kategoria: PowerBook
[#1] zamiennik baterii PowerBooka (A1138)
Czy ktoś z Was miał do czynienia z baterią dla PowerBooka firmy Enestar?
Po rozejrzeniu się wychodzi, że to jedyna dostępna i w miarę tania opcja, tylko jak z jakością?

https://allegro.pl/oferta/firmowa-bateria-do-apple-m9325g-a-m9325-a1078-9731058955
[#2] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Jacques, post #1

Nie wiem jak z jakością zamiennika. Ja sobie zregenerowałem oryginalną. Tyle, że to wyszło drożej, bo ogniwa brałem nowe markowe.
[#3] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #2

Napisz może jeszcze jakie ogniwa tam są i czy bateria nie ma zabezpieczenia przed "nieautoryzowaną" wymianą.
[#4] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@snifferman, post #3

Oczywiście mikrokontroler może posiadać hasło. Są różne wersje tych baterii, więc bez sprawdzenia, co jest w środku trudno mi cokolwiek powiedzieć.

Oprócz wymiany ogniw trzeba jeszcze zresetować sterownik.
Czyli ustawić nową pojemność, ilość cykli ładowań itp.

Musiałbym ją zobaczyć i sprawdzić.
[#5] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@snifferman, post #3

Ogniwa 18650
[#6] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #4

Ile za taką przysługę/usługę? Bateria do PB 5.9 (A1139).
[#7] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #6

Też chciałem o to zapytać😀.
[#8] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #6

Sprawa wygląda tak:

1. największy jest koszt ogniw - od 16 do 30 zł za ogniwo - barterie mają ich 6 lub 8 szt;
2. koszt usługi programowania i zgrzewania ogniw oraz kalibracji - mniej więcej 60zł;
3. koszt licencji programu UBRT jeśli jest wymagana do konkretnej baterii. Może się rozłożyć na kilka baterii - od 0 poprzez 10$ do 150$.

Konkretna cena zależy od tego: ile jest ogniw w baterii, jakie ogniwa zastosujemy (producent, pojemność), Czy jest wymagane dodatkowe oprogramowanie (w zależności od kontrolera baterii).
[#9] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #8

Czyli 300 złotówek bez licencji. Trzeba pomyśleć...
[#10] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #9

To może lepiej jednak taki zamiennik za niecałe 90 zł i częściej zmieniać najwyżej, bo to prawie cena PowerBooka
[#11] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #9

300 to jak dasz ogniwa o większej pojemności - wtedy bateria będzie miała 7000mAh.
160 jak dasz ogniwa o tej samej pojemności co ten zamiennik - czyli 4400mAh.


Można też kupić ogniwa markowe, ale pochodzące z leżaków magazynowych. Z reguły kosztują one niewiele - od 6 do 10 zł za sztukę.
No ale to już trochę ruletka.

Ale wybór zawsze należy do Was.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 18:05:28 przez jarob
[#12] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Jacques, post #10

Niestety nie znalazłem zamiennika dla mojej baterii. Ta z linku jest inna.
Mam PB 17 cali.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 20:10:13 przez Pero
[#13] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #12

Do 17-calówki nie znajdziesz zamiennika. Za mało było tych maszyn, żeby Chińczykom opłaciło się klepać zamienniki. Niestety, te od intelowskich MacBooków - mimo że podobne - też ponoć nie pasują.
[#14] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@recedent, post #13

Tak jak myślałem. Pozostaje regeneracja.
[#15] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #14

Generalnie możecie mi przysłać baterie. Ja je sprawdzę i zobaczę co da się zrobić z ich elektroniką, a potem podejmiecie decyzje, co robimy dalej.

Nic na tym nie tracicie.
[#16] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Pero, post #14

Z tym może być problem, bo to są jakieś płaskie aku. Nie udało mi się znaleźć firmy, która by się chciała podjąć regeneracji baterii dla 17''.
[#17] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #15

Dobry pomysł, odezwę się w niedalekiej przyszłości.😀
[#18] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Jacek Piszczek, post #16

Czyli bryndza... Będzie tylko na sznurek.
Dzięki za informacje.
[#19] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #15

Ja mam nawet rozklejoną (do 17”) zakupione ogniwa i zbudowanego pająka do wstępnego ładowania ogniw. W czasie kiedy tym się zająłem, nie wiedziałem, że jest coś takiego jak ograniczenie cykli ładowania. Jak się dowiedziałem to zrezygnowałem z poskładania tego :)
Z tego co pamiętam to elektronika jest zatopiona w jakiejś gumie...
Mogę wysłać ale najwcześniej za tydzień.
Teraz mnie nie ma tam gdzie graty i nawet nie mam czasu na instalację nowego MorphOSa :(
[#20] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@ede, post #19

Ok, to czekam, na tę baterie.

Aż jestem ciekaw co tam takiego wykombinowali z tą elektroniką.
[#21] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #20

Oki, zapisałem sobie na najważniejszej kartce "To Do" co by pamiętać na 100%.
[#22] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #20

Jak Ci się uda to możesz być jedynym kolesiem na dzielni, który serwisuje te baterie. Nieźle się obłowisz OK
[#23] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@recedent, post #22

Nieźle się obłowisz
A podobno „jeśli kabzę swoją cenisz, lepiej NG nie dotykaj”?
[#24] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Jacques, post #1

I jak? Ktoś z Was może kupił? Ja się cały czas zastanawiam. Mój PB w ogóle powinien przejść solidny serwis (matryca, pasta, czyszczenie) ale może warto zacząć od baterii? (moja jest praktycznie martwa)
[#25] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@baderman, post #24

Ja się na razie nie zdecydowałem.
Sprawdziłem tę, którą kupiłem razem z PowerBookiem kilka lat temu (chyba oryginał) i się okazuje, że jakieś 1 do 1.5 godziny bez przesadnego obciążenia jakimś cudem wytrzyma (ten cud to pewnie SSD). A że i tak głównie używam PowerBooka stacjonarnie pod zasilaczem, więc bateria leży naładowana w pudełku i czeka na potrzebę mobilności

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 16:43:45 przez Jacques
[#26] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Krashan, post #23

No czy ja wiem klasyk też już szrotem nie jest .....
[#27] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@Jacques, post #25

Tymczasem z racji obserwowania aukcji, portal na A powiadomił mnie, że cena baterii spadła o 7 zł
[#28] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #20

Ok, to czekam, na tę baterie.

Aż jestem ciekaw co tam takiego wykombinowali z tą elektroniką.


Baterejka już pod ręką.


Jeśli o mnie chodzi to pasowałoby mi InPostem lecz rzecz jasna, dostosuje się.

Ps. Bardzo proszę o jakieś namiary na Priv.
[#29] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@ede, post #28

Bateria, którą podesłał mi kolega ede jest na dość prostym kontrolerze BQ20851 i w dodatku ma on standardowe hasło, więc nie trzeba wykupować licencji do oprogramowania.
Tak więc baterię da się zregenerować.

Co do ogniw to są to pryzmatyczne li-ion 103450 o pojemności 1800mAh każde.
Jest ich 9. Tak na szybko sprawdziłem to w BTO są one po 41zł z groszem, a na alledrogo
są po 20zł.

Sprawdzę te ogniwa, które mi podesłałeś i zobaczę co da się z nich zrobić.
[#30] Re: zamiennik baterii PowerBooka (A1138)

@jarob, post #29

:) Fajnie, ew. jak coś pójdzie nie tak, pretensji z mojej strony nie będzie. Na pewno postaram się nawet w takim przypadku podesłać jakiś "grosz" w rewanżu za poświęcony czas. Jak uda się zregenerować to na pewno się dogadamy, choć nie mam swojego menadżera, to nie wiem czy się wypłacę szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem