[#1] Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu
Witam,

Mam nietypowy problem. Mam PowerMaca G5, którego nabyłem z Morphos-em 3.9 i zaktualizowałem do 3.10. W międzyczasie zmieniłem sobie główny monitor - wcześniej miał rozdzielczość 1920x1080, teraz 2560x1440.

System 3.10 uruchamia się bez problemu, działa w każdej rozdzielczości od 1920x1080 w dół. Gdy próbowałem zmienić na tryb 2560x1440 (obsługiwany przez monitor) na ekranie pojawiła się "kaszana" niby było widać tło ekranu, ale wszystko było rozmazane, nieczytelne i nie dało się korzystać. Tak trochę na pamięć doklikałem się do ustawień ambienta i przestawiłem na 1920x1080 i znowu działa normalnie.

Natomiast chciałem zaktualizować sobie system do 3.11 tylko po włożeniu płyty bootuje się ona w domyślnej rozdzielczości 2560x1440 i nic na ekranie nie widać, nie jestem w stanie wybrać nawet języka instalacji bo wszystko jest nieczytelne.

Problem występuje zarówno po podłączeniu do złącza monitora DVI za pomocą kabla DVI-DVI, jak i HDMI za pomocą kabla DVI-HDMI.

Może ktoś ma jakiś pomysł, z czego to może wynikać?
[#2] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #1

Przytrzymaj CTRL przy starcie systemu, powinien Ci sie zaladowac w jakiejs "normalnej" rozdzielczosci.
Odnosnie wyswietlania. Czy masz karte, ktora dziala jako DUAL-DVI? Czy tylko z np z 1 DVI?
[#3] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@stefkos, post #2

Ok, jak wrócę z pracy, to spróbuję uruchomić z wciśniętym CTRL.

Karta działa jako DUAL-DVI, sprawdziłem oba gniazda, w każdym przypadku dzieje się to samo.
[#4] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #3

To taki bajer karty DUAL-DVI ktory mozesz obejsc poprzez:
-zakup monitora obslugujacego dualdvi
-zakup innej karty, ktora daje obraz na jedno dvi
[#5] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@stefkos, post #4

Oki, dzięki za pomoc ;)

Jak nie zadziała wciśnięty CTRL to się rozejrzę za nową kartą. Monitor właśnie zmieniałem, więc to rozwiązanie będę rozważał w ostatniej kolejności ;)
[#6] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@stefkos, post #4

Mieszasz dwa fizyczne złącza DVI ze złączem dual link DVI.

Aby pociągnąć wyższe rozdzielczości, odświeżania, trzeba złącze dual link DVI i kabel dual link DVI. Może być też HDMI od 1.3 lub DP.

Jeśli chodzi o 2560x1440 na single link to można spróbować ustawić tryb "reduced blank" wymagający mniejszego "pixel clocka" lub/i zejść niżej z odświeżaniem.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 16:08:00 przez Korni
[#7] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Korni, post #6

Hmm, ta karta ma na pewno dwa fizyczne złącza DVI. Nie mam pojęcia czy są to złącza dual link czy single link... Karta to ATI Radeon 9600 128 MB VRAM. Sprawdzę jeszcze jak dojadę.

Czy dobrze rozumiem, że jeśli będzie złącze dual link to wystarczy np. taki kabel: link
[#8] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #1

A spróbuj jeszcze usunąć (albo zrename'ować) MOSSYS:Libs/ddc.library i zobacz co będzie po restarcie.
[#9] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #7

OEMowy Aplowy 9600 nie ma dual linka. Kabel wystarczy.
[#10] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@recedent, post #8

Ok, sprawdzę wszystkie rady wieczorem ;)

Dziękuję za pomoc.
[#11] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #1

Włącz bootmenu.
Jeśli obraz będzie nieczytelny, wciśnij v . Ustawi się standardowe VGA 640x480.
W bootmenu możesz wybrać w jakiej rozdzialce ma uruchomić się MorphOS.
[#12] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Norbert, post #11

Dzięki, sprawdzę :)
[#13] Re: Aktualizacja do Morphosa 3.11 - problem z rozdzielczością ekranu

@Splavinho, post #12

Mały update: chyba zlokalizowałem dość oczywistą przyczynę... Oba kable, które posiadam (DVI oraz DVI-HDMI) obsługują rozdzielczość maksymalnie do 1920x1080.

Ani opcja z wciśniętym CTRL ani uruchomienie przez boot-menu nie pomaga, bo bootuje się znowu w rozdzielczości natywnej dla monitora, czyli 2560x1440. Oba systemy na dysku (Mac OS i Morphos) skonfigurowane wcześniej na full hd działają bez problemu.

Chyba pozostaje nabyć kabel obsługujący wyższe rozdzielczości.

Edit: ewentualnie na czas aktualizacji podłączyć do starego monitora ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 21:21:11 przez Splavinho
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem