kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] morph os na powerbooku g4
Witam.
Szykuję się z zamiarem kupna Powerbooka G4 A1010. Jak się tam będzie spisywać MorphOS? I tak wogóle czy warto? Jak tam radzi sobie E-UAE z OCS i AGA?
[#2] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

Najlepszy bylby z procesorem 1,67. Tego o ktorym piszesz nie testowalem.
Odnosnie emulacji Amigi, raczej nie po to kupuje sie MorphOS'a no ale jak piszesz, chcesz pouzywac nowego i starego oprogramowania.
[#3] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

E-UAE działa plus/minus ta jak 060@120mhz, aga i ocs ok, działa też dość dobrze Basilisk2 do Macintosha i Dosbox (powiedzmy jak 486@33mhz)
[#4] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

MorphOS nie wspiera PowerBooków z GeForce FX Go5200
[#5] Re: morph os na powerbooku g4

@michal_zukowski, post #3

Szybkość super. Do gier i demek z Amigi w sam raz. A na tym lapku AmigaOS 4.1 się chyba nie uda zainstalować prawda?
[#6] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #5

Nie ma zadnego laptopa z PPC na ktorym dziala AmigaOS4.
Jest jeden laptop x86, ktory sprzedaje sie z emulatorem, nazywa sie Alice.
[#7] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

Tak jak koledzy wspomnieli - na A1010 nie uruchomisz MOSa. do tego sysemu szukaj najlepiej A1138/A1139 lub A1106/A1107. Co do EUAE to tak jak koledzy pisali - da rade.
[#8] Re: morph os na powerbooku g4

@stefkos, post #6

Możesz zainstalować ubuntu, na nim qemu, na nim os4, bedzie pewnie dzialalo z prędkością z 100mhz.
[#9] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

A jeśli koniecznie potrzebujesz laptopa o przekątnej 12 cali to musisz poszukać iBooka G4 (najlepszy obsługiwany model to A1133). Z tym że polecane PowerBooki mają 64 MB VRAM, a żaden iBook nie ma więcej niż 32. Może przy ekraniku o rozdzielczości 1024x768 nie ma to znaczenia, ale...
[#10] Re: morph os na powerbooku g4

@Kwiatki, post #7

Czemu MorphOS sie nie uruchomi na A1010?
[#11] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #10

Ponieważ A1010 ma grafikę od nVidii, a MorphOS obsługuje karty od ATi? pomysł
[#12] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #11

Aha rozumiem. Szkoda bo jest fajna oferta lapka za 100zl :) reszta to drozyzna albo laptopy puzzle do poskladania heh
[wyróżniony] [#13] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #12

Kiedyś widziałem na lokalnym OLX takiego PowerBooka za 5 dych. Warto było kupić choćby dla samego zasilacza. Ale zasilacz za 100 PLN to jednak trochę za dużo, zwłaszcza że możesz własnym sumptem sporządzić sobie taki sprzęt za 30-40 PLN (no dobra, bez świecącej wtyczki - coś za coś).
[#14] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #13

Kurcze poszukiwania się zawęziły trochę. A co może polecicie do pracy na MorphOS i E-UAE takiego niedrogiego a żeby chodziło zgrabnie, bo widziałem filmik na YT jak odpalone jest demko Roots v2 na eMacu 1,25GHz w E-UAE JIT i trochę mi się nie podoba zacinający dźwięk. Myślałem że procesory PPC lepiej sobie radzą z emulacją 68k niż mój laptop z i3 i WinUAE...
[#15] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #14

WinUAE jest dobrze na intela napisany - nie wiem czy na Powermacu G5 uzyskasz podobna prędkość. Jeśli chcesz się dalej pobawić tylko w gry to pozostań przy intelu i winuae - jeśli chcesz spróbować Morphosa to z laptopów masz podane w wątku , ze stacjonarek zaczynaj szukać od modelu Powermac MDD skończywszy na Powermacu G5 są pośrednie rozwiązania jak trudniej dostępne iMac G5 Isight.
[#16] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #1

mam takiego A1010 i nie bedzie działał - inna grafika jest.
Jak coś to mam jeszcze A1138 z 1GB RAM / 160GB HDD i na nim MorphOS (bez licencji)




Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:28:12 przez ch0mik
[#17] Re: morph os na powerbooku g4

@Kwiatki, post #15

są pośrednie rozwiązania jak trudniej dostępne iMac G5 Isight


dodajmy - chodzi o 20 calowego iMaca G5 iSight. 17-calowy nie zadziała.
[#18] Re: morph os na powerbooku g4

@Kwiatki, post #7

Jeszcze dopisałbym A1095. Działałem na takim jakiś czas.
[#19] Re: morph os na powerbooku g4

@waldiamiga, post #18

tez miałem A1095 - działa MorphOS na nim, rozdziałka mniejsza niż w A1138
[#20] Re: morph os na powerbooku g4

@ch0mik, post #16

Narazie znalazłem fajnego tylko ma kreakę na ekranie. Ma kartę ATI więc problemów nie powinno być. No i jest z ładowarką.
[#21] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #20

To ja tylko dodam, że jeśli będziesz chciał wymienić matrycę (co szczególnie trudne nie jest) to będziesz ją musiał najpierw znaleźć (a to już trudne jest). 15,2 cala poza PowerBookami G4 praktycznie nie ma, więc raczej jesteś skazany na część z demontażu.
[#22] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #21

Jak co, to mam matrycę 15" z A1095 (w którym "puścił" R300), nie jest w stanie idealnym, jest biały duszek.
[#23] Re: morph os na powerbooku g4

@waldiamiga, post #22

Dzisiaj się dowiedziałem że tam jest 14''. Podobno bez problemów można dostać. A i gratis jeszcze jeden będę mieć tyle że ibook. Nie wiem czy tu można wkleić link, czy nie bana nie zgarnę za takie coś, doradzilibyście wtedy...
[#24] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #23

Ktoś Cię robi w bambuko. 14 cali (albo 12) ma iBook G4. PowerBooki mają dokładnie 15,2 cala przekątnej. Taki A1138 ma na ten przykład model LTN152W6-L01. Powodzenia w szukaniu zamienników. Na Allegro mają dokładnie 1 sztukę w tej przekątnej i sprzedawca sam nie wie czy tam jest złącze 30 pin czy 40 i jaką właściwie matryca ma rozdzielczość (raz pisze 1440x900 a raz - 1280×854).
[#25] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #24

link
to ten po prawej z paskiem nad dokiem. Po lewej jest iBook. I to wszystko z ładowarką jedną za 300zł prawie. Drogo? Jedyna wada to ten pasek nad Dockiem.
[#26] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #25

No to po kolei:

1. Żaden z nich nie jest PowerBookiem G4. Ten po lewej to 12-calowy iBook G3 (dla MorphOSa bezużyteczny), a po prawej - iBook G4 (kompatybilny z MorphOSem).
2. Z dobrych wiadomości: do tego po prawej powinieneś dość łatwo dobrać matrycę, jeśli weźmiesz się za wymianę.
3. Ze złych - nie wiadomo jaki to iBook. Może być biedną wersją z procesorem 1 GHz i wlutowanym PC-2100 256 MB RAM (co sprawia, że rozszerza się do max. 1,25 GB, bo iBooki mają tylko jeden slot na RAM), może być najbardziej "wypaśnym" 14-calowcem z procesorem 1,33 GHz i wlutowanym PC-2700 512 MB RAM. W każdym wypadku jego karta graficzna ma dość ubogie 32 MB VRAM.

Czy 300 złotych to dużo za ten zestaw? Niekoniecznie. Jeśli ten po prawej to "mocny" iBook to można zaryzykować. Ale za te pieniądze chyba lepiej kupić lepszego we wszystkim PowerBooka G4 model minimum A1106. Może myślisz "co tam, 1,33 GHz ma niedaleko do 1,5 GHz" ale uwierz mi - między tymi modelami widać małą przepaść wydajnościową, a Twój iBook to góra 1,33 GHz, równie dobrze może to być 1,2 albo 1,0.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:47:36 przez recedent
[#27] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #26

Był też ibook A1134 z prockiem 1.42Ghz , ale masz racje - na tej fotce to jest raczej cos pokroju 1.0-1.2 tak mi się wydaje. Oba zatrzymały się na tigerze, oba z niemieckim układem klawy
Ja bym jednak szukał dalej.
[#28] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #26

O, tutaj jakiś "dobrze poinformowany człowiek" sprzedaje Macbooka Air A1106

ogłoszonko na OLX

Co prawda nie wiadomo czy sprawny i bez zasilacza, ale... Ryzyk-fizyk.
Możesz też poczekać aż siądę wreszcie do moich PowerBooków A1138. Jeśli uda mi się poskładać sprawny laptop z dwóch niesprawnych to obiecuję, że więcej niż 300 zł za niego nie zaśpiewam. A to jest topowy PowerBook, nie żadne tam wypierdki.
[#29] Re: morph os na powerbooku g4

@recedent, post #28

Widziałem to ogłoszenie i pominąłem je. Szukałem powerbooków a nie macbooków. Myślałem że macbook się nie nada. Nie znam się na tym. Dobrze że mi rozjaśniliście sytuację. Coś mi się zdaje że chyba zaczekam i wezmę sprawdzonego lapa tutaj na ppa. Przynajmniej będzie pewność że nie kombinowany. W takim razie pidziękuję sprzedającemu z all-lokalnie i zaczekam aż będzie gotów na aprzedaż tutaj na forum
[#30] Re: morph os na powerbooku g4

@tukinem, post #29

Zaręczam Ci, że to PowerBook. Sprzedawcy regularnie "podkolorowują" swoje sprzęty (albo po prostu nie mają pojęcia co mają w ofercie). PowerBooki sprzedają jako Macbooki Pro, albo Macbooki Air, z kolei PowerMac G5 staje się Makiem Pro... Najlepiej patrzeć na zdjęcia (o ile to real photo) i pytać o model jeśli ma się wątpliwości.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem