[#31] Re: HD 4550

@Kwiatki, post #30

Rom znalazłem na macintosh garden. Nie potrzebowałem wyboru systemu bo chciałem uruchomić samą instalację.
[#32] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #31

Jeśli wziąłeś z tej strony https://macintoshgarden.org/apps/x1950xt-roms-g5 to właśnie ten rom jest do wersji PCIe.
[#33] Re: HD 4550

@recedent, post #28

Ja piszę o G5 z PCIe.
Aż jeszcze raz sprawdzę, bo ruszałem z płyty ( tak mi się wydaje)szeroki uśmiech
Pecetowa karta była włożona do pcie x16, a makowa w inny port.
[#34] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #29

Karta bez flaszowania nie chciała uruchomić ani macosx ani instalacji morphos. Pod pecetem działała normlanie.


To, że nie chodziła pod OSX to nie dziwne. Dziwne, że nie wyświetlała obrazu pod MorphOS-em...
[#35] Re: HD 4550

@Kwiatki, post #32

Wziąłem do x1900. I tym chyba uwaliłem kartę.
[#36] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #35

Jeśli masz Raspberry PI a karta ma flash spi (a pewnie ma) to mozesz przeflashować ja używając PI i klipsa

https://allegro.pl/oferta/klips-programatora-adapter-do-so8-sop8-soic8-dip8-11978746501


https://tomvanveen.eu/flashing-bios-chip-raspberry-pi/

Metodą z klipsem nie trzeba wylutowywać układu ale karta nie powinna być włączona.

Oczywiście żadnych gwarancji nie daje Sam tak flashowałem bios w laptopie, bez wylutowywania układu.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 10:30:58 przez jarokuczi
[#37] Re: HD 4550

@jarokuczi, post #36

Jakoś boję się flashowanych kart, kiedyś miałem 9800 i działał pod PM G4, ale pojawiały się artefakty i obraz zanikał (czarny ekran) a potem pojawiał się na nowo zupełnie losowo.
Udało mi síę dostać Radeona 9600 128 MB od Maca - działa bez zarzutu. X1950 nie odpuszczam, ale zajmę się tym póżniej.
Mój G5 ma tylko standardowe 512 MB ramu i tu mam pytania, ponieważ chciałbym postawić Minta obok Morphosa czy mogę obsadzić sloty pamięci do pełna (8GB)? czy są jakieś specjalne wymagania co do rodzaju i wielkości RAMu?
I jeszcze jedna niespodzianka mnie spotkała; mój PM nie ma dysku a wiem, że z tym jest kłopot - możecie mi coś polecić (SSD), co byłoby kompatybilne. Kingston z PM G4 nie jest widziany pod kontrolerem z płyty.
[#38] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #37

Mój G5 ma tylko standardowe 512 MB ramu i tu mam pytania, ponieważ chciałbym postawić Minta obok Morphosa czy mogę obsadzić sloty pamięci do pełna (8GB)?


Możesz.

czy są jakieś specjalne wymagania co do rodzaju i wielkości RAMu?


Najlepiej, żeby wszystkie moduły pamięci były takie same. Jeśli nie, to chociaż parami te same. Kolejność slotów:

4
3
2
1

1
2
3
4

Gdybyś kupował pamiątki to nie bierz tych DDR "kompatybilnych z płytami od AMD" (tzw. high density), tylko "kompatybilne z płytami od Intela" (czyli low density).

możecie mi coś polecić (SSD), co byłoby kompatybilne


Na MorphZone polecają serię Intenso. Generalnie jeśli dysk może działać w trybie SATA-II to jest duża szansa, że zabangla (czasem są nawet dyski ze "zworkami od kompatybilności" - wyłączającymi "auto negotiation").

Tu masz wątek ze sprawdzonymi dyskami.
[#39] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #37

Ram mozesz dokupic - Kingston, lub MT - byle firmowe - Morphos nawet jak masz 8GB to zobaczy Max 2GB i nie przeszkadza mu jak jest więcej.
jeśli chodzi o SSD - to niestety z tym jest dość ciężko i różnie - działa intel SSD 320 , przy czym są sytuacje, że SSD nie działa w slocie 1 a zadziała w slocie 2. Poza tymi trudno dostępne OWC. Trzeba szukać dysków które mają wsteczna kompatybilność bodaj do SATA 1.
[#40] Re: HD 4550

@Kwiatki, post #39

Bardzo dziękuję za "maping" ram i wszystkie, te drobne informacje (jak wiadomo "diabeł tkwi w szczegółach"). Kilku moich znajomych ma trochę części, możne się coś znajdzie. Jeśli, zaś chodzi o OWC, to wiedziałem o tym, ze są kompatybilne, mam ofertę za 29 euro 120gb z przesyłką - najtaniej nie jest, ale dysk jest nieużywany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem