kategoria: PowerBook
[#1] [PowerBook A1138] wymiana matrycy
Ktoś kiedyś powiedział (chyba był to Jaca w którymś z wątków pod newsami), że można wsadzić matrycę z MacBooka Pro do PowerBooka G4. Postanowiłem więc przetestować ten pomysł - znacznie łatwiej jest bowiem kupić MacBooka niż wysokorozdzielczościową matrycę do G4. Zanabyłem uszkodzonego MacBooka, wydłubałem z niego matrycę i... coś mi nie pasowało. Jakaś taka za szeroka mi się zdawała. Zanim więc rozkręciłem wyświetlacz PowerBooka G4 postanowiłem przymierzyć je do siebie. Ku mojej zgrozie okazało się, że jest cuś tak z 1 cm różnicy! To po prostu nie może pasować, sami zobaczcie.



Ma ktoś jakieś doświadczenia w temacie? Dobre rady? To mógł być taki fajny PowerBook pod MorphOSa...
[#2] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@recedent, post #1

Można wsadzić matrycę "niewysokorozdzielczościową" z pb.
[#3] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@Korni, post #2

No wiem, ale... Ten komputer zasługuje na swoją podwyższoną rozdzielczość. To miał być wymaksowany A1138, z nową baterią, dyskiem SSD...
[#4] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@recedent, post #3

Może chodziło o 17". =1520]http://www.panelook.com/sizmodlist.php?sizes[]=1520

Wielkiego wyboru nie ma. Jest jedna 1440x960 na allegro.
[#5] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@recedent, post #3

Z nową baterią? Skąd, gdzie, za ile? Do A1139 przydałaby mi się.
[#6] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@recedent, post #1

że można wsadzić matrycę z MacBooka Pro do PowerBooka G4

Ale chyba wtedy była mowa o modelach 17 calowych.
[#7] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@recedent, post #3

Witam.

Jeżeli w laptopie siedzi matryca z niską rozdziałką, to wymiana na taką z wysoką nic nie da. Mało tego, nic nie będzie widać, gdyż elektronika na płycie głównej nie jest przystosowana do obsługi tej z wysoką rozdzielczością. A to niestety nie jest tak jak w przypadku zewnętrznego monitora, że podłączamy z większą rozdzielczością i też działa.

Także zasada jest taka, że jak w laptopie padnie matryca, to podmieniamy na drugą identyczną, czyli o tych samych parametrach i nie ważne że karta graficzna obsłuży większe rozdzielczości.
[#8] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@gilban, post #7

O ile kojarze to jaca wymieniał na większą rozdziałke i mu działało.
[#9] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@michal_zukowski, post #8

Jeżeli tak to dobrze (może Apple to złącze do matrycy zrobiło uniwersalne) i działa z każdą co ma takie samo złącze. W Laptopach typu PC z Windowsem takie różowe to niestety nie jest. Kolega niedawno w laptopie Lenovo chciał sobie włożyć matrycę o wyższej rozdzielczości i niby mechanicznie (wielkość + złącze do płyty głównej) było takie samo, to niestety obrazu nie udało się uzyskać, choć Lenovo robiło takie same laptopy z mocniejszym procesorem i matrycą o wyższej rozdzielczości. Druga różnica to w jednym zastosowany procesor i5 4 generacji a w drugim i7 też 4 generacji. Główny model laptopa taki sam, tylko podmodel inny.
[#10] Re: [PowerBook A1138] wymiana matrycy

@gilban, post #9

Nie wiem skąd pomysł, żeby tam wsadzać niekompatybilną (rozmiarem) matrycę z innego komputera... Na ebayu można kupić pasujące, także hires i to w dodatku nieużywane... Na początku roku wymieniałem w 17 hires - warto!

https://www.ebay.co.uk/itm/Apple-Powerbook-15-G4-A1138-Samsung-WXGA-Matte-LCD-Screen-LTN152W6-L01-A-GLP/271222341500?hash=item3f261c7f7c:g:~IQAAOSwFe5XyCPR

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 17:41:53 przez Jacek Piszczek
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem