kategoria: Programy
[#1] [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200
Zamieniłem mojego wysłużonego Musteka 600 CU na skaner Plustek Optic Slim 1200. Obydwa powinny być obsługiwane w MorphOSie przez SCANdal. O ile stary działał bez zarzutów to teraz mam niejaki problem z konfiguracją nowego (pewnie przez to, że zrobiłem czystą instalkę 3.10).

Wygląda to tak: podłączam skaner, zapala się zielona lampka zasilania. Poseidon wykrywa sprzęt. Zgodnie z zaleceniami, nie przypisuję go na starcie do żadnej klasy:



Potem otwieram SCANdala, wchodzę w prefsy i wybieram sterownik gt86xx, potem "Połącz"... i wywala błąd, że program nie może otworzyć device:



Co ciekawe, tak samo zachowuje się stary skaner (pod mustek.device), więc zakładam, że wina jest po mojej stronie. Co jeszcze powinienem mieć? Prefsy jakieś gdzieś ręcznie skopiować?
[#2] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #1

Mogę Ci odpowiedzieć wieczorem. Mam taki skaner i dziala dobrze.
[#3] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #2

OK, to trzymam za słowo.
[#4] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #3

W ustawieniach posejdona mam w kolumnie Bidnigs - gt68xx.device..0
Skaner działa zarówno na nowym jak i na starym device, który jest dwukrotnie mniejszy.
Nie wiem w czym leży Twój problem. Prefsy scandala mam w env-archive/mui.
[#5] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #4

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że umknęło mi coś istotnego. Na MorphOS Library piszą:

Configuring gt68xx Scanners

Included in MorphOS 3.10: MOSSYS:Devs/Scanners/gt68xx.device
Download scanner's rom and put it in s:gt68xx directory
Set correct path for scanner driver in SCANdal preferences, choose USB type connection
Create a configuration file s:gt68xx.conf
# Autodetect Mustek BearPaw 1200 TA and Mustek BearPaw 1200 CS
usb 0x055f 0x021e
You have to look in Poseidon preferences for your scanner product id and vendor id (hex format) or check this page for ids and roms: http://www.meier-geinitz.de/sane/gt68xx-backend/


A poniżej osobno dla Plusteków:

Configuring plustek-usb Scanners

Download Driver: [2] (11.01.2011)
Copy the plustek-usb.device to any directory
In SCANdal preferences choose plustek-usb.device full path in Scanner Driver field
Copy plustek.conf to S:
Edit configuration file
#[usb] vendor- and product-ID
[usb] 0x07B3 0x0017
Additionally, scanner has to be unbinded from any Poseidon usb classes (if it is binded) and Device field in SCANdal preferences should be left blank.


To w końcu jakiego device mam używać i skąd ściągnąć sterownik dla Plusteków, skoro link odnosi się do nieistniejącej strony rzookola w domenie UMCS?

EDIT: A Ty masz ten plik cism216.fw w s:gt68xx ?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 21:25:28 przez recedent
[#6] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #5

Poszło na maila...
2 pliki. sprawdź.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 21:47:22 przez Pero
[#7] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #6

kurczaki... Nic nie dostałem.
[#8] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #7

Wieczorem zrobię riplaja....
[#9] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #7

Poszło jeszcze raz z innego konta - sprawdź.
[#10] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #9

No dobra, pliki przekopiowane do s: i dalej ten sam problem.
[#11] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #10

No a co na to Poseidon?
[#12] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #10

Po pierwsze nie wiem czemu zmieniles z dobrego skanera na gt68xx...
Po drugie sprawdz co pokazuje w debuglogu.
Sprawdz jesazcze czy przypadkiem snoopdos nie pokaze,że probuje zaladowac predsy/rom z innego miejsca.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 21:04:09 przez michal_zukowski
[#13] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@michal_zukowski, post #12

nie wiem czemu zmieniles z dobrego skanera na gt68xx...


Rozumiem, że zakup był nietrafiony i że "nowy" jest gorszy od "starego"?

P.S. Sprawdziłem debuglog i najpierw skarżył się, że nia ma cism216.fw - potem, jak pobrałem go z tej strony i umieściłem w s:gt68xx/ skarży się z kolei, że:

get_id: vendor id=0x0412, product id=0x07B3, DID=0x04000005, FID=0x0000
gt68xx_device_generic_req: command=0x41
gt68xx_device_generic_req: command=0x3f
sane_open: power control failure: check power plug!
sane_exit: start
gt68xx_device_free: enter: dev=1ebf05ec
gt68xx_device_close: enter: dev=1ebf05ec
gt68xx_device_close: leave: ok
gt68xx_device_free: freeing dev
gt68xx_device_free: leave: ok
sane_exit: exit
openScanner returned
DevOpen: got replymsg 0x21b7d100 Command 32752
DevOpen: delete ports starts
DevOpen: end retcode=7


Ale lampka zasilania na skanerze świeci na zielono (on w ogóle zasilany jest przez USB, nie ma osobnego zasilatora). Czyżby nieprawdidłowy plik firmware?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 21:07:13 przez recedent
[#14] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #13

Pisałem o tym w jeszcze nie upublicznionym artykule :P
[#15] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #13

Swojego Plusteka instalowałem gdy wyszedł Scandal. Miałem z nim też problemy z rozruchem. Pisałem o tym na forum. Ale jak zaskoczył to pracuje do dziś. Nie uważam go za nietrafionego. Czy ja dobrze rozumiem?: plik gt68xx masz w podkatalogu w s:cośtam/gt... Ja też tak miałem i przesunąłem go bezpośrednio do s:. Jak pamiętam też podobnie się burzył.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 21:29:37 przez Pero
[#16] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #13

Oblookaj pod linuxem, zobacz takze czy zadziala jak ustawisz zasilanie z powermaka w prefsach poseidona.
[#17] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@michal_zukowski, post #16

Teraz postęp mam taki, że w debuglogu mam wpis:

open driver IO
Pewnie usb 
open driver IO
Pewnie usb


zanim się wysypie z komunikatem jak wyżej.
[#18] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #17

Dobra, już wiem co robiłem nie tak:

Otóż wymagany firmware to plik cism216.fw, ale firmware dla skanera Opticslim M12 nosi dokładnie tą samą nazwę! Pobrałem cism216.fw z wątku na elektroda.pl i skaner ożył. Teraz właśnie testuję czy działa poprawnie. Pierwsze wrażenia - wolniejszy od starego Musteka.

Edit:

Hmm, coś jednak nie tak. Sprzęt skanuje, daje poprawny podgląd, ale przy próbie zapisu z .PNG robią się krzaki, wskaźnik zajętości procesora skacze na 100% i tak już zostaje, a program zawisa. A skanowanie wybranego fragmentu daje jako wynik inny fragment niż wybraliśmy.

Edit 2:

Program nie zawisł, tylko cały czas zapisywał tego .PNG, który ostatecznie okazał się poprawny. Ze skanowaniem obszaru jeszcze sprawdzę.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 22:04:43 przez recedent
[#19] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #18

Skaner ma zawsze problem z pierwszym przebiegiem - bardzo wolno startuje. Potem jest dobrze. Ze skanem fragmentu nie miałem nigdy problemu. Było prawidłowo.
[#20] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #19

Sprawdziłem. Problem ze skanowaniem wybranego obszaru występuje tylko w rozdzielczości 1200 dpi. W 600 wszystko jest OK.
[#21] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #20

pisalem, ze lepiej zostac przy musteku :P
[#22] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@michal_zukowski, post #21

Ale Mustek jest większy, cięższy, potrzebuje zewnętrznego zasilatora, no i nie skanuje w 1200 DPI (chociaż to 1200 chyba trochę oszukane, bo w Poseidonie się zgłasza jako "600 DPI scanner").
[#23] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #22

Widzisz, mogles zapytac na forum albo mnie bezposrednio. Poleciłbym canon lide 210, w porównaniu do tego gówna opartego o gt68xx to niebo a ziemia.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:23:33 przez michal_zukowski
[#24] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #22

Ale Mustek jest większy, cięższy, potrzebuje zewnętrznego zasilatora


Ale taki skaner też ma zalety. Ma przetwornik obrazu CCD co pozwala skanować oprócz kartek i książek również rzeczy wypukłe. Niektóre modele też mają dodaną możliwość skanowania klisz fotograficznych negatywowych oraz tych pozytywnych, stosowanych w rzutnikach. I są dużo droższe. Zasilacz jest potrzebny do zasilania lampy stosowanej w tych skanerach.
To 1200 może być prawdziwe, jednak sterownik może w Mosie go źle wykrywać. Jeżeli skaner ma przystawkę do slajdów to wręcz musi to być.

Skaner z przetwornikiem CIS czyli Plustek nadaje się tylko do skanowania kartek, czyli płaskich rzeczy. Książki można ale je w środkowej części trzeba mocno dociskać aby coś było widać.
Zaletą jest tylko to że jest cienki, tani i nie potrzebuje dodatkowego zasilacza, gdyż oświetlenie jest typu led.

Do michal_zukowski.
Skanery Canon LIDE 210 nie są już dostępne w sprzedaży. Ich miejsce zajęły modele Lide 220, a czym się różnią. Nie wiem.

No i ten Plustek OPTICSLIM 1200 to też widzę zabytek pamięta rok 2003.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:22:59 przez gilban
[#25] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@gilban, post #24

Canon lide 220 ma i ile pamiętam ciut gorszą obsługę przez sterowniki niż 210. Nadal jakość skanu i szybkość drukowania bije wszystko prócz epsonów na chipie epsona, no i takze ma zasilacznie tylko z usb.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:31:23 przez michal_zukowski
[#26] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@michal_zukowski, post #25

Ja mam skaner Epson perfection v19 (też CIS) i co prawda używam go pod Windowsem jednak skany robi bardzo ładne, dużo ładniejsze od skanera wbudowanego w drukarkę HP PhotoSmart Ink Advantage K510a, którą miałem wcześniej, a która mi padła.

Z modelem Lide 210 czy 220 nie miałem do czynienia. W pracy mają model Lide 120 i wyraźnie gorzej robi odbitki od tego Epsona.
[#27] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@michal_zukowski, post #23

Myślę, że nic straconego. Skaner był kupiony lokalnie na OLXie, więc jakiejś wielkiej straty nie poniosłem. Tylko muszę zdecydować którego chcę zostawić. 2 skanery to już tłum, a imię jego legion. A w międzyczasie można niezobowiązująco szukać tych Canonów, które tak chwalisz.
[#28] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@recedent, post #27

Zadziałało Ci to ustrojstwo?
[#29] Re: [SCANdal] i Plustek Optic Slim 1200

@Pero, post #28

Zadziałało. Tylko wymaga odpowiedniego firmware. Póki co trochę ochłonąłem, ale postaram się zrobić "benchmark" porównawczy skanując... Powiedzmy okładkę jakiegoś Magazynu Amiga na tych samych ustawieniach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem