kategoria: Mac mini
[#1] mAC MINI g4
Cześć,
W związku z zamiarem instalacji Morphosa kupilłem sobie maca mini:D
Generalnie mac dopiero leci, a juz pojawiają sie pytanie i takie tam
Z tym że zachciało mi się modułu moduł Wifi do powyższego komputerka.
Pytanie ne1 do kolegów czy musze wrzucić modul wiif ktora jest:
- kompatybilna z maciem+ morphosem
- jakas karte ktora jest dedykwoana
np .Apple A1026 AirPort Extreme Card 802.11G

Drugie pytanie.
Jeśl kupie i zarejestruje Morphosa a w przyszłości zachce mi sie inny G4 lub nawet potężny G5 to jest możliwość przenieść licencje na tego nowszego kputra?
[#2] Re: mAC MINI g4

@Rafikuss, post #1

Z tym że zachciało mi się modułu moduł Wifi do powyższego komputerka.
Pytanie ne1 do kolegów czy musze wrzucić modul wiif ktora jest:
- kompatybilna z maciem+ morphosem
- jakas karte ktora jest dedykwoana
np .Apple A1026 AirPort Extreme Card 802.11G


Ad. 1: Nie musi być kompatybilna z OSX, jeśli nie będziesz z niego korzystał. Wystarczy Ci MorphOS. Z tym, że z MorphOSem na Mini kompatybilny jest tylko wbudowany moduł AirPort (i nie jest to A1026/A1027). Zewnętrzne na USB nie zadziałają. Chyba, że przez RJ45 podepniesz jakiegoś malucha, ale to trochę "amigowe kombinowanie" jest.
A1026 nie zadziała z Mini, on działa z wczesnymi iBookami, wczesnymi PowerBookami i PowerMakami G5. I nie zadziała z MorphOSem (w MOSie działa za to A1027)
A jesteś pewien, że nie masz tam AirPorta w środku?

Ad. 2: Jeśli Twój sprzęt wyzionie ducha to bez problemu przeniesiesz licencję na nowy. Ale jeśli nadal będzie działał to nie ma takiej opcji. Ale za to bez problemu kupisz sobie nową licencję na nowym komputerze.
[#3] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #2

Super , dzieki Wielkie za pomoc.
[#4] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #2

Tak widzialem w opsie akucji informacje "Air port " podany adres ip , dhcp/
Natomiast pytalem sprzedającego i nie potwierdził ze faktycznie jest moduł albo że używa.
Wiec mam nadzieje ze faktycznie po prostu jest, ale on mial np. internet po kablu.
[#5] Re: mAC MINI g4

@Rafikuss, post #4

Jeśli masz gdzieś zdjęcie z numerem seryjnym (jest pod spodem) to można jeszcze sprawdzić tam. Albo będzie nadrukowane, że AirPort jest, albo z numeru sprawdzisz konfigurację sprzętu.
[#6] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #5

Kontynuując temat.
Wszystko doszło na miejsce. Potestowałem sprzęt od razu instalując Morphosa (lewy alt jako boot menu, fajnie)
Karta wifi jest zamontowana w środku, jednak przy instalacji nie wykryło żandej sieci.
Natomiast po restarcie bardzo ładnie wyszukało z "połączyło z siecią domowa".

Jedynie z czym mam teraz mały problem to rodzielczość. Wykryło mi 800x600.
Uzywam televizora z opcja VGA wiec zamontowałem adapter DVI/ VGA.
W kolejenym kroku chcialem potestowac podpiecie przez HDMi ( dvi-hdmi adpter)
Czy przy Radeonie 9200 jest szansa uszyskanie poprawnego obrazu, ale majac HDMI, czy lepiej poszukac monitora DVI bez kombinacji?

dzieki
[#7] Re: mAC MINI g4

@Rafikuss, post #6

No, a nie da się ręcznie ustawić rozdzielczości w ustawieniach systemu/Screens? Czy komputer nie daje w ogóle opcji wyboru tam?

[#8] Re: mAC MINI g4

@Rafikuss, post #6

Często w telewizorach wejscie VGA nie jest PnP i nie przekazują danych dla karty graficznej o możliwych rozdzielczościach. Doadkowym problemem moze być przejsciówka które też moze blokować PnP.
[#9] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #7

W preferencjach karty. Tam gdzie pokazałeś jest maksymalna rodzielczość 800x600.
Wchodziłem jeszcze w w do ustawień monitora. Tam były dodatkowe tryby ( powyzej 1024x768, ale tego brakowało akurat)
Bawielem sie troche w edycje, ale wyniki byly słabe. Zawsze był problem ze skalowanie w orientacji pionowej ( vercital ) Np nie obejmowalem calego obrazu, lub robil sie np 1/4 monitora.

Co ciekawe na A4000+ mediator+gfx mialem podobny problem, tam udalo sie zmieniszyc rozdielczosc pionowa i pozioma i wyskalować.
[#10] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #7

Ogólnie mam pozytywne wrażenie po pierwszym kontakcie z Morphosem OK
Te sprawy z monitorem są do ogarniecia. Generalnie system chodzi szybko i sprawnie
( oczywiście w darmowym limicie czasu)
Kojeny krok bedzie "register", ale teraz sobie mogę testować.
[#11] Re: mAC MINI g4

@Rafikuss, post #9

To możesz jeszcze spróbować wejść w sys:prefs/presets/monitors i skasować/przenieść swój monitor. Plik zostanie zrekonstruowany przy kolejnym uruchomieniu systemu, być może teraz będzie już prawidłowo (zasadniczo lista obsługiwanych trybów powinna iść po kablu, ale z przelotkami to różnie bywa).

BTW: Masz oryginalną applowską przelotkę, czy jakiś generyk?
[#12] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #11

Niestety nie mam oryginalnej przelotki.
[#13] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #2

Z tym, że z MorphOSem na Mini kompatybilny jest tylko wbudowany moduł AirPort (i nie jest to A1026/A1027).

(...) (w MOSie działa za to A1027) (...)


Trochę się pogubiłem. Czy karta wifi A1027 w miniaczu zadziała z MOSem? I czy może to być karta A1027 z ibooka?

Rozglądam się za kartą AirPort do miniacza z MOSem i już mi się mały mętlik w głowie robi :)
[#14] Re: mAC MINI g4

@karolb, post #13

Oprócz samej karty w komputerze Mac Mini potrzebna jest dodatkowa płytka łącząca ją z płytą główną. Jest to tzw. "Mezzanine board".

Są dwie wersje Mezzanine - jedna (starsza) pasująca do karty A1027 (występująca we "wczesnych" Miniaczach) i druga - kompatybilna z kartą A1127 (stosowana w modelach 1,33 i 1,5 GHz). Nie jestem pewien czy są ze sobą kompatybilne/zamienialne (powerbookmedic twierdzi, że tak). Oczywiście jeśli masz A1127 to tam jest "combo" czyli 2 w 1 (WiFi i Bluetooth), podczas gdy w przypadku karty A1027 moduł Bluetooth jest osobno. Oprócz tego potrzebne są jeszcze anteny (zwróć uwagę, że złącze anteny do AirPort jest inne w przypadku A1027 a inne w przypadku A1127).

Tak to wygląda (z zamontowaną kartą):

Wersja starsza:



Wersja nowsza:

[#15] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #14

Ok, dzięki za wyczerpujące informacje. W wolnej chwili pochylę się nad tym głębiej i poszukam Tańczący banan
[#16] Re: mAC MINI g4

@karolb, post #15

Od biedy możesz też poszukać nano routera (np. TP-LINK TL-WR702N, którego dokładniejszy opis znajdziesz w nadchodzącym numerze czasopisma "Amiga NG") i skonfigurować go do trybu kilenta (z tym że na zasilanie tracisz wtedy jeden port USB, ale skoro nigdzie z Miniaczem nie biegasz to i to idzie ogarnąć.
[#17] Re: mAC MINI g4

@recedent, post #16

Tymczasowo podpiąłem maka do peceta krosowanym kablem, pod windą zrobiłem mostek sieciowy i śmiga :).
Nano router to dobry pomysł, obadam, dzięki :)
[#18] Re: mAC MINI g4

@karolb, post #17

Nano router jest ok.
Raz skonfigurowany w danej sieci można wymieniac między urządzeniami ( tv, komputer, tuner sat itp)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem