kategorie: MorphOS 3.x, PowerMac
[#1] PowerMac i SSD
Miał już może ktoś taką sytuację

Otóż, do mojego PowerMac G4 MDD zachciało mi się podpiąć nowy SSD (GoodRam CL100 - 240GB) dla MorphOS-a. Dysk podpinany jest przez kontroler SATA PCI ( na tym kontrolerze działał wcześniej stary dysk SSD 30 GB Sandisk )

MacOS ( 10.4 lub 10.5 ) instaluje się na tym SSD bez problemów, natomiast MorphOS ( sprawdzałem wersje 3.11, 3.12 i 3.13) powoduje pojawienie się białego ekranu i na tym kończy się zabawa. Próbowałem startować zarówno z płyty CD, pendrive, płyty DVD, efekt zawsze jest ten sam, biały ekran.

Co ciekawe MorphOS nie lubi chyba dysków firmy GoodRam, ponieważ takie zachowanie jest na kilku dyskach tej firmy. Sprawdzałem na modelach CL100 120 i 240 GB, CX400 240 GB i IRDM 120 GB. Co dziwne dysk SSD Samsung EVO 960 działa bez problemów

Ma ktoś jakiś pomysł, co to może być
[#2] Re: PowerMac i SSD

@trOLLO, post #1

Ciekawe. Ja miałem problem w G5 z jakimś nowym SSD (ale nie GoodRAM), ale zarówno pod OSX jak i MorphOSem. Niby OSX wykrywał dysk i niby partycjonował, ale po restarcie było tak samo. MorphOS chyba zatrzymywał się na białym ekranie. Zwaliłem winę na kontroler na płycie i kupiłem jakiegoś applowskiego SSD, który śmiga do dziś.
[#3] Re: PowerMac i SSD

@trOLLO, post #1

Nowe dyski są na SATA3 a jeśli kontroler jest na SATA1 to może nie być do końca kompatybilny.
Sprawdź czy te dyski mają jakąś zworkę aby ograniczyć ich tryb do SATA1 albo SATA2
[#4] Re: PowerMac i SSD

@trOLLO, post #1

U mnie powodem problemów zarówno w MDD jak i w G5 była właśnie karta pci/sata., Czas inicjalizacji dysku i karty powodował brak możliwości uruchomienia kompa. Czasem za 10 razem się udało. Rozwiązaniem było użycie przejściówki Ata/sata po tym zabiegu wszystko działa w MDD w powrrmacu G5 trzeba kupić dysk SSD który działa np intel320.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem