kategoria: Mac mini
[#1] Problem z pendrivem na blacie
Jak temu zaradzić, gdy pendrive po podpięciu do Mini prawidłowo pokazuje się w Poseidonie (State: running), ale na blacie Ambienta nie chce. Dopiero, gdy w Poseidonie kliknę na nim Powercycle pojawia się na blacie?
W logu natomiast, po podpięciu tego pena są takie błędy:
11:39|  5-massstorage.class: Command (00 00 00 00 00 00) failed:
11:39| 10-massstorage.class: Command block failed: nak timeout (10)
[#2] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #1

A co to jest za pendrive? I jakiej pojemności?

Ja teraz podpiąłem jakiegoś Sandiska 32 GB w standardzie USB 3.0 i wszystko działa poprawnie.

Podłączyłem też teraz dysk SSD 128 GB w zewnętrznej obudowie. Sformatowany jest w NTFS i też jest poprawnie wykrywany i montowany.

I nawet pliki nań można kopiować.
[#3] Re: Problem z pendrivem na blacie

@gilban, post #2

Na obudowie pisze Integral. Pojemność 8 GB. Sformatowany w FAT 16.
[#4] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #1

Spróbuj wydłużyć NAK Timeout i Startup Delay dla tego pendrive
[#5] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #3

To pod Windowsem sformatuj go w FAT 32.

Ja też mam taki (obudowa jasno niebieska) i mam go sformatowanego w FAT 32. I pod Mini makiem problemu z nim nie mam. Morphos najnowszy.

Nawet z niego się bardzo dobrze BIOS w PC aktualizuje:

Płyta główna MSI B450 Gaming Plus MAX.
[#6] Re: Problem z pendrivem na blacie

@gilban, post #5

Sorki. Pen jest w FAT32 od nowości.
Zwiększenie NAK Timeout i Startup Delay nie pomogło. Zwiększyłem odpowiednio: 5000ms -> 6000ms i 300ms -> 500ms
Później dołożyłem jeszcze ptaszek na Better Removable Support i na Ignore broken CSS-ID. Nic nie pomogło.
Pomaga tylko przycisk Powercycle w głównym oknie Poseidona.
Na koniec jeszcze stworzyłem w Mounterze mountlistę UMSD0 i wrzuciłem ją do MOSSYS:Devs/DOSDrivers
Też nic :/
[#7] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #6

Podłącz przez hub usb.
[#8] Re: Problem z pendrivem na blacie

@Jacek Piszczek, post #7

Zapomniałem dodać, że pena (i cokolwiek innego) podłączam zawsze tylko przez hub usb. W Mini to właściwie konieczność.
A hub ma własne zasilanie.
[#9] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #8

To spróbuj bez Huba. Część tych hubów to taka porażka, że się ich używać nie da. Huby USB 3.0 są już dużo lepsze, w szczególności te które są zasilane napięciem 12V.

No i jeszcze w przypadku Mosa nie może to być Hub 8-śmio portowy.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:26:13 przez gilban
[#10] Re: Problem z pendrivem na blacie

@gilban, post #9

A co jest nie tak z tymi ośmioportowymi pod MorphOS?
[#11] Re: Problem z pendrivem na blacie

@R-Tea, post #10

A to że mak mini tych 4 ostatnich portów nie widzi lub sam system.

Bo te 7 - portowe działają tak, że na płytce drukowanej są chipy od dwóch hubów USB. I jeden jest wpięty w drugi. I ten drugi nie jest widoczny, lub źle jest widoczny i wszystkie urządzenia weń wpięte.

Bowiem nikt nie sprzedaje i nie sprzedawał hubów siedmio portowych z jednym chipem obsługującym 7 portów. Widać takich nie ma.

Ja mam tak, że używam klawiatury makowej z ogonkiem, Apple A1243 i odbiornik od myszy bezprzewodowej Logitecha M185 mam wpięty w tę klawiaturę. Za to drugi port jest wolny.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:06:21 przez gilban
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem