kategoria: PowerBook
[#1] [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce
Mam niejaki problem z PowerBookiem G4 A1138. Przekładałem do niego dysk twardy z A1106 i coś "nie pykło" po tej zmianie. Przy starcie wychodzi szary ekran w nieregularne poziome paski i tak sobie "trwa i trwa mać", troszkę zmieniając fakturę z czasem. Wyłączanie i włączanie monitora (regulacją jasności) nie pomaga. Próbowałem wystartować z płyty, ale coś mi płyty nie widzi (możliwe, że czytnik niesprawny). Zabootowałem z pendrajwa i normalnie wszystko chodzi i się wyświetla. Open Firmware też normalnie działa. Zainstalowałem ponownie MorphOSa na czysto (tzn. nie tworząc jeszcze raz partycji, ale nadpisując wszystko na nowo) i bez zmian - z USB hula, a z dysku - szary ekran w paski. Podłączyłem też zewnętrzny monitor przez złącze DVI (na przelotce DVI->D-SUB) i na tymże zewnętrznym monitorze pokazują się... kolorki. Cyklicznie: czerwony, zielony, niebieski, jasnoszary i czarny bodajże.

Ma ktoś jakąś koncepcję?
[#2] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #1

A wróć może jeszcze do starego dysku, czy z niego twój A1138 wstanie normalnie.
[#3] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #1

Jak zachowuje się PB z dysku podpietego przez usb ?
[#4] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@R-Tea, post #2

Stary dysk był walnięty i z niego PowerBook w ogóle nie wstawał (tylko sobie chrobotał co sekundę).

@Norbert: Spróbuję jutro przez FireWire, zarówno w trybie "target mode" z G5 jak i z dysku zewnętrznego. Ale z tego co pamiętam to już tego próbowałem (tylko bez dysku twardego w środku) i chodził normalnie.
[#5] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #4

Może stary dysk uszkodził jakąś linie zasilania i jak startuje z dysku wewnętrznego to brakuje napięcia dla karty graficznej. A jak staruje z innego napędu to czy widać dysk wewnętrzny i jego zawartość. Jeszcze bym zdemontował dvd na próbę. Jeszcze mam jedno pytanie jak duży dysk można "wsadzić" do tego modelu.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 23:19:53 przez Dziadziomiecio

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 23:27:36 przez Dziadziomiecio
[#6] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #4

Czyżby 3.10 miał obsługę Firewire wbudowaną w boot.img i była możliwość bootowania z tego kontrolera ?
[#7] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@Norbert, post #6

Ja nie używam 3.10. Po prostu wybieram system dostępny na dysku podpiętym przez FW z poziomu boot menu (z klawiszem Alt przy starcie). Bardzo wygodne. W każdym razie OSX tak chodzi. A czy MorphOS? Zobaczymy.

@Dziadziomiecio: Wielkość dysku nie ma znaczenia chyba. To akurat jest mały dysk twardy (pierwotnie używany w iBooku, ma 30 GB ledwo).

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 23:30:55 przez recedent
[#8] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #7

Ja rozumiem mam też a1138 . Chcę wstawić większy dysk ma 60 gb znalazłem że mogę wstawić maksymalnie 320 gb ale tego nie wiem . Dlatego chcę gdzieś to potwierdzić. Udało mi się zregenerować baterie z kompletnie "martwej" do 2 godzin pracy. Zamówiłem ogniwa i jak dojdą to zobaczę czy tą metodą da się baterie zregenerować do 4 godzin pracy.
[#9] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #1

Ponoć klasyczny objaw początku uszkodzonej grafiki w tym modelu oby to nie to.
[#10] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #7

Co ciekawe - OSX 10.5.8 z zewnętrznego dysku też odpala bez najmniejszych problemów. Robię teraz "instalkę" - klonowanie z zewnętrznego na wewnętrzny, zobaczymy czy da się uruchomić.

@Dziadziomiecio: Zaciekawiłeś mnie tą "regeneracją" baterii. Może jakiś poradnik? Artykulik?
[#11] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #10

Coś na pewno pomyśle.
[#12] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #10

No, uwierzcie mi albo nie, ale po sklonowaniu OSX na wydzieloną partycję system ten normalnie wystartował, bez żadnych problemów z dysku twardego. Co utwierdziło mnie w przekonaniu, że wina jest po stronie MorphOSa. Zaorałem więc wszystkie trzy partycje (boot, System i Work), stworzyłem je od nowa, sformatowałem, zainstalowałem MorphOSa całkiem na czysto i... ruszyło od strzała. Co jest? wariat?
[#13] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #7

To ze boot FW pod OSX działa to wiem i czasami korzystam
Myślałem że masz taką wersję Morphosa która już taka opcje ma wbudowaną.
[#14] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #12

... Co jest? wariat? ?

Stawiam na różnice w sprzęcie - DDR2 vs DDR1, inny chipset, sterownik ram itd. co powodowało dziwne zachowanie systemu .
[#15] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@trOLLO, post #14

To jeszcze nie koniec. Komputer nie współpracuje z żadnym napędem optycznym. Mam ich kilka, wszystkie SuperDrive, ten sam model. Testuję jeden - w ogóle nie widzi urządzenia. Drugi - to samo. Trzeci - też. WTF? Wszystkie popsute? Wyciągam dysk twardy - pierwszy z brzegu działa i startuje z płyty. Czyżby ten konkretny dysk twardy wbijał się na chama i wyrzucał inne urządzenia IDE?
[#16] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #15

Nie masz innego komputera, w którym mógłbyś sprawdzić ten "problematyczny" dysk?
[#17] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #15

3.10 wydany a tu newsa nie ma?
[#18] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@trOLLO, post #14

Morphos jest wspólny dla macmini, PB czy ibook
[#19] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@SuperBuster, post #16

No właśnie sprawdziłem w drugim PowerBooku i jest to samo - jak podpięty jest i dysk i napęd to napędu "nie ma". Wygląda, jakby jakiś konflikt powodował sprzętowy typu dwa Mastery albo dwa Slave'y. Teoretycznie mogę poeksperymentować ze zworkami, tylko że one nijak nie są opisane i nawet nie mam pewności czy te piny w ogóle powinno się zwierać (możliwe, że jakieś diagnostyczne toto).
[#20] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #19

Ogólnie w dyskach 2.5" brak zworek to master.
Jak już to będą 4 piny, któreś 2 w pionie to może być opcja slave.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 00:56:52 przez SuperBuster
[#21] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@SuperBuster, post #20

Wiecie co? Zazworkowałem dziada (w jedynej możliwej opcji, czyl dwa "prawe" piny, lewe blokuje applowska tasiemka) i wychodzi na to, że zadziałało. Komputer bootuje z płyty jeśli włożona jest płyta, a z dysku jeśli płyty nie ma (co sugeruje, że dysk jest "niewolnikiem" w tym tandemie - ciekawe czemu SuperDrive nagle stał się "panem" - no, ale jego przezworkować się nie da). No to pora skręcić A1138 i wziąć się za A1047 :)
[#22] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #21

A w OF nie da się tego zmienić? Żeby bez zworek SD był jako slave?
[#23] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #21

Jezeli to jest naped ATA to da sie go przezworkowac na slave.
Niestety trzeba podlubac przy złączu tzn. któreś 2 piny się ze sobą lutowalo i był jako slave.
Poszukaj w necie jest instrukcja.

Sprawdz piny 45 i 47. Zwarte powoduja ze cd jest jako slave.


Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 16:08:12 przez Jaro2k
[#24] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@SuperBuster, post #22

Powinno się dać.
Ja mam ustawione w OF bootowanie z usb.
Jeśli nie ma pendrive, startuje z hdd.
W OF są zmienne first boot , second boot , czy jakoś tak .
Wystarczy je odpowiednio ustawić.
[#25] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@Norbert, post #24

Wydaje mi się, że (poniewczasie) znalazłem rozwiązanie. Zatem (dla potomności): to nie jest wszystko jedno jaką tasiemkę IDE zakładamy do A1138! Tasiemka do modelu HighRes (A1138) jest inna niż ta do modelu LowRes (A1106) i wszystkich innych aluminiowych PowerBooków G4. Dumnie nosi numer 821-0391-A (922-7121), w przeciwieństwie do prostackich 821-0350-A (922-5998; 922-6885) montowanych we wcześniejszych modelach!

Pff... czy ten ostatni model naprawdę musi mieć wszystko inne? Nie dość, że matryca, że klawiatura i touchpad to jeszcze nawet głupi kabel IDE? Naprawdę?
[#26] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #25

Czy to znaczy, że tasiemka do dysku już dotarła?
[#27] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@SuperBuster, post #26

No właśnie - zamówione w USA tasiemki do dysku przyszły i z A1106 działają bez problemu, natomiast z A1138 - niestety kłopot jest. Najwyraźniej PowerBookMedic.com myli się co do kompatybilności taśmy. Choć właściwie to jest kompatybilna z komputerem, tylko pod warunkiem że nie zechcemy korzystać z napędu optycznego ok, racja
[#28] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #27

Szczęściem pośród zakupionych była jedna taka tasiemka. A1138 znów w pełni sprawny!
[#29] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #28

A mi powoli "wychodzi" A1095, zaczęły się pojawiać artefakty ledwo widoczne na Ambiencie ale np. w demkach już tak, sprawdzę jeszcze na OSX a potem... suszarą po RV350:)
[#30] Re: [PowerBook G4] artefakty po świeżej instalce

@recedent, post #25

Klawiatura pasuje też do 1.67GHz low-res. Sama klawiatura - nie palmrest albo reszta elektroniki pod touchpadem. Ostatnio wymieniałem - masakra z tym odklejaniem taśmy spod touchpada...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem