kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI
Bardzo możliwe, że będę musiał przeprowadzić coś w rodzaju publicznej mini-prezentacji z mojego PowerBooka z MorphOS 3.14.
W związku z tym chciałbym się poradzić/dowiedzieć jak wygląda sprawa klonowania ekranu PowerBooka G4 (model 5.8) przez wyjście DVI? Mówiono mi już tutaj na forum (chyba rzookol), że dużo się w tej sprawie ostatnio zmieniło w MorphOSie, a od wczoraj mamy publiczną wersję 3.14 więc chyba mamy to co najnowsze.

Mogę kupić/pożyczyć przejściówkę DVI-VGA dowolną czy ma być jakaś specjalna?
Ekran może być klonowany? Będę widział to samo na wbudowanym ekranie PowerBooka i na tym na który sklonuję? Są znane jakieś problemy, wymagania?
[#2] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #1

ZTCW to domyślnie ekran będzie klonowany.
Jeśli chcesz zrobić "multiple screen" to trzeba będzie się pobawić w ustawieniach.
[#3] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #2

To może w domu gdy dokupię monitor. Ale teraz w październiku właśnie zależy mi na tym żeby na obu monitorach było dokładnie to samo. Czyli plug&play. OK
[#4] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #3

Przetestuję jeszcze na swoim PowerBooku. Póki co G5 i tak jest poza stawką, czeka na fix do sterownika albo nową gradfikę.
[#5] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #4

Tak, będę chciał to sprawdzić. Mam bardzo standardowy sprzęt dla MorphOSa. Ale nigdy tego gniazda nie używałem i może być zwyczajnie padnięte. Ten sprzęt do najnowszych nie należy. szeroki uśmiech
[#6] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #1

Hej, a można wiedzieć co to za prezentacja? :)
[#7] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@luk, post #6

No... może "prezentacja" to niezbyt dobre określenie, bo brzmi zbyt oficjalnie, uniwersytecko czy korporacyjnie. A to jest coś znacznie bardziej na luzie i z jajem (mam nadzieję).

Zostałem poproszony o wzięcie udziału w odcinku cotygodniowego programu (zwanego "streamem") transmitowanego na żywo na Facebooku, Twitchu i YouTubie. Była propozycja żeby pokazać tam MorphOSa ale uznałem, że nie jestem wystarczająco kompetentny żeby coś takiego poprowadzić. Jednak po namyśle zgodziłem się w godzinę spróbować wyjaśnić dlaczego są ludzie, którzy używają takich dziwnych rozwiązań jak MorphOS (czy AmigaOS4 albo AROS), czego oczekują od takich platform, co ich w nich kręci, dlaczego tracą na to życie skoro to jest trochę bez sensu, bo to jest ani retro ani współczesność. No i zgodziliśmy się żebym wyjaśnił to na swoim przykładzie. Pomyślałem, że to będzie dobra okazja żeby pokazać korzenie rozwarstwienia amigowego świata (które sięgają znacznie wcześniej niż początek NG). Chciałbym spróbować pokazać, że Amiga to nie tylko to co dzisiaj jest modne, nie tylko fajna retro-konsolka do gier na dyskietkach, że ta platforma od zawsze miała przynajmniej dwa oblicza.

A co z tego wyjdzie? Jeżeli nie wymyślę nic ciekawego to może nic. A jeżeli wymyślę to zobaczymy 23 paździenika o 18:00. Jak będzie bardziej pewne to jeszcze poproszę tu na forum użytkowników żeby w miarę możliwości weszli wtedy na stream i wspomogli mnie komentarzami. Ja od zawsze byłem z dala od amigowej polityki i mogę niektórych faktów nie kojarzyć. Wszelkie sprostowania na żywo podczas mojego błaznowania byłyby więc bardzo mile widziane. szeroki uśmiech
[#8] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #7

Fajnie - powodzenia OK
[#9] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #7

Czekamy na sznurek do streama
[#10] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@waldiamiga, post #9

Przyznam się, że chyba trochę zagalopowałem i nie bardzo mam pomysł na ten "występ". Nie chciałbym strasznie przynudzać i też ściemniać używając naciąganych argumentów typu "lekki system" czy "brak wirusów". No nic, jeszcze pomyślę o czymś co za bardzo nie zanudzi ludzi zainteresowanych ostrym retro.
[#11] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #7

O, Pixel retro shop! Coś ostatnio Tytus wspominał że będzie MorphOS, ale nie wiedziałem że z takim gościem znanym, i przede wszystkim kompetentnym. Super, ja na pewno będę oglądał, bo do MorphOSa wróciłem niedawno (kiedyś mac mini, teraz iMac G5) i trochę mi się różnych rzeczy pozapominało.
[#12] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@luk, post #11

No właśnie w tym problem, że u mnie z kompetencjami jest słabo. Ja sobie tego używam, coś tam sobie dziubię, coś dużego (jak na mnie) planuję zrobić. Ale żeby tak dogłębnie testować MorphOSa to nie bardzo. Są tutaj ludzie, którzy 1000x lepiej go znają, sprawdzają jakieś inne karty graficzne, testują każdą programową pchełkę jaka się pojawia. O cokolwiek się zapyta to zawsze przynajmniej trochę się orientują. A ja o każdy drobiazg dopytuję i często dowiaduję się czegoś o czym nie miałem pojęcia. Np. następny stream z PixelRetroShopu będzie z Altem, który wie wszystko o tym co będzie pokazywał. Ma taaakie doświadczenie. Takiego aż miło posłuchać. Ja tego niestety zaoferować nie mogę. Nigdy nie miałem na celu promować ani Amigi ani MorphOSa. Dlatego powiedziałem, że nie mogę występować w roli eksperta, bo mam za duże braki. Ale spróbuję coś tam powiedzieć. Jeżeli nie będzie kompetentnie i rzeczowo to mam nadzieję, że może przynajmniej będzie zabawnie.
[#13] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #12

No, w PowerBooku to nie potestujesz innych kart niż wbudowana, choćbyś pękł :)
Ale z drugiej strony - może to i dobrze? U mnie testowanie skończyło się tak, że nie jestem w stanie zrobić upgrade do 3.14 na PowerMacu G5 i muszę awaryjnie kupować jakiegoś nędznego applowskiego Radeona 9600 do czasu kiedy Frank Mariak ogarnie działający sterownik do mojej karty. Życie...
[#14] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #13

No właśnie to pokazuje, że ja jestem znacznie mniej kompetentny. Mogę tylko powiedzieć „u mnie działa”. szeroki uśmiech A trudno żeby nie działało skoro specjalnie szukałem w pełni wspieranego modelu.
Ale jeżeli chodzi o sprzęt to ja mam taki poamigowy uraz do kombinowania. Nigdy nie lubiłem spraw związanych ze sprzętem. Amigowa kanapka sprawiła, że byłem bliski rezygnacji z amigowania. Uratował mnie wtedy (17 lat temu) pierwszy Pegasos.
[#15] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #14

Z tego co pamiętam to pierwszy Pegasos:

- był wybredny pod kątem pamięci
- miał zabugowany mostek północny, który bPlan "kanapkował" chipami April (były wersje z jednym Aprilem i dwoma - dopiero ta była wystarczająca)

ale pewnie w porównaniu ze skanapkowanym klasykiem i tak było się do przodu.
[#16] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #15

Pamięć wsadzili mi w eFunzine więc była sprawdzona. Rzeczywiście pierwszy Pegasos miał ten chip naprawiający wadę na płycie głownej. Ale pamiętam, że gdy mi go przysłali to przyglądałem się płycie żeby zobaczyć jak ta kanapka wygląda. Z opisu jaki mi przedstawiono na IRCu spodziewałem się czegoś w stylu FastATA (wciśnięte na siłę na jakiś układ). No i wtedy się przestraszyłem, że wysłali mi niepoprawionego, bo niczego takiego na płycie nie znalazłem. Wtedy zacząłem bardziej dopytywać i okazało się, że tan April tam jest. Był tak ładnie wlutowany, pasował do "otoczenia", że ktoś taki jak ja nie był w stanie tego wskazać. szeroki uśmiech To nawet nie wystawało jakoś nadmiernie podad inne układy. Gdyby nie było wtedy tej afery to nigdy bym się nie domyślił, że tam jest jakaś poprawka.

Taki Pegasos był sprzętowo cudowny w porównaniu z moją kiwającą się kartą BlizzardPPC+060, wiszącą na niej BVision3D, wymagającym dociśnięcia co 2-3 miesiące FastATA, kupą kabelków, E/Boxem na siłe dostosowanym do płyty głównej A1200, wystającym interfejsem Mroocheck, długaśmym FlickerFixerem... To był sprzęt zupełnienie nieprzenośny. Po przeniesieniu nie było szans żeby się uruchomił bez dociskania wszystkiego.
[#17] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #5

Przed chwilą przetestowałem zewnętrzny monitor podpięty przez DVI do mojego PB.
Klonowanie ekranu działa bez potrzeby zmiany parametrów Radeona w Monitors, tylko trzeba pamiętać, że żeby to zadziałało, trzeba zamknąć klapę PB, najlepiej przed uruchomieniem systemu/aktywacją sterownika.

Druga sprawa to ustawienie ekranu Ambienta do rozdzielczości natywnej zewnętrznego panelu LCD.
Nie należy robić tego przez menu Ustawienie\Systemu..\Screens, tylko menu Ustawienia\MUI.. ok, racja
[#18] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@BULI, post #17

I klapa ma być zamknięta? Nie będę widział obrazu na ekranie PowerBooka i na tym zewnętrznym jednocześnie?
[#19] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #18

Działa też bez zamkniętej klapy:

[#20] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #19

No ładnie. To co prawda nie jest klonowanie ale wygląda ładnie.
[#21] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #20

To stary screen pokazujący multi-monitorowy setup :) po drobnej konfiguracji. Ale bez konfigurowania, od razu po podłączeniu jest po prostu 2x to samo. Z tego co pamiętam :) bo oczywiście nie zdążyłem sprawdzić z 3.14.
[#22] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #21

Różne ekrany na każdym monitorze to oczywiście znacznie większy wypas i w normalnych warunkach to właśnie jest znacznie bardziej użyteczne. OK Klonowanie jest przydatne tylko w specyficznych warunkach.
[#23] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #22

Jednak ta funkcja w MorphOSie to (jeszcze) nie jest "rozszerzony pulpit" - tzn. nie da się płynnie przesuwać wskaźnika myszy czy okna programu między ekranami. Przełączasz się standardowo, czyli "po amigowemu" - gadżet głębokości ekranu albo skrót klawiaturowy. No i im więcej VRAMu masz tym lepiej.
[#24] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #23

Ale na tym drugim (nieaktywnym) ekranie wszystko się dzieje? Na przykład jeżeli jest jakaś animacja to się odtwarza?
[#25] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #24

Tak.
[#26] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@recedent, post #21

Z tego co pamiętam :) bo oczywiście nie zdążyłem sprawdzić z 3.14.


No właśnie, kiedyś miałem obraz na jednym i drugim na raz (trzeba było tylko aktywować odpowiedni parametr w sterowniku grafiki/monitora), ale to było kiedyś.

Teraz w 3.14 klonowanie zadziałało dopiero po zamknięciu klapy/ekranu i to przed aktywacją sterownika monitora przy starcie systemu ok, racja

Chyba, że to kwestia samego modelu PB, bo możliwe, że dwa równoległe ekrany miałem na innym modelu PB (tym który został u Ciebie recedencie).
[#27] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@BULI, post #26

Nowe wieści z placu boju.
Po ustawieniu (save) na stałe rozdzielczości natywnej mojego monitora CRT dla Ambielnta, oba ekrany PB i monitora zaczęły funkcjonować jako dwie niezależne karty graficzne przykład poniżej, blat Ambienta z Wayfarerem i osobny ekran z OWB na raz- prawi blat rozszerzony brakuje jedynie, żeby zamiast gadgetem przełączać ekran działo się to automatycznie po wykryciu kursora na końcu ekranu ok, racja :


do tego z opcją klonowania blatu Ambienta. W tym przypadku ekranu Ambienta który ma większą natywną rozdzielczość niż matryca monitora mojego PB, jest ucięty na PB u dołu jak poniżej:


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 07:55:19 przez BULI
[#28] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@BULI, post #27

Zapomnieliśmy o tym w 3.14, ale to jest w planach (wykrywanie że myszka przejeżdza do innego ekranu i zmiana focusa)
[#29] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@BULI, post #27

Dzięki za sprawdzenie. OK
[#30] Re: PowerBookG4 - klonowanie ekranu przez DVI

@MDW, post #29

Ale.. znalazłem "małe ale", a nawet 2 ale:
1. Gdy ekran Ambienta jest ustawiony na rozdzielczość monitora zewnętrznego, to na PB nie widać kursora (widać jego działanie, ale samej strzałki nie widać).
Kursor jest widoczny tylko na Ambiencie monitora zewnętrznego.
Oczywiście gdy obydwa monitory mają otwarte własne/osobne ekrany, kursor na obu ekranach jest widoczny, oczywiście w zależności od tego który jest akurat aktywny ok, racja
2. Po zamknięciu np ekranu OWB, który był wyświetlany na własnym ekranie na matrycy PB, klonowanie blatu Ambienta przestaje działać i mamy na wyświetlaczu PB czarny ekran
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem