samo prądu, racja?
Jest też śmieszna metoda "na zewnętrzną baterię", kiedy podpinamy w ten sam sposób (przez booster) laptoka do dużego powerbanka, ot ciekawostka. Ale czy komputer w ogóle uruchomi się na tak małym prądzie? Toż powerbank daje 5V przy 2A góra chyba.
[#5] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@recedent, post #4

Jeżeli podbijesz 19 V, 3 A do 24 V, to przy założeniu sprawności 85% będziesz miał przy 24 V prawie dokładnie 2 ampery. Z tym, że jeżeli PowerBook szarpnie więcej to jest szansa, że przegrzeje się albo zasilacz, albo „dopałka”. No ale może wytrzymie. Osobiście mam ograniczone zaufanie do takich tanich modułów. Jeżeli resellerowi opłaca się to spychać na eBay po 4 dolary, to zadaj sobie pytanie po ile on to kupuje w Chinach i jaki budżet ma Chińczyk na części, a co za tym idzie jakiej jakości one są. Z drugiej strony, jeżeli to tak zepniesz to jakoś działać powinno. Niemniej powraca pytanie, po co przepychać energię przez dwie przetwornice połączone kaskadowo, skoro można przez jedną.

Co do zaś powerbanku. Jeżeli za przetwornicą masz przykładowo 2,5 A przy 24 V to (wciąż zakładając sprawność 85%), to przed przetwornicą przy napięciu 5V będziesz miał 14 amperów. I teraz możliwości są dwie. Albo powerbank ma zabezpieczenie i się wyłączy, albo nie ma zabezpieczenia i... zagotuje się mniej, lub bardziej widowiskowo...

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 18:06:03 przez Krashan
[#6] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@Krashan, post #5

Mówisz, że to ściema? Bo mi się te prądy nie chciały zgadzać nijak, nawet zakładając że kolegi fachowca od artykułu MacBook ciągnie trochu mniej prądu od G4...
[#7] Re: PowerBook/iBook Zasilator DIY Compo

@recedent, post #6

Ściema jak ściema, ale jeżeli zakładamy, że zasada zachowania energii jest prawdziwa... to jeżeli na wyjściu mamy moc P_wy to na wejściu mamy moc P_wy/sprawność. A moc to wszak prąd razy napięcie. Czyli nie ma bata, 14 A z powerbanku szarpnie. Nawet jeżeli cały łańcuch sprzętów da radę i nic się nie spali (a to jest już poważny prąd i kable powinny być konkretne, tak z 1 mm² przynajmniej), to powerbank o niebagatelnej pojemności 10 000 mAh pociągnie 45 minut...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem