kategoria: PowerMac
[#1] Radeon HD 3850 AGP
Zmobilizowałem się i zainstalowałem Radeona HD 3850 AGP w moim PowerMaćku G5. Musiałem w tym celu trochę przerobić jego zasilanie oraz chłodzenie, ale w końcu się udało. No... Nie do końca. Szanowna wycieczko - oto zdjęcie 1:



Taki obraz pokazuje się po chwili (system się ładuje)
Zaraz potem pokazuje się to:



Czyli ekran logowania. Teoretycznie myszką da się przesunąć, ale zajmuje to wieki. Próbowałem wpisać hasło, ale nawet nie widzę czy cokolwiek wpisuję.

Po chwili robi się tak:



Jakieś pomysły?
[#2] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #1

Kupowałeś z pewnego źródła? Sprawdzałeś na pececie? Mi to wygląda na objawy spalonej karty.
[#3] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #1

Spróbuj w bootmenu włączyć najniższa rozdzielczość.
[#4] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #1

Karta ma uwalone pamiątki?
[#5] Re: Radeon HD 3850 AGP

@MUFA-amigaone-pl, post #2

Hmm... Tak mi się zdaje. Ale sprawdzę jeszcze, oczywiście.

@Norbert: To nie takie proste, kiedy się nic nie widzi. Próbowałem trzymać F8 (to chyba wymusza 800x600), ale bez rezultatu.

Z "dobrych" wieści: Udało mi się odpalić system:

[#6] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #5

W bootmenu wciśnięcie V włącza niska rozdzielczość.
Może będzie czytelniej
[#7] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #5

Niestety, po dalszych testach nie jestem ani trochę mądrzejszy niż byłem.

Przełożyłem 3850 do peceta z AGP, na którym flaszowałem pecetowe karty - zero obrazu. Ale, dla pewności - sprawdziłem jeszcze na X800, który w nim oryginalnie siedział - też zero obrazu. Jakaś S3 Virge na PCI - też zero obrazu. Hmm...

Po przełożeniu 3850 z powrotem do G5 dostałem najpierw to samo co było, a po kilku kolejnych próbach - czarny ekran. RIP?

Dobrze, że chociaż po włożeniu do PowerMaćka starej, dobrej X850XT wszystko działa jak powinno...

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 21:50:32 przez recedent
[#8] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #7

Jeśli karta rzeczywiście jest padłem, to spróbuj tego :) Masz w domu suszarkę do włosów? Dobrze aby była taka półprofesjonalna (Mam takiego Remingtona z trybem turbo:), ściągnij chłodzenie i "pojeździj" przez parę minut szuszarą po kostkach pamięci na karcie. Dobrze by było ustawić mały "cug" a możliwie najwyższą temperaturę. Co jakiś czas "ratuje" tak R9600M na A1095 - działa jakiś czas a potem znów wali artami. Ze dwa miechy temu tak potraktowałem "trupa" Dell Studio z R3650M - wciąż działa.
[#9] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #7

A w ogóle karta z MACa pod PPC ma prawo odpalić w PC na x86 ? nie ma czasami firmware pod PPC ?

Ta karta wygląda jak by miała uwaloną przynajmniej jedną kość pamięci i to całkowicie jej nie widzi ( są bardzo regularne,"grube" artefakty ), miałem podobny problem z Voodoo3, tyle że tam miałem uszkodzone dwie kości , jedną całkowicie walniętą, drugą tylko część adresów.
Gdyby dało się odpalić ją na PC, jest duża szansa że w trybie tekstowym będzie czytelny obraz ( bardzo mały używany obszar pamięci, duża szansa że akurat nie trafi na bady ), to można przetestować pamięć karty graficznej ( ja testowałem programem do kart graficznych z Hiren`s BootCD 11 czy 13 ) i po adresach błędów można obliczyć która kość jest walnięta ( wiadomo jaką szerokość magistrali pamięci ma karta i poszczególne kości pamięci, oraz ile jest kości pamięci)

Jak adresy błędów będą regularne ( np. każdy co 256 bit jest uszkodzony ) to może oznaczać też że od np. naprężeń PCB przy montażu pękły luty pod kością pamięci, trzeba by podgrzać pamięci hotem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 22:29:35 przez UJP
[#10] Re: Radeon HD 3850 AGP

@UJP, post #9

To jest karta PC . Zadziała na niej MorphOS
[#11] Re: Radeon HD 3850 AGP

@UJP, post #9

Tak, to jest klasyczny, pecetowy HD 3850. OSX na niej nie pójdzie (podobnie jak Open Firmware), ale MorphOS zainicjuje ją bez problemu (pod warunkiem oczywiście, że karta jest sprawna). Niestety, takie rzeczy są możliwe tylko z nowszymi kartami, z R200/R300/R400 tak się nie da.

Muszę tą karcioszkę przedzwonić jeszcze raz na PC, tylko najpierw muszę dojść do tego, czemu mój muzealny PC nie chce na niczym wyświetlać obrazu. Jakoś nie wierzę w to, że wszystkie karty mam uwalone...
[#12] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #11

Na czym polega ta różnica w niektórych Radeonach dotycząca konieczności "przeflaszowania". Rozumiem, że nie wszystkie karty tego wymagają. Jaka jest różnica z poziomu systemu MorphOS dla karty PC a karty z podmienionym firmware?
[#13] Re: Radeon HD 3850 AGP

@Adinfo, post #12

Radeony od (niech ktoś bardziej kumaty poprawi, jeśli się mylę) R520 w górę zostaną zainicjowane przez MorphOS bez pośrednictwa Open Firmware. Starsze karty muszą mieć applowski BIOS.
Oczywiście brak inicjalizacji przez hardware skutkuje tym, że nie zobaczymy obrazu póki MorphOS nie wystartuje (czyli bye bye konsola Open Firmware, bye bye OSX). Ale jeśli jesteś w stanie to przełknąć - to będzie OK.
[#14] Re: Radeon HD 3850 AGP

@recedent, post #13

wieczoraj ci podrzuce linijke do uruchoemienia morphosa, zeby mozna bylo sensowne logi zgrać
[#15] Re: Radeon HD 3850 AGP

@michal_zukowski, post #14

"wieczoraj" - czyli wczoraj wieczorem?

Dzięki. Będę czekał. Chociaż... Znowu rozkręcać komputer, kiedy już wszystko sobie z powrotem ładnie poukładałem? Żal...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem