kategoria: PowerMac
[#1] [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0
Hej, Po rocznym postoju PowerMac G5 7,3 naszła mnie ochota na uaktualnienie do MorphOS 3.10, włączyłem Maćka a tu z początku brak chęci do zabootowania,
potem podmianka kabli i monitora (bo może się zafiksował na innej rozdziałce i szary ekran to mi się tylko zdaje...). Mam zamontowane 2 dyski na 2 systemy ... to naiwnie sobie myslę, że pewnie któryś system wstanie ... a tu.. Morphos ..szaro... a OS X pokaże ogryzka ale kółka do kręcenia już nie - prezentuje się jak poniżej z verbose mode:

w końcu kilka razy odpalił z płyty MorphOS, ale sie szybko zawieszał (od 5 do 50 sekund po wczytaniu).

Zajrzałem do OF a tam:
invalid memory acces at %SRR0 : 00000000. ff84604c %SRR1 : 10000000. 0200b030

W necie za wiele o tym nie ma , ale po przekładaniu 4 różnych kompletów pamięci (na każdym OF wstaje), wykluczyłem kości RAMu z kręgu podejrzanych.

Sprzęt bootuje z płyty Apple Hardware Test, lecz ten nie wykrywa błędów pamięci (ani żadnych innych), sprawdzałem 2 razy. Z resztą rewelacyjne taktowanie pokazuje

Komp w tej chwili ma problem z zabootowaniem z jakiejkolwiek innej płyty, poza Apple Hardware Test (nie wstaje nawet z oryginalnym Mac OS X)...

Co robić.. coooo rrrroooobić?
Mam na oku płytę główną od PowerMac 7,2 - pytanie czy mój procek PowerPC 970FX w niej siądzie i zadziała?
[#2] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #1

Łoj. A spróbuj sprawdzić procesory pod płytką Apple Service Diagnostic w wersji 2.5.8. Coś podejrzane mi się to taktowanie zdaje...

Co do 7.2 - mi się udało podmienić procesor na 1,8 GHz (zwykły 970) na takiej płycie, 2,0 (970fx) jakoś nie chciały mi chodzić (inna sprawa, że na drugiej płycie też nie chciały, więc nie mam pewności czy nie są dziabnięte).

Masz jeden CPU, czy dwa? Bo jeśli dwa to zawsze mógłbyś zamienić je miejscami. Co prawda komputer zacząłby wyć wiatrakami, ale...
[#3] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #1

może nierozbieraj jeszcze kompa ! sprawdź baterie - może na puchła albo nie trzyma ! albo włóż nową ! spróbój zzresetować PRAM pozdro
[#4] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@Piotr Myszkowski, post #3

OK!
ASD 2.5.8 już się zasysa, zobaczymy też baterię, muszę zamówić...
[#5] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #4

Dobra rada: Jak będziesz startował z płytą ASD w napędzie to wciśnij "Alt" i z dwóch opcji ASD wybierz "OF" a nie "OS" - ta pierwsza pozwala zrobić/przetestować znacznie więcej.
[#6] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #5

U mnie OS nie działa. Zawiesza się komp.
[#7] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #5

W ASD 2.5.8 OF taktowanie CPU wygląda na OK:

Dłuższych testów nie robiłem, bo brakuje czasu.
Teraz się zastanawiam czy mam tylko 1 CPU. Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, hmmm... Osłony na radiatory, tej ze znaczkami G5, jeszcze nie udało mi się zdjąć i za bardzo nie widzę, czy nie siedzi jakiś zdechły kawałek kwarcu w drugim slocie.

A tak wygląda wynik 1 pętli testu standardowego.


PRAM wyczyściłem, aż znowu "dingggggg" przy starcie zaczął mnie irytować, ale pozostałe objawy się nie zmieniły.
Dziwna sprawa jak dla mnie...
Czekam jeszcze na zamówioną baterię. Napięcia na tej starej nie zmierzyłem, bo się miernik zapodział po niedawnej przeprowadzce.

@SuperBuster A masz ten sam błąd w OpenFirmware?
[#8] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #7

U mnie bateria w G5 pcie w ogóle nie trzyma a mak stabilniejszy niż skała.
[#9] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@michal_zukowski, post #8

Sprawdziłem baterię: pusta (przynajmniej tyle pokazuje woltomierz), mimo Twoich doświadczeń mam nadzieję, że to jednak ona jest źródłem problemów...
Zanim pocztą przyjdzie właściwa... może pokombinuję jutro z podłączeniem szeregowym trzech płaskich BIOSowych.. może coś się uda...


Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 23:00:20 przez mallorn
[#10] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #7

No to wypada puścić mu "full serwis", czyli wszystkie możliwe testy pozaznaczać w ASD i tak go zostawić na jakiś (dość długi) czas. Ale fakt, że procesor przechodzi testy jest pokrzepiający.

Boczną pokrywkę z "G5" zdejmuje się ciągnąc ją w stronę frontu komputera po wyciągnięciu plastikowego bolca po prawej u góry. Bolec jest raczej jednorazowy, chociaż sposobem... Niemniej z ASD wynika, że masz jeden procek. No, chyba że są dwa, tylko jeden się zrobił "niewykrywalny" i stąd "neurastenia cała", cytując klasyka.
[#11] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #7

Nie. Nie mam błędu. Mam tylko problem z chłodzeniem, ale ja mam Quad 2,5 GHz.
[#12] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #10

Bateria przyszła, zamontowana, poprawy brak.

Rozebrałem pokrywę z dwoma znaczkami G5 (udało mi się nawet ocalić plastikowy bolec z jego rozpórką), pokrywa otwarta.

Procki są dwa, i wiem że proc A jest raczej OK, a drugiego nie było w ASD widać...zatem strzelam, że proc B, lub płyta procesorowa, albo cokolwiek związanego z modułem proca B, jest uwalone i obstawiam (zgaduję) jego miejsce na "dolny" blok wodny. Wykręciłem, podniosłem... i tyle, to znaczy bez dolnego bloku, z całym zespołem procka, oczywiście, komp nie wstaje (żadnej reakcji po wciśnięciu włącznika).

Nie wiem czy jest sens wykręcać górny blok i sprawdzać "czy to tam", podejrzewam, że i bez niego komp też nie włączy się.
Czy jest możliwość wystartowania płyty z jednym blokiem procesora?
[#13] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #12

2,3 GHz nie mają bloku wodnego, to są po prostu duże radiatory. Spróbuj zamienić procesory miejscami i raportuj.
Dziwne, że komp nie wstaje z jednym CPU, ale były takie wersje płyty głównej gdzie musiały być obsadzone oba sloty.
[#14] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #13

Zamieniłem bloki.. i oba systemy bootują.
W MacOS X pokazuje 1 proc, system podczas pracy wyje wiatrakami, nie wiem czy uda się to skalibrowac w ASD, zobaczę później.
Błąd w OF nadal aktywny.

Chyba muszę się rozejrzeć za całym blokiem procesora do wstawienia...

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 11:57:44 przez mallorn
[#15] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #14

Wyje bo ma wyć. Numery procesorów mu się nie zgadzają, to ignoruje kalibrację i wchodzi w "safe mode". Puść Thermal Calibration z ASD i powinno być git.
[#16] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #15

Jak są zamienione procesory albo brakuje któregoś, to Thermal calibration się chyba nie powiedzie. Ale spróbować można.
[#17] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@SuperBuster, post #16

Faktycznie, po zmianie procków miejscami thermal calibration nie zadziałał.
Co dziwnego, po przedmuchaniu modułów, przełożeniu CPU do pierwotnych gniazd, Oba procki działały OK, nawet pokazały się w ASD.


Walka ze sprzętem jeszcze trwa...
Wszystko zdawało się OK... dopóki nie wszedłem do OF, by sprawdzić czy jest błąd... no i był... i od tego momentu drugi proc był znowu niewidoczny... Ale systemy tym razem bootują bez problemu.

Czyszczenie styków procków IPA, przedmuchanie sprężonym powietrzem... i znowu oba procki są widoczne.
Robię teraz testy w ASD, nie poddaję się.

Dalej nie wiem czy to tylko styki, mikropęknięcia ścieżek, chimeryczna płyta czy kończący żywot moduł CPU... a może coś innego... Niestety nie mogę w obecnym stanie zdiagnozować który element ma problemy.

W dodatku wysypało/zapomniało mi się hasło do OSX, kiedy bootuje z instalacyjnej płyty, mogę je wyzerować, ale to nic nie daje... dalej nie mogę się zalogować...

W każdym razie, przez jakiś czas pobawię się Morphosem 3.10!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 21:56:07 przez mallorn
[#18] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #17

A nie ma takiego myku że bootujesz w trybie single user i "przekonujesz" OSX, że dopiero co się zainstalował i że żadne hasło nie jest ustawione jeszcze?

Bardzo dziwna sprawa, że thermal calibration nie przechodzi po wymianie procków. To nie jest normalne zachowanie.
[#19] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@recedent, post #18

Poprawka.
Nie zrobiłem thermal calibration, trzeba go wybrać ręcznie z menu, myślałem, że robi się automatycznie z testem.

Myk z single-user mode przeszedł. Dzięki!
[#20] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #19

Wymień kondziołki na płytkach z procesorami.
Na płycie głównej to chyba nie ma sensu. Ja wymieniałem, bo miałem problem z wykrywaniem pod ASD prędkości pompy wody dla procesora B. Dalej nie wykrywa. Już się poddałem. Przez to u mnie nie działała kalibracja temperatury. Komputer działał normalnie, no chyba że uruchomiłem jakikolwiek program. Wtedy wentylatory wyły i komputer się zawieszał.
Później zakupiłem radiatory od wersji 2.0 GHz. Trzyma się na trytytkach, ale działa bez problemów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 07:12:14 przez SuperBuster
[#21] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@SuperBuster, post #20

Nie jestem pewien czy opłaca mi się tracić czas na wymianę kondensatorów. Za 3 tygodnie mogę mieć dawcę części na przyszłość.

Musiałem jednak zamienić moduły CPU miejscami, czyszczenie styków nie pomaga na dłuższą metę, ale tak to bywa ze sprzętem tej marki i daty. Kalibracja termiczna zrobiona, działa.

Co mnie bardziej martwi to MorphOS 3.10, który po aktualizacji z 3.7 wziął i nie wstał. Mam osobne dyski dla OSX i MorphOS. Zabootowałem z płyty i zrobiłem pełny install (nie było nic ważnego na dysku) i dalej echo...

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 07:51:47 przez mallorn
[#22] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #21

Partycja Morphos widoczna jest po zabootowaniu z płyty ?
Próbowałeś wystartować system z OpenFirmware ?
Czy partycja widoczna jest w bootmenu Morphosa ?
Wymus bootmenu po dodaniu parametru BM do boot.img
[#23] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@Norbert, post #22

Partycje były widoczne w Installerze CD. Przygotowanie instalacji, ani MorphOS, raczej nie jest tu źródłem problemu. Niczego więcej, niż zwykły boot, z wybieraka [Alt] nie próbowałem.
Moim zdaniem problemem jest losowo zachowujący się sprzęt. Sprawdziłem niedawno, MorphOS 3.10 wystartował bez bólu (żadnych zmian ustawień). To raczej widzimisię ...tfu... "applowskiego" inżynieringu daje się we znaki... No bo jak to Panie tak?... Żeby nastoletni sprzęt kaszanił się gorzej niż dwa razy starsza A500? :P .. spoko, wiem, nie te czasy, nie ta ekonomia...
[#24] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@mallorn, post #23

To i tak cud, że te wszystkie apple jeszcze działają, skoro przy projektowaniu myszki Steve stwierdził, że ma działać max 2 lata. To z komputerami i pozostałymi akcesoriami podejrzewam, że było podobnie
[#25] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@SuperBuster, post #24

Bez przesady, jakoś wykonania u apple jest całkiem ok, chociaz za 10 lat pewnie i tak maszynki będą padać przez kondensatory.
[#26] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@michal_zukowski, post #25

Powiem tak, ja mam macbooka pro z 2007 roku jak się nie mylę i ciągle działa, fakt że od 3 lat działam na MB Air, ale tamten jest cały czas podłączony do sprzętu audio i jest nontoper włączony, odgrywam na nim muzykę z YT. Wentylatory są do wymiany, działają, ale jak bym go obciążył to wtedy je mocno słychać.
[#27] Re: [PowerMac G5 7,3] invalid memory acces at %SRR0

@michal_zukowski, post #25

To już offtop, ale przesady za wiele nie ma w stwierdzeniu, że elektronika Apple, od jakiegoś czasu, nie jest zaprojektowana z myślą o długowiecznym użytkowaniu.
Na poparcie tej tezy zapewne można mnożyć przykłady, takie jak kanał YT: Louis Rossmann, który polecam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem