kategoria: PowerMac
[#1] Otwierający się napęd optyczny
Po dziewięciu latach powróciłem jako użytkownik MorphOS. Wybór padł na PowerMac'a, którego zakupiłem niecały tydzień temu. Wszystko jest w porządku i system MorphOS działa sprawnie ale jest jeden problem.
Mianowicie przy starcie lub ponownym rozruchu przy podłączonej myszce bezprzewodowej otwiera się bardzo często napęd optyczny. Po odłączeniu myszki problem znika, ale nie ma oczywiście podpiętej myszki. Próbowałem tą myszkę bezprzewodową podpiąć zarówno pod porty USB w samym PowerMacu jak i w klawiaturze - efekt ten sam, napęd się prawie zawsze otwiera sam przy restarcie. Podobnie na myszce bezprzewodowej pożyczonejk od znajomych.

Zastanawiam się czy to wina myszki (tani Tracer i próbowany inny raczej tani model od znajomych) czy coś jest nie tak z tym PowerMac. Zastanawiam się czy ten problem wyniknie z każdą myszką bezprzewodową czy też przy lepszych nie będzie tego problemu.

Na razie wstrzymuje się z zakupem myszy i używam tego Tracera przepinanego z innego urządzenia w razie potrzeby, ale wolałbym nie przepinać ciągle jednej myszki. Zależy mi na bezprzewodowości bo i tak już mam za dużo okablowania a pozatym jest wygodniej.

Czy wy mieliście podobne problemy i jeżeli używacie na PowerMac myszek bezprzewodowych to jakich? Co do porad znalazłem tylko wzmiankę o myszkach bezprzewodowych do MacBooka, ale dobrze wiem że to inny sprzęt. Zastanawiam się czy to nie jakiś błąd tanich myszek na PowerMac, czy może mam specyficzne uszkodzenie sprzętu. Nadmienię iż mam tylko na razie MorphOS gdyż komputer zakupiłem bez HDD i co za tym idzie bez systemu.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 07:58:49 przez Solo Kazuki
[#2] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #1

Znalazłem coś takiego - wygląda na to, że niektóre modele myszek tak mają?

Spróbuj jeszcze zresetować PRAM. Tu masz instrukcję.
[#3] Re: Otwierający się napęd optyczny

@recedent, post #2

Reset PRAM już robiłem - napęd otwiera się dalej.

Ale pociesza że ktoś miał podobny problem, widocznie niektóre myszki mają jakiś "błąd" występujący tylko w PowerMacach a objawiający się takim otwieraniem.

Będę więc szukał myszki na której wspomniana jest kompatybilność ze sprzętami Apple...

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:26:57 przez Solo Kazuki
[#4] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #3

Wciśnięcie lewego przycisku myszy przy starcie Maca otwiera napęd CD .
Widocznie ta mysz ma taki "feature" (ciągle wciśnięty LMB), który robi takie zamieszanie.

Ciekawe czy wciśnięcie dowolnego klawisza na myszy (po resecie) nie wyeliminuje tej wady ?
[#5] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Norbert, post #4

Wiem właśnie o LMB przy starcie, dlatego zastanawiam się czy to nie jakieś niedopracowanie myszek radiowych 2.4G. Zastanawiam się czy nadajnik przy resecie nie wysyła sygnału a myszka odsyła zwrotny rozpoznawany przez PowerMac'a jako wciśnięcie LMB.
[#6] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #5

Zawsze możesz dodać do s-s komendę, która będzie zamykać napęd CD.

W sumie to uruchomienie, w systemie, takiego programu można wlaczyc boot.img.
[#7] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Norbert, post #6

Tylko że otwarcie przez LMB jest na tyle niskopoziomowe, że tacka schowa się dopiero po kilku sekundach. A to by (mnie przynajmniej) wkurzało.
[#8] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Norbert, post #6

Tak tylko zamykanie może otworzyć gdy nie będzie otwarty napęd akurat, poza tym tak jak wciskanie przy boot innego przycisku myszki (nawet nie sprawdzam) to obejście problemu, który nie musi istnieć.

Jak pisałem nie kupiłem jeszcze myszki dla PowerMac'a i dlatego się pytam kto jakich myszek bezprzewodowych używa aby zakupić taką która tego problemu nie ma.
[#9] Re: Otwierający się napęd optyczny

@recedent, post #7

A to inna sprawa. I wkurza mnie, wciskam przycisk na klawiaturze po uruchomieniu.
[#10] Re: Otwierający się napęd optyczny

@recedent, post #2

Znalazłem taką poradę dotyczącą bezprzewodowych urządzeń dla PowerMac.

Wygląda na to że polecane są sprzęty takich fim:
Apple
Microsoft
Logitech
Kensington
Macally

Najłatwiej u nas dostać sprzęty Logitecha, będę musiał poszukać najlepiej takich ze wspomnianym wsparciem (w razie czego).
Cały czas jednak jestem otwarty na wasze opinie i sugestie w sprawie używanych przez was sprzętów.
[#11] Re: Otwierający się napęd optyczny

@recedent, post #7

Mnie też. szeroki uśmiech
Po prostu od razu szukałbym innej myszki pytając się wcześniej wujka Gugla co wybrać dla maca
[#12] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #10

Sprawdziłem na stronie Logitech i rzeczywiście niektóre myszki mają w wymaganiach także MacOS 10.5 lub wyżej. Znaczy to że zapewne zostały zaprojektowane także z myślą o PowerMac'ach.
[#13] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #12

Ale otwieranie napędu optycznego czy obsługa myszy w tym przypadku jest niskopoziomowa.
Bez udziału systemu.
[#14] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Norbert, post #13

Czytaj ze zrozumieniem. Jeżeli myszka ma w wymaganiach system działający na PowerMacach to znaczy że prawdopodobnie została zaprojektowana także pod kątem jego "fanaberii", co pokazuje ten przykład.

Zakupiłem myszkę Logitech M185 za 49.99PLN i problem zniknął. Dokładnie ten model w czarno-niebieskim kolorze żeby od razu było wiadomo która myszka do MorphOS.

[#15] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #14

Czytaj ze zrozumieniem.
Czyli PM G5 z tigerem będzie miał taką "fanaberie" a PM G5 z 10.5 juz nie ?
Wszystko dzieje się w OF.
[#16] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #14

Witaj. Ja do mini maka tej samej myszy używam. Jednak kolor nie ma znaczenia, bo to tylko plastik.
[#17] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Norbert, post #15

Nikt tego nie pisał, twoja logika jest błędna. Wiadomo że wszystko odbywa się w OF, ale wymagania pokrywają się z PowerMac. Nie znaczy to też że fanaberie będą z Tigerem, sam sobie zaprzeczasz w ten sposób. Znaczy to tylko tyle i aż tyle że myszka będzie poprawnie działać na sprzęcie na którym zadziała MacOS 10.5. Tymbardziej że MacOS w ogóle nie mam na razie.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 18:36:17 przez Solo Kazuki
[#18] Re: Otwierający się napęd optyczny

@gilban, post #16

Może jestem przewrażliwiony trochę dyskusją z Norbertem, ale nikt nie pisał że plastik ma cokolwiek do rzeczy. Ba, powiem że byłby to objaw głupoty gdyby ktoś tak twierdził.
[#19] Re: Otwierający się napęd optyczny

@Solo Kazuki, post #17

Tylko ze OSX10.5 czy 10.4.4 działa już na x86.
I skąd jest pewność że zgodnosc bedzie dotyczyla PPC G4/G5 na poziomie OF ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem