[#1] TTEngine ISO PL
W zwiazku z tym ze na WB3.1 nic nie drukowalem, zwykle bitmapy mnie nie odrazaly to nie interesowalem sie za bardzo tematem...a na Mosie to jest standardowo i nadodatek Limbid Clock (v1.17) dostal wygladzanie w zegarku analogowym, to przydaloby sie zmienic takze czcionke kalenarza. Poniewaz widac znaczna roznice pomiedzy samym zegarkiem i bitmapowa pixeloza.

Niestety czcionki Bitstream Vera Sans, nie wyswietlaja poprawnie polskich znakow. Skad zatem mozna sciagnac czcionki ISO-PL, ktore wykorzysta TTEngine i poprawnie zadzialaja z Limbid Clockiem?
[#2] Re: TTEngine ISO PL

@Andrzej Drozd, post #1

Zainstaluj Sputnika, będziesz miał zestaw czcionek...

[#3] Re: TTEngine ISO PL

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Mam juz Sputnika. Niestety instalator tworzy tylko katalog _ttf w fonts:, bez plikow z rozszerzeniami .font i .otag, ktore powinny byc bezposrednio w fonts.

No, a FTManagerem jakos nie mam ochoty sie bawic...
Moze sa gdzies w necie gotowe czcionki?

Sprobuje przerzucic jeszcze fonty z xpka, z c:windows/fonts



Ostatnia modyfikacja: 14.11.06 18:29
[#4] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@Andrzej Drozd, post #3

Chyba bede musial wrocic do fontow bitmapowych ISO-PL. Moje boje z FTManagerem okazaly sie strata czasu.

Mianowicie przekonwertowac daly sie w okolo 80%, tylko fonty zawarte juz w MOSie, czyli Bitstream Vera Sans, jednak brakuje np. samoglosek "ę" i "ą" oraz "ś" nie jest w ogole wyswietlone w Limbid Clocku...
Czcionki ze Sputnika nie widoczne sa przez zaden program ani system. Czarna magia albo jakis bug.

Czy moglby mi ktos podeslac swoje katalogi fonts z MOS: i MOSSYS: ?

Ponizej zalaczam zrzuty ekranow tego co robilem i przepraszam za te ponad 200 kB :)







[#5] Re: TTEngine ISO PL

@Andrzej Drozd, post #4

Prawdopodobnie wybrana przez Ciebie czcionka nie posiada polskich znaków. Spróbuj zrobić to samo, ale np. z którąś z czcionek z archiwum http://wfmh.org.pl/pub/ttf_pl/TrueTypePL.lzx
na przykład z Verdana.

Poza tym TTengine, o którym mowa w temacie nie ma nic wspólnego z mosową biblioteką do obsługi czcionek truetype.

[#6] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@Andrzej Drozd, post #4

Tak jak napisał grxmrx - krashanowy ttengine nie ma nic wspólnego z MOSową obsługą czcionek TTF. Braki w MOSowej obsłudze TTF są spore ale FTManager działa normalnie. Instaluje się czcionki tak jak to robisz. Jednak mam małą radę. Z doświadczenia wiem, że jak przy instalacji fonta w "Metric" wybierze się coś innego niż "USWin ascender" albo "Ascender" to czcionka będzie miała strasznie duża interlinię (odstęp między wierszami). Jak ustawiłem taką czcionkę do IBrowse to strony wyglądały strasznie. :) No ale jak wybierzesz jedną z tych opcji to będzie wszystko normalnie.

Druga sprawa. Na tych screenshotach masz koszmarnie wielki kernig (odstępy między literami). Nie wiem dlaczego ale tak być nie może. Przecież tego się czytać nie da. :) Widzę, że masz zaznaczony "Fixed width" co chyba oznacza, że to jest czcionka ze stałą szerokością fontów. Niepotrzebnie do menu wybierasz czcionkę nieproporcjonalną. Taka nadaje się do listerów, mailerów czy konsoli. Do menu wybierz jakąś proporcjnalną (ze zróżnicowaną szerokością - dla każdej litery inną). Możliwe, że tutaj po prostu program domyślnie przyjął "Space width" najszerszej litery i ustawił "Fixed width" (bo to zapewne jest czcionka nieproporcjonalna). Możesz spróbować zmniejszyć "Space width" jeżeli w innych fontach tak będzie się robiło. Dla przykładu ja w typowym Arialu (ściągniętym z windowsa) mam w "Space width" wartość 2450. Ty w tym pokazanym foncie masz dwa razy większą i tak właśnie jakoś widać na screenshotach.

A co do polskich znaków. Jeżeli wybrałeś odpowiednie codepage i tak zainstalowałeś fonta to MUSI mieć polskie znaki. Jednak ten font TrueType musi mieć polskie znaki. Sprawdź na pececie czy ma on polskie znaczki. Standardowe fonty z MOSa chyba wszystkie nie mają ogonków. Ja ściągałem z peceta kilka fontów. W tym moje ulubione konsolowe (nieproporcjonalne), czyli LucidaConsole.ttf.



Ostatnia modyfikacja: 15.11.06 16:04
[#7] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@Andrzej Drozd, post #4

Czcionki ze Sputnika nie widoczne sa przez zaden program ani system. Czarna magia albo jakis bug.


Zadna magia. Czcionki ze Sputnika sa zainstalowane jedynie w TTE2. I tylko programy ktore z jej dobordziejstw korzystaja (czytaj Sputnik, nic innego publicznego jeszcze nie ma) widza je. Jak chcesz je miec widoczne w systemie to musisz je osobno zaisntalowac.
[#8] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@marcik, post #7

To ja już tylko podsumuję...

1. Czcionki w systemie (w MOS-ie) nie są obsługiwane przez TTE(2), tylko przez systemową diskfont.library, bullet.library i freetype.library. O jakości tej obsługi zmilczę...

2. Przy instalacji, tak jak wspomniał MDW, trzeba wybierać bazę metryki z "ascender" w nazwie. Broń Boże "global bounding box".

3. Czcionki z rodziny Vera nie mają polskich liter.

[#9] Re: TTEngine ISO PL

@grxmrx, post #5

Dziala :)


PS. Zauwazylem jeszcze taki blad (juz wczesniej), ze po zainstalowaniu fontow, nie sa one widoczne przez system i trzeba go zresetowac. Chyba ze istnieje jakis systemowy "wznów"?
[#10] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@MDW, post #6

OK, pobawie sie tym. Z peceta jeszcze nie sciagalem. Chybas powinienem od tego zaczac i nie byloby problemu :)
[#11] Re: TTEngine ISO PL - TOTALNA PORAZKA

@Andrzej Drozd, post #4

> Czcionki ze Sputnika nie widoczne sa przez zaden program ani system. Czarna magia albo jakis bug.

ja widze w innym programie

http://img490.imageshack.us/img490/4711/testaq9.png

[#12] Re: TTEngine ISO PL

@Andrzej Drozd, post #9

Co zrobiłeś, że Ci działają polskie czcionki w Limpid Clock ?
Bo mnie dalej polskie czcionki nie działają, chociaż LC je widzi.

Edit: Ups, nie zauważyłem ,że ten post jest dla Mosa.
W takim razie to samo pytanie dla WB3.9.



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 19:39:05



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 19:39:40
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem