kategoria: PowerBook
[#1] Zanikający obraz w PowerBook G4
Mam taki problem z 15-calowym PowerBookiem G4 1,67GHz. Coś jakby nie łączyło i często ekran nie jest odświeżany. Wszystko w nim działa tylko widzę jakiś ostatnio "złapany" obraz, czasem ze "śmieciami". Czasem gdy poruszam klapą to znów wszystko widać i działa normalnie. Ale od przedwczoraj to już częściej nie działa niż działa (np. dzisiaj działał tylko z 5 minut). Ze 2 lata temu też miałem taki ostrzejszy atak tego objawu ale z czasem mu przeszło i później było ok. Tylko gdy ruszałem klapą to trochę obraz się "kaszanił". Ale gdy nie ruszałem to było w porządku.

Jest sens żeby laik (ja) go otwierał? Kiedyś go otwierałem, bo wymieniałem dysk na szybszy i większy. Jest tak jakaś taśma prowadząca z płyty głównej do monitora, która może nie styka i dociśnięcie mogłoby pomóc? Czy nie ma sensu tego otwierać, jest to poważniejszy problem i lepiej rozglądać się na inną sztuką?

---- edit ----

Widzę na tutaj na ostatnim obrazku, że jest tam taka taśma.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:14:03 przez MDW
[#2] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #1

Jeśli ruszanie wiekiem laptopa pomaga, to raczej jest problem między płytą główną a matrycą. A jak przyciśniesz palcem tylną ściankę matrycy mniej więcej 10 cm od lewej i 5 cm od góry to coś pomaga (tam jest podłączenie taśmy)?
[#3] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #2

Obraz zaniknął i dociskanie niestety nie pomaga.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:21:55 przez MDW
[#4] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #3

Jestem pewien, że mam w domu kabel łączący mobo z matrycą - od wymiany tego właśnie kabla bym zaczął. Mogę Ci go wysłać, ale nie w tym tygodniu, bo teraz siedzę od rana do wieczora w pracy.

P.S. Na wyjściu DVI masz obraz?
[#5] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #4

Rozkręciłem go ale utknąłem między 7, a 8 punktem tej instrukcji. Niby wszystko odkręcone, a nie mogę podnieść pokrywy klawiatury, bo coś bardzo mocno trzyma w okolicach TouchPada. Nie mam już pomysłu co tam można zrobić. Według tego samego przepisu kilka lat temu rozbierałem gdy zmieniałem dysk i nie było problemu.

Dziękuję bardzo za taśmę. Ale może najpierw może spróbuję ją podociskać. Nie wiem czy na DVI mam obraz, bo nie mam na czym sprawdzić. Ani kabla, ani monitora. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:54:03 przez MDW
[#6] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #4

Ufff. Udało się w końcu podnieść klawiaturę. Niestety zauważyłem coś czego wcześniej nie zauważyłem. Taśma łącząca matrycę z płytą główną jest ładnie wpięta do gniazda na płycie. Ale po stronie matrycy jest dramat. Jest obwiązana plastrem i tak wchodzi do matrycy. Nawet gdybym miał nową taśmę to jej nie przypnę do matrycy. Więc czeka mnie wymiana matrycy albo szukanie inneo PowerBooka G4.

No ale skoro już to otworzyłem to wyjąłem taśmę z płyty głównej, włożyłem jeszcze raz, podociskałem ten nieszczęsny plaster, skręciłem wszystko, odpaliłem PowerBooka i... na razie działa. szeroki uśmiech
[#7] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #4

Ostatnio zrobiła się ostra bieda jeżeli chodzi o dostępność PowerBooków G4. Od lat mam ustawione powiadomienie o ogłoszeniach oferujących PowerBooki G4 w okolicach Wrocławia na OLX. Kiedyś całkiem często przychodziły ale od roku już chyba żadne nie przyszło. Będzie coraz trudniej o te sprżęty...

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 20:37:05 przez MDW
[#8] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #7

Ja np. zamykam tylko w przypadku pakowania do plecaka a tak to cały czas otwarty.
[#9] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #6

Taśma łącząca matrycę z płytą główną jest ładnie wpięta do gniazda na płycie. Ale po stronie matrycy jest dramat. Jest obwiązana plastrem i tak wchodzi do matrycy.


A widzisz. Czyli już wcześniej były z nią problemy, bo poprzedni właściciel zastosował metodę "na plaster".
[#10] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #7

Nie mam pojęcia czy dobrze dopasowałem model ale zerknij - może się nada :)
[#11] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@Slepaq, post #10

Ooo, faktycznie to mogłoby się nadać. Mój PowerBook to 15-calowy PowerBook5,8 (G4/1,67GHz), czyli model A1138. Hmmm... może faktycznie kupię i spróbuję wymienić jeżeli znów zacznie zanikać obraz. Wyjęcie matrycy z tej obudowy chyba dałoby się zrobić w domu, nie?
[#12] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #11

Znalazłem takie coś. Ogólnie stronka dotyczy Twojego modelu - więc może się przyda. Wątpię abyś we Wrocławiu znalazł speca od 12 letniego Maca. Więc czy spróbujesz zrobić to sam, czy zlecisz w serwisie w 9/10 przypadków będziecie korzystać z tej samej instrukcji.

Kwestia zdolności manualnych. Jeżeli chodzi o resztę to na plus potencjalnego serwisu wychodzi rękojmia na naprawę (3 m-ce). Jednak za tą rękojmie serwis odpowiednio policzy (+/- 120 - 150 zł plus części). Tu już sam musisz skalkulować. Ja na Twoim miejscu bym zaryzykował.
[#13] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #11

To Ci pomoże.
[#14] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #11

Jak już wymieniasz, to możesz od razu z matrycą ;)

np. https://www.ebay.pl/itm/NEW-SAMSUNG-LTN152W6-L01-LAPTOP-LCD-SCREEN-15-2-WXGA-MATTE-AG-FOR-APPLE/400508606236?hash=item5d402c571c:g:Tl0AAOSwFV9XyCPE

Zmieniałem na nową w 17'' (już 2 razy w zasadzie). Ogólnie da się do zrobić w domu, trzeba tylko uważać na aluminiową ramkę dookoła ekranu, bo jest częściowo przyklejona i trzeba ją odpowiednio nagrzać, inaczej się pognie.
[#15] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@Jacek Piszczek, post #14

No fakt, razem z matrycą byłoby znacznie prościej i bezpieczniej. Odrzucają mnie trochę pojęcia "nagrzać" i "odkleić". Dla mnie klejenie to zawsze był rodzaj połączenia nierozłącznego i uważałem, że "co producent skleił tego niech użytkownik nie rozkleja".

Jak znajdę na Allegro/OLX taką matrycę to może faktycznie na nią się zdecyduję. Chociaż muszę przyznać, że wczoraj po dociśnięciu tego nieszczęsnego plastra obraz nie zaniknął ani na chwilę. Nawet gdy ruszałem klapą. A siedziałem ze 3 godziny.

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 10:41:02 przez MDW
[#16] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@MDW, post #15

A po szczegółową instrukcję wymiany matrycy w 17-calowym PowerBooku na matrycę z MacBooka Pro (1680x1050) zapraszam do szóstego numeru "Amigi NG".
[#17] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #16

Wymieniałeś u siebie? Duża poprawa jest w jakości wyświetlanego obrazu? Ile dałeś za taką matrycę?
[#18] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@deez, post #17

Wymieniałem u siebie, ale tego PowerBooka już nie mam (pojechał w świat szeroki). Matrycę dostałem za jakieś psie pieniądze (40 zł? za całe skrzydło matrycy), ale miała jednego małego "parcha" pod spodem. U mnie była wyraźna poprawa (PowerBook miał zbitą matrycę oryginalnie :) ), ale generalnie 1680x1050 na 17-calowym ekranie wygląda bardzo fajnie.
[#19] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #18

To jak wygląda taka rozdz. na 17" to wiem bo sam takiego PB z taką rozdz. posiadam, pytam tylko jaka jest (czy jest w ogóle) róznica między matrycami w jakości wyświetlanego obrazu.
[#20] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@deez, post #19

Pardonne moi, mój błąd. Chodziło mi oczywiście o 1920x1200. Ha! Patrz i drżyj:

[#21] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@recedent, post #20

Tą matrycę da się wsadzić w oryginalną ramkę, czy trzeba żyć z dłuższą klapą niż baza laptopa? Taśma LVDS jest taka sama co w PB?
[#22] Re: Zanikający obraz w PowerBook G4

@Jacek Piszczek, post #21

Wszystko pasuje jak ulał. Poczytaj artek w papierowym "Amiga NG" numer 6.
Przy czym wymieniałem matrycę, nie klapę.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:42:17 przez recedent
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem