kategoria: PowerBook
[#1] PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3
Trafił mi się do serwisu 17-calowy PowerBook G4. Dysk wymieniony na SSD, 2 GB RAM... wygląda OK.
Postanowiłem go trochę "pomęczyć". Memtest extensive przeszedł, klucze OGR przelicza, film w FullHD odtwarza. No to dajesz Quake 3. I...

...niespodzianka. Gra się uruchamia, mogę zmieniać opcje tak długo jak chcę, ale jak daję "Fight" - zwieszka. Gra się po prostu zatrzymuje. Podobnie w przypadku uruchomienia timedemo - pokazuje się plansza, że wczytuje i koniec.

Nadmienię jeszcze, że touchpad nie działa jak myszka (nie wiem czy to normalne), ale nawet przy podłączeniu myszki zewnętrznej - nic się nie poprawiło.

Uruchomiłem Quake 2 - działa. Przeszedłem pierwszy poziom (grając na klawiaturze - nawet zabawne), do windy, ładuję poziom 2... Zwieszka.

Co to jest, do stu tysięcy fur gumowych armat? Układ graficzny siada, czy co? Dysk? Funkiel nówka SSD Samsung EVO.
[#2] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #1

ale pod morphos czy macosx?
[#3] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #1

A temperatury mu nie rosną za bardzo? Wiatraki działają? Mój 15 calowy się gotował przy SW, aż podstawkę chłodzącą zanabyłem i odświeżyłem termopasty.
[#4] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@michal_zukowski, post #2

On ma MorphOS jako jedyny system.

@Fazior:
Gdyby miał się gotować, to przy dnetc by się też zagotował chyba. No i dziwne, że wiesza się w tym samym miejscu zawsze - na ładowaniu etapu (niezależnie czy w fullscreen czy w oknie 320x200). Gdyby chodziło o przegrzanie to chyba byłyby losowe freezy? Na wszelki wypadek sprawdzę te temperatury.
[#5] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #4

SW mi się też w tych samych miejscach zatrzymywał, a dnetc raczej radeona nie męczy tak jak gierca.
[#6] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #4

Skoro dysk OK, procek męczony też, to może bardziej RAM główny lub karty graficznej?
[#7] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@Jacques, post #6

Główny przeleciałem memtestem, więc chyba OK. Ale jak sprawdzić VRAM?
[#8] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #7

Tak na szybko udało mi się znaleźć, że jakiś TechTool Deluxe pod MacOS X powinien dać radę z testem VRAM:
https://download.cnet.com/TechTool-Deluxe/3000-18512_4-38375.html



A pod MorphOSa nie wiem


Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 15:05:47 przez Jacques
[#9] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@Jacques, post #8

Damy radę. Odpalę komputer w trybie target mode przez FireWire z mojego PowerMaćka G5. Tam na szczęście ostał się OSX. Wtedy sobie zatańczymy.
[#10] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #9

Daj znać co się okazało OK
[#11] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@Jacques, post #10

To albo dziś wieczorem albo dopiero na weekendzie. Wpadłem jeszcze na pomysł, że przemielę komputer płytą Apple Service Diagnostic. A co?!

[#12] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #11

Apple Service Diagnostic. A co?!

Good point!
[#13] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #1

A próbowałeś innych gier?
Jakby VRAM był padnięty to by było podobnie na innych grach.
[#14] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@waldiamiga, post #12

ASD 2.6.3 wszystkie testy przeszły bez błędów. Zainstalowałem dziadowi OSX i uruchomiłem Quake 3 w wersji "makowej" - działa dziwnie. Grałem dość długo z botem - bez problemów. Za to próba odpalenia dema, albo wyjścia do menu po zakończonej planszy - zwiecha.
Młóciłem też długo i bezproblemowo w Warblade, ale to nie jest gra 3D.

Zbadam jeszcze inne gry.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:29:22 przez recedent
[#15] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #14

Na pewno nie jest to kwestia temperatury procesora/GPU. W momencie gdy następuje zwiecha, jedno i drugie ma w okolicach 47-49 stopni. Cóż, pozostaje zassać ten program testujący dla OSX.
[#16] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #15

No i masz - odpaliłem TechToola Pro 4, testy VRAM - Passed. Kurczaki... nie mam pomysłów.
Najlepsze jest to, że Quake 3 pod OSX chodził z podpiętego po FireWire dysku zewnętrznego, więc dysk też pomijamy. To co mu, kurde, jest?
[#17] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #16

Pozostaje sprawdzić logi jakie Morphos wywala po FireWire.
[#18] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #16

Wygląda na opętanie. Trzeba znaleźć egzorcystę komputerowego ;)
[#19] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@wali7, post #18

Możliwe, że po prostu GPU się sypie, na to nie ma testów. Ewentualnie wygrzać dziada i zobaczyć czy pomogło. Ale to nie mój laptop, więc...
[#20] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #19

Nie masz pod ręką dobrej... szuszarki? Ja mam półprofesjonalnego Remingtona z "trybem turbo", zapodaję mały nadmuch, duże grzanie+turbo i jazda po GPU. Ostatnio tak grzałem Radosława w A1095, wczeniej 9600GT od nVidii
[#21] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@waldiamiga, post #20

Mam chińskiego Hot Aira. Mogę spróbować, ale najpierw musi do mnie przylecieć nowa pasta termoprzewodząca (wyprztykałem się) no i muszę dostać błogosławieństwo od właściciela sprzętu - taka zabawa może mu (potencjalnie) usmażyć sprzęt na amen.
[#22] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #21

nowa pasta termoprzewodząca

Używam Thermal Grizzly, polecam.

taka zabawa może mu (potencjalnie) usmażyć sprzęt na amen.

Dlatego używam szuszary, zero zmian w układzie jak i na PCB... Raz tylko przy grzaniu odkształciły się plastikowe elementy obudowy notebooka ASUS (nie chciało mi się wytargiwać mobo z laptoka)


Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 20:56:06 przez waldiamiga
[#23] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@waldiamiga, post #22

No, przy PowerBooku ten numer nie przejdzie - żeby dostać się do GPU trzeba wydrzeć całą płytę główną. Myślę, że jak hota ustawię na niewielką temperaturę to problemu nie będzie - tylko żeby był efekt, bo jak się okaże że znowu trzeba wszystko wydzierać ze środka... Brrr.
[#24] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #23

żeby dostać się do GPU trzeba wydrzeć całą płytę główną.

Wiem, A1095 grzałem co dwa, trzy tygodnie, to pewnie wada mojej suszary, nieco za niska temp.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 21:06:50 przez waldiamiga
[#25] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #23

Od tych wszystkich "napraw" zluzowałem kabel od matrycy i teraz mam fajne kolorki na ekranie. Ale ja nie o tym. Chcę tylko dla potomności dopisać "bottom line":

Wiecie, że przyczyną, winowajcą i ogólnie złolem był ten cholerny dysk SSD mSATA EVO 860 V-NAND 250 GB? Przełożyłem dziada do innego PowerBooka i daje te same objawy! To ja sobie żyły wypruwam, wyciągam dwa razy płytę główną z laptoka (raz żeby zmienić pastę, drugi - żeby wygrzać układ graficzny) tylko po to, żeby dowiedzieć się, że to dysk twardy (funkiel nówka, żeby nie było) powoduje zwiechy w grach 3D?
[#26] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #25

Ja mam w swoim A1138 SSD Kingston SUV500MS 120GB mSATA i nie obserwuję żadnych problemów.
Podłączyłem z użyciem takiej przejściówki:
[#27] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@Jacques, post #26

Sprawdziłem na takiej samej przejściówce. Zachowuje się tak samo jak na oryginalnym DeLocku. To ewidentnie wina dysku, nie przejściówki.
[#28] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #27

Najważniejsze, że sprawa się wyjaśniła OK
[#29] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@recedent, post #27

Spadek napięcia na którejś z linii? Ja bym winił konstrukcję przelotki raczej niż dysk. Jeśli dobrze widzę, to ona ciągnie 5V z linii przewidzianej dla logiki, a nie dla silnika - pytanie jak to jest pociągnięte na płycie PB jeszcze.
[#30] Re: PowerBook G4 A1139 i freeze w Quake 3

@Jacek Piszczek, post #29

No ale skoro na obydwu przelotkach (DeLock i Chińczyk) drugi dysk SSD pracuje bezproblemowo, natomiast Samsung EVO na jednej i drugiej się wykrzacza... Chyba że on jest bardziej wybredny "prądowo"...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem