kategoria: PowerBook
[#1] [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu
Zauważyłem (na więcej niż jednej maszynie) następujące zachowanie:

  • jeśli bateria jest nie jest włożona to komputer podpięty do zasilacza włączy się i spokojnie da się "miękko" zresetować, ale po "twardym resecie" już się nie włączy. Trzeba wyciągać wtyczkę i poczekać chwilę przed kolejną próbą.
  • jeśli bateria jest włożona, ale nie jest sprawna to komputer nie wystartuje
  • jeśli bateria jest włożona i jest sprawna, to wszystko działa OK.


Z czym to jest powiązane? Myślicie, że to dlatego że "internal battery" (ta położona na napędzie optycznym) jest rozładowana?
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu
[#3] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #1

Myślę że coś jest badziewnie napisane i "twardy reset" działa na zasadzie odłącz/podłącz baterię.
[#4] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@adam_mierzwa, post #3

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem: "Twardy reset" w przypadku MorphOSa to jest po prostu wyłączenie komputera i ponowne jego uruchomienie. Skoro komputer nie wykrywa baterii (a nie wykrywa) tylko działa z zasilacza to czemu po wyłączeniu przestaje?

W anglojęzycznych internetach znalazłem taką wypowiedź:

Due to dead internal backup batteries (not the big main battery), many G4 PowerBooks are not cold-booting from wall power alone. New replacement backup batteries aer hard to find and require a fairly significant teardown to replace.


Wskazywałoby to, że faktycznie rozładowana "backup battery" - czyli ta od PRAM - może powodować takie zachowanie.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 17:09:14 przez recedent
[#5] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #1

[#6] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@Norbert, post #5

Ponieważ chodzi o model A1106 (1,67 GHz) próbowałem metody z pięciosekundowym wciśnięciem Power na odłączonym zasilaczu i baterii. Nie pomogło. Wcześniej próbowałem resetowania układu PRAM, a także resetowałem NVRAM komendą Open Firmware. Laptop zachowuje się tak samo - po podłączeniu zasilacza grzecznie się włącza, ale po wyłączeniu go (bez odłączania ładowarki) - nie reaguje już na przycisk Power.

W sumie, "dla potomności" mógłbym zakupić GCL3032 i spróbować podmienić "internal backup battery" na zregenerowaną.


Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 17:33:30 przez recedent
[#7] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #1

Używam A1138 bez baterii i nigdy nie miałem takiego problemu.
Wewnętrzną bateryjkę notabene rozładowaną.
[#8] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@Jacques, post #7

Możliwe, że w A1138/39 jest inaczej, bo też nie pamiętam takich akcji w tym modelu. Ale w tym momencie nie sprawdzę, bo mam do dyspozycji tylko A1095 i A1106.
[#9] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #1

Bardzo możliwe; przez chwilę miałem egzemplarz 2003 17" i zachowywał sie identycznie. Faktycznie, wewnętrzna bateria trup była, ale główna bateria sprawna i z nią włożoną wszystko było dobrze, po wyjęciu były problemy żeby wstał po wyłączeniu.
[#10] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #1

Aktualnu temat.
Mój Powerbook A1095 to strzeli ostatnio lepszego focha po miesiacu uzywania. Cos mnie podkusiło i zrobiem reset Pram bo mi bateri nie wykrywał pod morphosem .... i juz sie nie odpala od jakiegosc miesiaca.
(Dobrze ,że w miedzyczasie kupilem IMaca G5 z klawiatura i myszka za całe 100zl.)szeroki uśmiech
Zasilacz jest nieorginalny 60Wat 2.1A 24V ze znaną nową białą wtyczką z allegro.Bateria główna trzyma kilka minut .
Najgorsze jest to ,ze teraz jak go podłaczam do sieci lub startuje z bateri to sie dioda nie swieci .Zasilacz chyba ok bo ładuje baterie główną.Komputer podczas startu kreci cd-romem dysk jakby pracuje ;klawiatura działa(capsloc) ale czarny ekran i brak dzwieku startowego.Rozebrałem go by sprawdziłem baterię Pram ma 4,21 V (dużo)i jest to Philips .
Próbowałem różnych metod odpalanie ale nic z tego nie wyszło.Dzis postaram sie zadzwonic do Łódziego Emitera chwala sie na stronie ,że naprawiaja PowerBooki.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 08:56:01 przez Jupiler
[#11] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@Jupiler, post #10

Zasilacz jest nieorginalny 60Wat 2.1A 24V


Nie wiem jak to liczysz, ale mi 2,1 A x 24 V daje 50,4 W. Dla PowerBooka to trochę mało.
[#12] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #11

Zasilacz mam XKD-Z2100NHS24.0-60W firmy X/XING. Wiec może tak koncówka -60W to tylko dali dla ozdoby.
Ale wracajac do mojego problemu z Powerbookiem G4 A1095 1.33 2GB stwierdzam ,że sie udało i własnie piszę ten tekst na tym laptopie.
Wiec ...najpierw zadzwoniłem do Emitera w Łodzi i opisałem problem i usłyszalem ze poleciał mi tor zasilania .Cos mnie jednak tkneło
i zadzwoniłem w inne miejsce a tam "Panie jak nie ma gonga startowego to poleciała grafika Ati ....250 zł " . To znów mnie tkneło i zacząłem
przegladac "zachodnia prasę" i ktos pisał ,ze warto sprawdzic kabel LCD/LED/SCREEN .Wiec to uczyniłem -odpiąłem/przypiąłem ale laptop nie wstał.Ale ja go
"spramowałem" to jak w tej piosence "ruszył z kopyta" nucac jingla startowego . Teraz działa normalnie bootuje/rebootuje.Tylko wkurza mnie,że nie dziala skrót miekkiego
resetu Ctr+Command+Command -może dlatego ,że nie ma zaistalowanego pakietu Chrystalis.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 19:26:23 przez Jupiler
[#13] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #11

daje 50,4 W. Dla PowerBooka to trochę mało

Ano mało. U mnie, na A1138 po rozładowaniu baterii, na oryginalnym psu 45W A1036 notebook nie wstaje przez kilkanaście minut, dopiero jak podładuje się nieco zaczyna działać.
[#14] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@waldiamiga, post #13

To jest oryginalne PSU... ale od iBooka. Szczerze polecam słynny "kabelek za 11,99" plus mocny zasilacz 24V i chwilkę lutowania. Daj szansę swojej baterii :)
[#15] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@recedent, post #14

Daj szansę swojej baterii :)

Jest martwa jak członek 80-latka :) Sprawdzona na oryginalnym psu 65W od A1139. U mnie A1138 działa z zasilaczem 45W, a A1139 z psu 65W.
[#16] Re: [PowerBook G4] "fochy" przy włączaniu

@waldiamiga, post #13

Ano mało. U mnie, na A1138 po rozładowaniu baterii, na oryginalnym psu 45W A1036 notebook nie wstaje przez kilkanaście minut, dopiero jak podładuje się nieco zaczyna działać.


Tak jak już napisał powyżej recedent, to nie jest oryginał od A1138.
U mnie na oryginalnym 65W nie ma problemu z używaniem A1138 bez baterii i tak też robię w 99.9% przypadków.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem