kategoria: PowerMac
[#1] [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którym kurier w transporcie uszkodził G5 (albo kupili już uszkodzonego). Jak wiadomo, mimo "pancernej" obudowy komputer jest dość wrażliwy na wstrząsy (szczególnie w okolicach "uszu"). Uchwyty się odginają, a nity, którymi boki są przymocowane do stelażu nie wytrzymują napięcia i puszczają. Całość tworzy wyjątkowo nieestetyczny efekt typu:



(zdjęcie nie moje, wzięte z Allegro).
Próbowałem kiedyś zaradzić temu problemowi za pomocą klejów do metalu (nawet tzw. "super mocnych"), jednak nie wytrzymują próby czasu. Po zdjęciu usztywniających zacisków klej od razu puszcza i można zająć się zdłubywaniem jego resztek z klejonych powierzchni. O wiele skuteczniejszą metodą okazało się... ponowne znitowanie rozdzielonych elementów. Nie trzeba do tego rozkręcać obudowy, wystarczy wiertarka z wiertłem do metalu (3,5 mm w moim przypadku) i ręczna nitownica za kilkanaście złotych:



(zdjęcie nie moje, ukradłem ze strony JULA).
Trzeba tylko wszystko dobrze ułożyć (żeby nie robić poprawek z rozwiercaniem nitów) - najlepiej przy założonej bocznej klapie - przewiercić 3-4 otwory na łączeniu boku z resztą obudowy, włożyć nit (ja użyłem 3,2 x 6 mm bodajże) do nitownicy i... znitować. Całość po wykonanej robocie wygląda nawet dość estetycznie, a z pewnością dużo lepiej niż odstający boczek i utykająca na jedną stronę aluminiowa szafa.

No to... powodzenia w naprawach!

P.S. gdyby ktoś miał dobry pomysł jak odgiąć z powrotem uszkodzenia samych uchwytów (wygięcie "w podkówkę") to chętnie przeczytam. Szczerze mówiąc ja jeszcze nie wpadłem na prosty i skuteczny patent.
[#2] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #1

Zakupiłem ostatnio PowerMaca G5 Dual 2.7GHz i obudowa jest dość wygięta, wygląda to podobnie jak na tym zdjęciu.
Nie mam nitownicy ale może rozważę taką opcję.

Jak to wygląda po operacji u Ciebie?
[#3] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@XoR, post #2

Proszę. Tylko nie padnij na widok obudowy, ona jest w dość kiepskim stanie (chyba na deszczu stała):







Moja dobra rada: Wszystko sobie dokładnie przymierz zanim zaczniesz wiercić - najlepiej z założoną boczną płytą. Nie chcesz rozwiercać tych nitów i spasowywać wszystkiego ponownie. A, no i jeśli masz wszystko ostro powyginane to możesz spróbować zerwać/spiłować oryginalne nity, żeby boki obudowy ładnie przylegały do stelażu.
[#4] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #3

W AMSO widziałem mają chyba obudowę do G5. Swoją drogą szkoda, że do obudowy PC tak łatwo się nie wsadzi.
[#5] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@KM, post #4

E, spokojnie. To jest maszyna rezerwowa. Jeszcze nie zdecydowałem co z nią zrobię. Mam drugą, pustą obudowę w trochę lepszym stanie (chociaż też do blacharki), sześć modułów CPU (2 x 1.8 GHz - na pewno działąjących, 2 x 2.0 GHz prawdopodobnie działających i 2 x 2,5 GHz kiedyś podobno działających). Tylko czasu jakby brak (teraz skupiłem się na ożywieniu PowerBooka).
[#6] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #5

Jakby co to mam budę od MDD G4, chyba nawet płyta jest, ale nie wiem czy sprawna.
[#7] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #5

Kolejny pokaz możliwości ręcznej nitownicy.

Przed:



i po:

[#8] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #7

Tak się teraz zastanawiam, a spawanie aluminium (naprawianie felg), ile to moze kosztowac i czy się da tu zastosować?
[#9] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@KM, post #8

Udać się pewnie uda, ale wygląd diabli wezmą. Poza tym - to się chyba robi "pod prądem", nie? A to są okolice zasilacza. Czyli wypadałoby najpierw wszystkie bebechy ze środka wyciągnąć.
[#10] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #7

No, całkiem zgrabnie Ci to wyszło OK ok, racja
[#11] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #9

Recedent Ty to klepiesz jakimś młotem, czy tylko nawiercasz i nitujesz?
[#12] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@fazior, post #11

Bez klepacji. Kupiłem sobie kiedyś specjalny gumowy młotek, ale jedyny pożytek jaki z niego mam to taki, że po próbie wyklepania nim obudowy mogłem się nim walnąć w banię i może coś mi się tam lepiej ułożyło niż do tej pory.

Tylko nawiercanie i nitowanie. Cały wic polega na tym, żeby sobie dobrze ułożyć wszystko zanim zacznie się nawiercać, a to wcale może nie być takie proste (bo odkształcenia mogą być dość agresywne). W tym ostatnim przypadku wystarczyło trochę brutalnej, zwierzęcej siły i użycie ścisku stolarskiego, ale w przypadku obudowy z pierwszego zdjęcia w tym wątku - no, mogłoby być ciekawie.
[#13] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #12

Znalazłem sposób... No, jakiś sposób na naprawę obudowy przy wygiętym w podkówkę "uchu". Użyłem do tego celu... tadaaa! Klucza w rozmiarze 32. Żałuję tylko, że nie zrobiłem zdjęcia przed operacją, ale musicie mi uwierzyć, że przed akcją wyglądało gorzej. A po wszystkim było tak:



A oto zaawansowane narzędzie, którym się zaparłem (potem trzeba było lekko wyklepać miejsce, w którym miałem punkt podparcia na obudowie):

[#14] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #13

Zamiast nitownicy wystarczy kawałek deski, gumowy młotek, zacisk śrubowy i dwuskładnikowy klej.

https://tunkki.dk/~jaca/bork2.jpg
https://tunkki.dk/~jaca/fixed.jpg

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:20:58 przez Jacek Piszczek
[#15] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@Jacek Piszczek, post #14

Przerabiałem ten sposób. Nie zawsze działa. Mnie na przykład nic nie pomogło :)
O gumowym młotku pisałem już wcześniej, zaciski też miałem. Użyłem specjalnego dwuskładnikowego do klejenia metalu i spojenie puściło praktycznie od razu po zwolnieniu zacisku.
[#16] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #15

Wszystko zależy od wielkości zniekształcenia. Moja obudowa od MacaPro jest tak powyginana, że jedyne co można zrobić to obciąć te pseudo nóżki wtedy będzie wyglądała lepiej.
[#17] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@XoR, post #2

Możesz użyć blachowkrętów.
Co więcej, jeśli jest dość miejsca od środka- możesz wkręcić od środka a wystającą cześć możesz zeszlifować do równego- tak żeby pozostały element wkręta nie wystawał.
Można też użyć blachowkręta od zewnętrznej strony ale nie będzie to wyglądać lepiej niż w przypadku nita. Jeśli ma w miarę gęsty gwint to można się pokusić o zeszlifowanie łebka.
Wszelkie szlifowania należy wykonać narzędziem ręcznym a’la Dremel. Blachowkręt w ten materiał łatwo nie wejdzie, więc albo śrubokręt elektryczny albo wkrętarka.
Tak czy inaczej, przed modyfikacją polecam użyć młotka gumowego lub z plastikowym łbem żeby dogiąć materiał, którego granica plastyczności została już przekroczona.
[#18] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@KM, post #8

Nie ma lekko. Spawanie w technice TIG tylko wchodzi w grę ale to po znajomych bo żaden zakład Ci tego nie weźmie na warsztat. Tam jest na 15 minut roboty. Chyba, że polecisz do Casto i kupisz spawarkę za 8 stów i butlę z gazem za 150 + kaucja.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zgrzewanie.
[#19] Re: [PowerMac G5] Sposób na naprawę obudowy

@recedent, post #15

Może warto spróbować znaleźć nity, które da się zrobić "od środka" jak w oryginale? Co do kleju, to mi pomogło dokładne wyklejenie właśnie nitów i otworów na nie w nogach - klej miał się tam czego złapać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem