kategoria: PowerMac
[#1] PowerMac G4 się nie włącza
Cześć

Jakis czas temu komp zaczął szwankować w ten sposób że raz się włączał a raz nie , gdzieś wyczytalem że trzeba zmienić baterię , zmiana nie pomogła a mac przestal się włączać całkowicie. W necie znalazłem informacje że po wymianie baterii trzeba zrobić reset pmu ale nie wiem na czym to polega.
Podejrzewam ze zasilacz skonczył zywota , w zwiazku z tym mam pytanie czy jest szansa go naprawić i ew. ktoś kto by się tego podjął.




[#2] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@jales, post #1

Procedura resetu PMU:

1. Wyłączasz komputer, odpinasz kabel zasilający
2. Znajdujesz przycisk na płycie głównej opisany "PMU RESET"
3. Wciskasz przycisk na krótko (mniej niż 1 sekunda)
4. Przynajmniej przez 10 sekund zostawiasz komputer odłączony od zasilania
5. Włączasz komputer z powrotem

Jeśli nie znajdzie się nikt kto naprawiłby zasilator to zawsze istnieje możliwość "zmodowania" zasilacza od PC tak, żeby pasował do Twojego Power Maca.
[#3] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@recedent, post #2

Konsekwencja zmodowanego zasilatora od PC jest znacznie większa cisza :) prostsze podłączenie dysków sata i niedziałający port ADC przez brak zasilania 24v . Ale da rade zrobić , sam mam w jednym z 3 MDD taki mod i działa bardzo dobrze.
[#4] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@recedent, post #2

niestety nie działa

co do zasilacza od PC ja tego nie zrobię , więc pytanie kto by się tego ew. podjął
[#5] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@jales, post #4

To nie powinno być bardzo skomplikowane dla kogoś kto ma rozpiskę pinów i wprawę w lutowaniu kabelków. Może zamieść ogłoszenie na giełdzie to ktoś się zgłosi? A może Kwiatki by Ci pomógł, skoro ma taką robotę już za sobą?

Tak przy okazji: Skoro i tak go będziesz wyciągał to może warto otworzyć ten stary zasilacz i sprawdzić czy bezpiecznik nie poleciał tudzież czy nie widać innych "oczywistych" usterek. Chociaż jeśli wymienisz sam bezpiecznik to może się okazać, że po podłączeniu do prądu znowu się przepali.

EDIT:

Tu masz przykładowy film z przeróbki:



Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 18:41:13 przez recedent
[#6] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@Kwiatki, post #3

Jeżeli byłbyś w stanie zrobić taki zasilacz dla mnie to bardzo proszę, oczywiscie za wynagrodzeniem
[#7] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@Kwiatki, post #3

Bardzo dziękuje za pomoc , Powermac naprawiony i działa
[#8] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@jales, post #7

nie ma sprawy bardzo mnie to cieszy
[#9] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@jales, post #7

A chodzi ciszej? Zasilacze do G4 MDD (szczególnie "wczesne") dawały podobno sporo decybeli.
[#10] Re: PowerMac G4 się nie włącza

@recedent, post #9

wymieniony na atx slim także na bank ciszej
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem