kategoria: PowerBook
[#1] Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD
Do mojego artykułu z czasopisma "Amiga NG" na temat wymiany matrycy w PowerBooku na FullHD chciałbym dodać jeszcze małą listę kompatybilności. Robiłem drugi raz taką przekładkę (tylko tym razem nie z MacBooka Pro, tylko na modelach z "wolnego rynku"). Sprawdziłem dwie matryce:

LP171WU3 (TL) (B1) - matowa - ta zadziałała bez zarzutu

LP171WU1 (TL) (A7) - błyszcząca - tu nie udało się z PowerBookiem dogadać. Jest obraz, ale pełen śmieci i trzęsie się jak galareta. A szkoda, bo mogłem mieć pierwszego na świecie PowerBooka z błyszczącą matrycą :)

Matryce to WUXGA, czyli nieco więcej niż FullHD (1920x1200). Po przekładce wygląda to bardzo elegancko.
[#2] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

Do mojego artykułu z czasopisma "Amiga NG" na temat wymiany matrycy w PowerBooku na FullHD chciałbym dodać jeszcze małą listę kompatybilności

Dobrze wiedzieć.OK
A czy ten numer Amiga NG jest już dostępny do poczytania za darmochę?

EDYTA: To nr. 1/2019 więc jeszcze nie uwolniony chyba.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:20:44 przez waldiamiga
[#3] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

Caly czas kombinowałem jak zmienić matryce na choćby FHD jak Retina nie zadziała do Macbooka Pro mid2012 lub zmienić matryce w hp 840G2 - ale co napisałem do kogoś kto sprzedaje matryce to mówił ,że się nie da. ,że nie będzie działać a tu proszę - powerbook z matryca FHD
[#4] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

Nope, mój był pierwszy ;) Niestety w standardowej 1680x. Ale dobrze wiedzieć, że WU3 działa.
[#5] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Jacek Piszczek, post #4

Po prawdzie to za pierwszym razem miała jakieś problemy, ale po resecie zniknęły. Może standardowy "ficzer" sterowników do Radeona (ten przy którym pomaga wyłączenie/włączenie ekranu)?
[#6] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

No więc zamówiłem WU3TLB1, ale Chińczyk przysłał mi LP171WU1 (TL) (A2) błyszczącą. Plus z tego będzie taki, że w 3.14 WU1 też będą działać ;) Niestety jedna rzecz jest słaba w nich: podświetlenie jest za słabe jak na mój gust. Natomiast przy okazji wymieniłem kabel LVDS oraz kabel zasilający + inwerter na nówki (czasem się pojawiają na ebay), więc wreszcie nic nie miga, gdy się dotknie skrzydła...
[#7] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Jacek Piszczek, post #6

To bardzo dobra wiadomość, zważywszy na to że mam jeszcze tę błyszczącą matrycę w pudle z częściami. Tylko 17-calowego PowerBooka już nie mam :)
[#8] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #7

Powerbooki i tak za wolne na dzisiejsze standardy WWW więc po co by Ci taki był dla MorphOSa.
[#9] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

Ja chętnie bym komuś zlecił taką wymianę (razem z dobraniem odpowiedniej matrycy). Moja taśma łącząca ekran z resztą PowerBookaG4 trzyma się na plastrze (dosłownie) i gdy nią kiwam to obraz zanika. Po tym jak ją docisnąłem już znacznie mniej ale jednak trochę mnie boli, że to tam tak średnio się trzyma. No i dodatkowo kusi fakt, że matryca mogłaby lepiej świecić.
[#10] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #1

Jaki typ matrycy mają te power booki oryginalnie? TN czy IPS?
[#11] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@XoR, post #10

Wszystkie PowerBooki są na TN z CCFL (świetlówkami). Nie dopasujesz nic innego do nich. Tak samo jak wszystkie niestety mają tylko 262k kolorów.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 23:58:06 przez Jacek Piszczek
[#12] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Jacek Piszczek, post #11

W tamtych czasach o podświetleniu LED jeszcze nikt nie słyszał i niestety laptopy oraz monitory były podświetlane świetlówkami.
[#13] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Jacek Piszczek, post #11

Nie jestem ekspertem w dziedzinie PB G4 ale z tego co pamiętam to chyba były modele z panelem IPS i ja myślałem że wszystkie miały taki panel.... Trudno się jednak dokopać do tych informacji.
[#14] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@XoR, post #13

Z tego co wiem to dopiero MacBook Pro A1260 miał ledową matrycę.
[#15] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #14

Ledową jak ledową... to jest najmniejszy problem bo LED to daje tylko mniejsze zużycie energii i awaryjność. Za to już jakości obrazu sam z siebie nie poprawia.

Zależy oczywiście co na co wymieniasz bo jak te CCFL w starej matrcy miały gorszy gamut i jeszcze były zżółknięte to wymiana na W-LED (o ile nie są one znowu z tych tragicznych) może pomóc.

Tylko kwestia jak porównanie kątów widzenia pomiędzy tymi panelami. Tj. stary panel vs te nowe. Jak byś je porównał pod względem kolorów i kątów widzenia?
[#16] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@XoR, post #15

Ciężko mi stwierdzić, bo podmianę robiłem z rozbitego wyświetlacza. Ale może jaca rzuci trochę światła na swoją sytuację.
[#17] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #16

Mogę tylko powiedzieć, że matryca glossy ma zdecydowanie bardziej żywe kolory :)
[#18] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Jacek Piszczek, post #17

To znaczy może daje takie wrażenie bardziej żywych kolorów. Jednak przez to że się światło w niej odbija jak w lusterku, to chętnych do jej używania jest prawie zero.
[#19] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@gilban, post #18

Światło się odbija w każdej. W błyszczącej oczywiście dużo bardziej. Ale matowy ekran też trochę odbija i też wolę się ustawić tak żeby nic się nie odbijało. No a jak już i tak się ustawiam tak żeby było dobrze to zdecydowanie wolę błyszczącą.
[#20] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@MDW, post #19

Jak już jesteśmy przy kto co lubi to ja lubię półmatową ;).
[#21] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@Korni, post #20

Czyli - błyszcząca, pociągnięta drobnym papierem ściernym?
[#22] Re: Wymiana matrycy w PowerBooku A1139 na model FullHD

@recedent, post #21

Albo wypolerowana matowa ;).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem